Týden po tureckém puči: Názory Turků se drasticky liší. Erdogan je hrdina i zrádce

Ankara – Již více než týden uplynul od tureckého pokusu o vojenský převrat, který sice skončil neúspěchem, ale odstartoval také sérii zatýkání a propouštění, v zemi také platí výjimečný stav. Za jeho kroky Západ tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana opakovaně kritizoval, americký server CNN nyní ale přináší pohled běžných Turků.

Výjimečný stav v Turecku

„Výjimečný stav znamená vládu armády a to znamenal i převrat, tak jaký je rozdíl? Nevím, kdo za převratem stál. Chtělo by se mi věřit, že to byl Fethullah (Gülen), protože tu bylo tolik mrtvých a zraněných. Ale pak vidíte, jak desítky tisíc vládních pracovníků přichází o práci," uvedl například Yilmaz, 51letý řidič taxi.

Ohledně výjimečného stavu má své pochybnosti i sedmdesátnice Nuran, která vlastní knihkupectví v Istanbulu. Bojí se, že nyní budou schváleny zákony, které pak půjde odvolat jen velmi těžce. Obává se i o svůj podnik a prezidentu Erdoganovi dle svých slov nevěří.

„Ti, kteří nám tohle udělali, na to neměli právo. Ale Turecko je s pomocí boží dovede ke spravedlnosti. Výjimečný stav mi starosti nedělá. Tohle byl puč proti celému Turecku. Donutíme je za jejich činy zaplatit. Převrat můj každodenní život neovlivní," okomentoval situaci Ridvan, 26letý kuchař.

Zvládl Erdogan situaci?

To, že situaci Erdogan zvládl dobře, si myslí i 22letá Damla. Nebojí se ani výjimečného stavu, ale i tak je podle ní situace v Turecku špatná. „Kdysi jsme mohli nechat děti hrát si na ulici, aniž bychom o ně měli strach," vzpomíná a dodává, že kdyby na to měla peníze, ze země by se odstěhovala.

„Dělá mi to starosti, protože svobody lidí budou omezeny. Jsem smutný, protože jde o omezení společnosti. Ale nemyslím si, že vláda tuto moc zneužije. Ještě nevím, kdo za tím stál. Chci vidět důkazy. Samozřejmě, že mě to psychologicky ovlivnilo. Není to normální způsob života, ale zatím o moc nejde. Myslím, že prezident situaci zvládl chytře. Ukázal se navzdory nebezpečí, které mu hrozilo. Ale uspěl. Bojím se o budoucnost této země. Chci, aby ti, kteří za pučem stáli, zaplatili, i kdyby to znamenalo smrt," myslí si Ali, 70letý učitel.

Erdoganovi ale nevěří 42letá Betul, která se domnívá, že cílem tureckého prezidenta je zejména jeho osobní zisk. „Ráno jsem od Erdogana dostala SMS zprávu, ve které stálo ‚prosím jděte do ulic', což mě vyděsilo ještě více. Nemyslím si, že by prezident měl lidem říkat, aby šli do ulic. Není to prostě správné. Erdoganovi nevěřím. Myslím, že jeho plány jsou čistě osobní a nemají s touto zemí nic společného," varuje.

Jakou roli sehrál Gülen?

Mezi Turky se často objevuje názor, že za pučem zřejmě stojí Gethullah Gülen, duchovní, který žije ve Spojených státech a kterého z puče obvinil i Erdogan. Požaduje nyní jeho vydání do Turecka, to by ale mohlo být problematické. Spojené státy jsou pak podle názoru Turků buď komplicem, který jej ukrývá, nebo byly do puče přímo zapojeny. „Až USA vydá Gülena Turecku, pak budeme vědět, že Američané jsou našimi přáteli," uvedla Serap, 44letá žena v domácnosti.

„Myslím, že za pučem stály zahraniční mocnosti. Pokusily se do země vpadnout skrze Fethullaha Gülena, ale selhali. Turecko má zářnou budoucnost. I přes všechnu neupřímnost Turecko vstoupilo do nového věku. Turecko nezajímá NATO ani EU. My sami máme velkou moc," tvrdí 38letý Erdem, který pracuje v soukromém sektoru.

Přesný opak si ale myslí 37letý Tolga, profesionální bavič a klaun, který si posteskl: „Cítím se strašně. Jde o hru, kterou hrají ti, kteří mají moc. Mé zemi vyjadřuji soustrast. Už tak jsme byli ve strašné situaci a teď je to ještě horší. ... Tohle je můj 20. rok jako bavič. Když jsem začínal, na ulici jsme chodili s radostí, ale teď je tu neustálé prohledávání a obtěžování. Rádi bychom v této hrozné situaci lidi bavili, ale vláda nám to nedovolí. Kdyby si jen všichni namísto nenávisti dávali květiny."

Související

Více souvisejících

Turecko Recep Tayyip Erdogan vojenský převrat v Turecku (15. července 2016)

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy