Týden po tureckém puči: Názory Turků se drasticky liší. Erdogan je hrdina i zrádce

Ankara – Již více než týden uplynul od tureckého pokusu o vojenský převrat, který sice skončil neúspěchem, ale odstartoval také sérii zatýkání a propouštění, v zemi také platí výjimečný stav. Za jeho kroky Západ tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana opakovaně kritizoval, americký server CNN nyní ale přináší pohled běžných Turků.

Výjimečný stav v Turecku

„Výjimečný stav znamená vládu armády a to znamenal i převrat, tak jaký je rozdíl? Nevím, kdo za převratem stál. Chtělo by se mi věřit, že to byl Fethullah (Gülen), protože tu bylo tolik mrtvých a zraněných. Ale pak vidíte, jak desítky tisíc vládních pracovníků přichází o práci," uvedl například Yilmaz, 51letý řidič taxi.

Ohledně výjimečného stavu má své pochybnosti i sedmdesátnice Nuran, která vlastní knihkupectví v Istanbulu. Bojí se, že nyní budou schváleny zákony, které pak půjde odvolat jen velmi těžce. Obává se i o svůj podnik a prezidentu Erdoganovi dle svých slov nevěří.

„Ti, kteří nám tohle udělali, na to neměli právo. Ale Turecko je s pomocí boží dovede ke spravedlnosti. Výjimečný stav mi starosti nedělá. Tohle byl puč proti celému Turecku. Donutíme je za jejich činy zaplatit. Převrat můj každodenní život neovlivní," okomentoval situaci Ridvan, 26letý kuchař.

Zvládl Erdogan situaci?

To, že situaci Erdogan zvládl dobře, si myslí i 22letá Damla. Nebojí se ani výjimečného stavu, ale i tak je podle ní situace v Turecku špatná. „Kdysi jsme mohli nechat děti hrát si na ulici, aniž bychom o ně měli strach," vzpomíná a dodává, že kdyby na to měla peníze, ze země by se odstěhovala.

„Dělá mi to starosti, protože svobody lidí budou omezeny. Jsem smutný, protože jde o omezení společnosti. Ale nemyslím si, že vláda tuto moc zneužije. Ještě nevím, kdo za tím stál. Chci vidět důkazy. Samozřejmě, že mě to psychologicky ovlivnilo. Není to normální způsob života, ale zatím o moc nejde. Myslím, že prezident situaci zvládl chytře. Ukázal se navzdory nebezpečí, které mu hrozilo. Ale uspěl. Bojím se o budoucnost této země. Chci, aby ti, kteří za pučem stáli, zaplatili, i kdyby to znamenalo smrt," myslí si Ali, 70letý učitel.

Erdoganovi ale nevěří 42letá Betul, která se domnívá, že cílem tureckého prezidenta je zejména jeho osobní zisk. „Ráno jsem od Erdogana dostala SMS zprávu, ve které stálo ‚prosím jděte do ulic', což mě vyděsilo ještě více. Nemyslím si, že by prezident měl lidem říkat, aby šli do ulic. Není to prostě správné. Erdoganovi nevěřím. Myslím, že jeho plány jsou čistě osobní a nemají s touto zemí nic společného," varuje.

Jakou roli sehrál Gülen?

Mezi Turky se často objevuje názor, že za pučem zřejmě stojí Gethullah Gülen, duchovní, který žije ve Spojených státech a kterého z puče obvinil i Erdogan. Požaduje nyní jeho vydání do Turecka, to by ale mohlo být problematické. Spojené státy jsou pak podle názoru Turků buď komplicem, který jej ukrývá, nebo byly do puče přímo zapojeny. „Až USA vydá Gülena Turecku, pak budeme vědět, že Američané jsou našimi přáteli," uvedla Serap, 44letá žena v domácnosti.

„Myslím, že za pučem stály zahraniční mocnosti. Pokusily se do země vpadnout skrze Fethullaha Gülena, ale selhali. Turecko má zářnou budoucnost. I přes všechnu neupřímnost Turecko vstoupilo do nového věku. Turecko nezajímá NATO ani EU. My sami máme velkou moc," tvrdí 38letý Erdem, který pracuje v soukromém sektoru.

Přesný opak si ale myslí 37letý Tolga, profesionální bavič a klaun, který si posteskl: „Cítím se strašně. Jde o hru, kterou hrají ti, kteří mají moc. Mé zemi vyjadřuji soustrast. Už tak jsme byli ve strašné situaci a teď je to ještě horší. ... Tohle je můj 20. rok jako bavič. Když jsem začínal, na ulici jsme chodili s radostí, ale teď je tu neustálé prohledávání a obtěžování. Rádi bychom v této hrozné situaci lidi bavili, ale vláda nám to nedovolí. Kdyby si jen všichni namísto nenávisti dávali květiny."

Související

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Více souvisejících

Turecko Recep Tayyip Erdogan vojenský převrat v Turecku (15. července 2016)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy