Rusové na Ukrajině používají nebezpečnou taktiku dvojitého úderu. Po prvotním zásahu cíle zaútočí znovu ve chvíli, kdy na místo přispěchají záchranáři, novináři či civilisté snažící se pomoci obětem prvotního výbuchu. Ruská armáda se tuto taktiku naučila už při bombardování syrských měst Aleppo a Idlib. Nikdy za ni nenesla zodpovědnost.
Ruský útok na město Pokrovsk v Doněcké oblasti ukázal nebezpečnou taktiku. Rakety v rozmezí čtyřiceti minut dvakrát zasáhly tutéž budovu. Jak upozornil server Kyiv Post, mnozí z mrtvých jsou záchranáři a policisté, kteří po prvním úderu dorazili na místo pomáhat lidem.
Podobný případ se odehrál začátkem srpna v Chersonu na jihu Ukrajiny. Při prvním zásahu ruské rakety trefily katedrálu a trolejbus, v němž byli zraněni tři lidé. Druhý útok na stejné místo přišel ve chvíli, kdy na místě zasahovali pracovníci Státní záchranné služby, hasili požár nedaleké katedrály. „Byli zraněni čtyři pracovníci Státní záchranné služby. Všichni byli hospitalizováni a je jim poskytována nezbytná pomoc,“ uvedl ukrajinský resort vnitra bez dalšího upřesnění.
Rusové prokazatelně používají taktiku takzvaného dvojitého úderu. Na jedno místo se zaměří dva samostatné útoky, kdy druhý následuje jen v krátké době po prvním. Prostřednictvím prvního úderu dojde k zasažení cílové oblasti, druhý už je zaměřen na osoby, které po prvním útoku spěchají na místo – což jsou právě záchranáři, zdravotnický personál, novináři nebo náhodní kolemjdoucí, vyjmenovává server z ukrajinské metropole.
Server Insider informoval o několika dvojitých úderech už v dubnu loňského roku. Tehdy byla po dvou měsících války zaznamenána řada takových útoků na druhé největší ukrajinské město Charkov.
V jednom případě druhý úder zasáhl místo, kde se už pohybovali pracovníci Červeného kříže, zdravotníci a ukrajinští vojáci. Měli jediný úkol – zachránit civilisty. Místo toho jich v ten den zemřelo hned pět.
Totéž se stalo jen týden po invazi, když Rusové zasáhli dvěma střelami vládní budovu na charkovském Náměstí Svobody. „O několik minut později, když záchranáři přijeli hledat přeživší, zasáhla budovu druhá raketa,“ píše Insider. Právě při tomto útoku zahynulo nejméně deset lidí a desítky dalších byly zraněny.
„Tyto zákeřné útoky jsou porušením mezinárodního práva,“ uvedla Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.
Rusové dělali totéž v Sýrii
Hned na začátku loňské invaze to potvrzovali experti pro stanici NPR. Většina ruských akcí na podporu syrské armády „si vyžádala vysoký počet mrtvých civilistů s cílem zlomit morálku lidí,“ nastínila vedoucí pracovnice a ředitelka programu řešení konfliktů z Middle East Institute Randa Slimová.
„Myslím, že přesně to by chtěli udělat – hodlají postupovat extrémní silou, částečně proto, aby zlomili morálku ukrajinského lidu a pokusili se zabránit tomu, aby se proti nim společně zformoval jakýkoli organizovaný odpor,“ podotkla.
Během ostřelování syrského města Aleppo tak zemřelo až 440 lidí, včetně více než 90 dětí. „Letecké údery se často jevily jako bezohledně nerozlišující, záměrně se zaměřovaly na nejméně jedno zdravotnické zařízení a zahrnovaly použití nerozlišujících zbraní, jako je kazetová munice a zápalné zbraně,“ upozorňovala lidskoprávní organizace Human Rights Watch.
Stanice NPR článek zveřejnila na začátku března loňského roku právě ve chvíli, kdy se před Kyjevem táhnul desítky kilometrů dlouhý konvoj ruské techniky. „Je to neuvěřitelně škodlivé a vedlo to k nevýslovným civilním obětem, za které, upřímně řečeno, nikdy nečelili žádným důsledkům,“ připomněl hlavní analytik Mason Clark z Ústavu pro studium války (ISW).
Při bombardování města Idlib Rusové použili taktiku dvojího úderu znovu. Nálet zabil 43 lidí. Ve chvíli, kdy na místo spěchali záchranáři a civilisté na pomoc, přišel druhý úder, při kterém zahynuly další desítky lidí.
Kreml si ale své dvojité údery na Ukrajině obhajoval tak, jak je mu přirozené. „Hrozba pochází od ukrajinských nacionalistů, kteří umísťují zbraně do obytných budov, aby využili civilní obyvatelstvo jako lidské štíty.“
Související
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
Ukrajina nasadí proti Rusku "zázračnou zbraň". Může s ní zkusit zabít Putina
válka na Ukrajině , Ruská armáda , Ukrajina , Sýrie , Ruské angažmá v Sýrii
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 19 minutami
Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 1 hodinou
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 2 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 2 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 2 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 2 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 3 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 3 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 4 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 5 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.
Zdroj: Libor Novák