Válečný zločin v praxi. Rusové oprášili nelidskou taktiku ze Sýrie, vraždí nevinné záchranáře

Rusové na Ukrajině používají nebezpečnou taktiku dvojitého úderu. Po prvotním zásahu cíle zaútočí znovu ve chvíli, kdy na místo přispěchají záchranáři, novináři či civilisté snažící se pomoci obětem prvotního výbuchu. Ruská armáda se tuto taktiku naučila už při bombardování syrských měst Aleppo a Idlib. Nikdy za ni nenesla zodpovědnost.

Ruský útok na město Pokrovsk v Doněcké oblasti ukázal nebezpečnou taktiku. Rakety v rozmezí čtyřiceti minut dvakrát zasáhly tutéž budovu. Jak upozornil server Kyiv Post, mnozí z mrtvých jsou záchranáři a policisté, kteří po prvním úderu dorazili na místo pomáhat lidem. 

Podobný případ se odehrál začátkem srpna v Chersonu na jihu Ukrajiny. Při prvním zásahu ruské rakety trefily katedrálu a trolejbus, v němž byli zraněni tři lidé. Druhý útok na stejné místo přišel ve chvíli, kdy na místě zasahovali pracovníci Státní záchranné služby, hasili požár nedaleké katedrály. „Byli zraněni čtyři pracovníci Státní záchranné služby. Všichni byli hospitalizováni a je jim poskytována nezbytná pomoc,“ uvedl ukrajinský resort vnitra bez dalšího upřesnění.

Rusové prokazatelně používají taktiku takzvaného dvojitého úderu. Na jedno místo se zaměří dva samostatné útoky, kdy druhý následuje jen v krátké době po prvním. Prostřednictvím prvního úderu dojde k zasažení cílové oblasti, druhý už je zaměřen na osoby, které po prvním útoku spěchají na místo – což jsou právě záchranáři, zdravotnický personál, novináři nebo náhodní kolemjdoucí, vyjmenovává server z ukrajinské metropole. 

Server Insider informoval o několika dvojitých úderech už v dubnu loňského roku. Tehdy byla po dvou měsících války zaznamenána řada takových útoků na druhé největší ukrajinské město Charkov.

V jednom případě druhý úder zasáhl místo, kde se už pohybovali pracovníci Červeného kříže, zdravotníci a ukrajinští vojáci. Měli jediný úkol – zachránit civilisty. Místo toho jich v ten den zemřelo hned pět. 

Totéž se stalo jen týden po invazi, když Rusové zasáhli dvěma střelami vládní budovu na charkovském Náměstí Svobody. „O několik minut později, když záchranáři přijeli hledat přeživší, zasáhla budovu druhá raketa,“ píše Insider. Právě při tomto útoku zahynulo nejméně deset lidí a desítky dalších byly zraněny. 

„Tyto zákeřné útoky jsou porušením mezinárodního práva,“ uvedla Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Rusové dělali totéž v Sýrii

Hned na začátku loňské invaze to potvrzovali experti pro stanici NPR. Většina ruských akcí na podporu syrské armády „si vyžádala vysoký počet mrtvých civilistů s cílem zlomit morálku lidí,“ nastínila vedoucí pracovnice a ředitelka programu řešení konfliktů z Middle East Institute Randa Slimová. 

„Myslím, že přesně to by chtěli udělat – hodlají postupovat extrémní silou, částečně proto, aby zlomili morálku ukrajinského lidu a pokusili se zabránit tomu, aby se proti nim společně zformoval jakýkoli organizovaný odpor,“ podotkla.

Během ostřelování syrského města Aleppo tak zemřelo až 440 lidí, včetně více než 90 dětí. „Letecké údery se často jevily jako bezohledně nerozlišující, záměrně se zaměřovaly na nejméně jedno zdravotnické zařízení a zahrnovaly použití nerozlišujících zbraní, jako je kazetová munice a zápalné zbraně,“ upozorňovala lidskoprávní organizace Human Rights Watch.

Stanice NPR článek zveřejnila na začátku března loňského roku právě ve chvíli, kdy se před Kyjevem táhnul desítky kilometrů dlouhý konvoj ruské techniky. „Je to neuvěřitelně škodlivé a vedlo to k nevýslovným civilním obětem, za které, upřímně řečeno, nikdy nečelili žádným důsledkům,“ připomněl hlavní analytik Mason Clark z Ústavu pro studium války (ISW).

Při bombardování města Idlib Rusové použili taktiku dvojího úderu znovu. Nálet zabil 43 lidí. Ve chvíli, kdy na místo spěchali záchranáři a civilisté na pomoc, přišel druhý úder, při kterém zahynuly další desítky lidí. 

Kreml si ale své dvojité údery na Ukrajině obhajoval tak, jak je mu přirozené. „Hrozba pochází od ukrajinských nacionalistů, kteří umísťují zbraně do obytných budov, aby využili civilní obyvatelstvo jako lidské štíty.“

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda Ukrajina Sýrie Ruské angažmá v Sýrii

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy