Rusko nemá v Íránu stálou základnu, ujišťuje politik. USA naznačily možné porušení rezoluce

Teherán - Írán dal tento týden k dispozici svou základnu v Hamadánu ruským letadlům pro operace v Sýrii, což vyvolalo v Teheránu obavy. Podle USA Rusko mohlo porušit rezoluci OSN, Moskva obvinění odmítla.

Rusko nemá v Íránu stálou vojenskou základnu. Řekl to dnes předseda íránského parlamentu Alí Larídžání. Íránská ústava přijatá po islámské revoluci v roce 1979 zakazuje zahraničním armádám zřizovat si na íránském území vojenské základny.

Larídžání se nezmínil přímo o ruských útocích. Prohlásil pouze, že Írán s Ruskem spolupracuje. "Je to náš spojenec v regionálních otázkách, zejména těch týkajících se Sýrie. Naše spolupráce s Ruskem je dobrá, říkám to nahlas a jasně," řekl.

Ruské ministerstvo obrany ohlásilo první útoky vedené z Hamadánu v úterý. Ruská letadla odtud útočila ve třech syrských provinciích v severní a východní Sýrii.

Podle mluvčího americké armády Christophera Garvera Rusko upozornilo předem mezinárodní koalici, která působí v Sýrii, že bude využívat letecký prostor v blízko oblasti, v níž se pohybují také letadla koalice.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner řekl, že nové ujednání Ruska s Íránem nevytváří automaticky překážku připravované americko-ruské dohodě o spolupráci v Sýrii. Prohlásil ale také, že Rusko možná porušilo loňskou rezoluci Rady bezpečnosti OSN přijatou po uzavření dohody o íránském jaderném programu. Rezoluce nejenom zajišťuje provádění této dohody, ale zakazuje také poskytovat Íránu, prodávat mu nebo na jeho území přesouvat bojová letadla, pokud to předem Rada bezpečnosti neschválí.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov k tomu dnes řekl, že Rusko rezoluci číslo 2231 neporušuje. Ruská letadla podle něj z Íránu létají v rámci protiteroristické operace a Rusko Teheránu nedodalo žádné letadlo.

Související

USS Ross odpaluje střelu Tomahawk na Sýrii

ROZHOVOR: Potrestání pachatelů chemických útoků v Sýrii? Nepříliš pravděpodobné, tvrdí expert na Střední východ Jan Daniel

Před pěti lety dopadlo na syrskou vojenskou základnu Šajrát téměř šest desítek amerických střel s plochou dráhou letu. Jednalo se o proklamovanou odvetu za chemický útok v Chán Šajchúnu, k němuž došlo 4. dubna 2017. Americká reakce však měla spíše symbolický než vojenský rozměr, domnívá se Jan Daniel, vedoucí Výzkumné skupiny pro Střední východ a severní Afriku na pražském Ústavu mezinárodních vztahů. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz mimo jiné přiblížil, proč se kolem zmíněných událostí vyrojilo velké množství konspiračních teorií, jaká byla role Ruska či jak křehká je v současnosti zdánlivá konsolidace syrského vládnoucího režimu.

Více souvisejících

Ruské angažmá v Sýrii Írán USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Hans Petter Midttun

EXKLUZIVNĚ: Hrozí světu jaderná válka? Světoví experti pro EZ zodpověděli ožehavou otázku

Rusko nedávno upravilo svou jadernou doktrínu, která nyní umožňuje jadernou reakci na útok nejaderného státu podporovaného jadernou mocností nebo při použití vzdušných a kosmických zbraní proti jeho území. Podle několika expertů oslovených serverem EuroZprávy.cz tyto změny neovlivní podporu Ukrajiny ze strany Západu, a varování o jaderném útoku Kremlu postupně ztrácí svou účinnost.

před 4 hodinami

Jana Maláčová

Maláčová byla zvolena předsedkyní SOCDEM

Novou předsedkyní Sociální demokracie (SOCDEM) se stala bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Byla zvolena na sjezdu strany v Hradci Králové, kde získala podporu zhruba 66 % delegátů. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Joe Biden

Biden má obavy o průběh prezidentských voleb

Americký prezident Joe Biden si není jistý, zda nadcházející volby prezidenta USA proběhnou v klidu, a to kvůli kontroverzním vyjádřením republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Uvedla to televize ABC News.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

včera

Íránci mají strach z války s Izraelem. „Jsme to my, kdo nese následky,“ kritizují režim

Po íránském raketovém útoku na Izrael jsou obyvatelé v napětí, dělají si zásoby a obávají se odvety, která může vést k eskalaci v plnohodnotnou válku. Vláda protesty tvrdě potlačuje, což umocňuje obavy, že válka by mohla sloužit k dalším represím vůči nesouhlasu s režimem.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy