Nový konflikt na Blízkém východě? Rusko v něm bude mít rozhodující slovo, tvrdí analytik

NÁZOR - V Sýrii provládní síly dále postupují. Významnou pomocí jim v tom je libanonský Hizballáh a Irán, obě šiítské moci usilující o získání vlivu v regionu. Izrael oba tyto aktéry považuje za značnou hrozbu. S Hizballáhem se už střel v minulosti, během druhé libanonské války v roce 2006. Nyní se izraelští stratégové bojí, že by mohlo dojít k další válce, jak se Hizballáh přibližuje k hranicím Izraele. Dr. Dmitry Adamsky z Interdisciplinary Center Herzliya se zamýšlí nad tím, jakou roli by v takovém konfliktu hrál třetí spojenec Asada, Rusko.

Izrael využívá každé příležitosti, aby zaútočil na či alespoň zkomplikoval život svým blízkovýchodním nepřátelům. Neváhá je bombardovat, ale váhá na ně útočit v takovém směru, aby to rozčílilo Rusko. Nedávná setkání izraelského premiéra Benjamina Netanjahu a ruského prezidenta Vladimíra Putina jsou dokladem ruské snahy hrát na Blízkém východě větší roli a zároveň snahy Izraele – a i dalších blízkovýchodních států – si Rusko naklonit či přinejmenším diplomaticky ovlivnit tak, aby nezasahoval do jejich záležitostí.

Zatím se tato strategie zdála účinná a Rusko skutečně neprojevuje snahu jít proti Izraeli. Otázka však je, zda by Rusko bylo nečinné i v případě propuknutí konfliktu mezi Izraelem a Hizballáhem. Izrael už po desetiletí má za hlavního spojence USA, jenž v syrské válce a zároveň na obecném geopolitickém poli stojí proti Rusku a zároveň vnímá Hizballáh za teroristickou organizace. Zdálo by se tedy být zcela logické, kdyby se Rusko zachovalo syrské rozdělení sil a bylo po boku Hizballáhu – a jeho hlavního regionálního spojence, Íránu.

Skutečné cíle Ruska

Nicméně, vztah Rusko a těchto šiítských sil není založen na ideologických pohnutkách – jako tomu částečně je mezi Izraelem a USA – a je mnohem více záležitostí pragmatického rozhodnutí o vzájemné výhodnosti jejich spojenectví. Každý ze zúčastněných aktérů má vlastní zájmy, které dosud korespondují, ale které se rozchází v představách o tom, kdo a v jaké míře bude mít vliv na regionální politiku.

Rusko si uvědomuje, že syrský režim nemůže sloužit dvěma pánům a že cíle Íránu nezahrnují přílišnou pozici Ruska na Blízkém východě. Totožně ruskými cíly není nekontrolovatelná dominace ambiciózního aspiranta na hlavního regionálního hráče, Íránu. Z ruského hlediska ideálem by byl nepříliš silný, ale ani ne nepříliš slabý Írán a Hizballáh, protože jakkoliv může Rusko mít námitky k jejich touhám a strategiím, uvědomuje si, že jsou jeho hlavními spojenci v regionu.

Z této perspektivy by Rusko nikterak nebránilo Izraeli vést s oběma aktéry válku. Rusko by nechalo Hizballáh – a tedy i Libanon, jehož je Hizballáh významnou politickou silou – Írán trochu vykrvácet, aby oslabilo jejich regionální pozice. Ale také by se snažilo zabránit celkovému izraelskému vítězství, neboť stále potřebuje Hizballáh jako strategického aktéra v tomto regionu. Zároveň by rádo postavilo Izrael do latě, čímž by jak si získalo respekt u mnoha jeho blízkovýchodních protivníků, tak by tím prakticky vlepilo políček do tváře USA.

Pro Rusko, tvrdí tedy na základě této analýzy Adamsky, by nejlepší výsledkem byla krátká válka mezi Libanonem a Izraelem, po jejímž konci by si každá strana nárokovala vítězství a v které by Rusko figurovalo jako zprostředkovatel mírových jednání. Tím nejhorším výsledkem by byl pád Libanonu do chaosu, který by z něj učinil druhý Irák, džihádistické hnízdo zmijí zasahující až do Sýrie a komplikující ruské tamní pacifikační snahy.

Ruská kontrola konfliktu

Rusko by se tedy pravděpodobně snažilo zmrazit konflikt, aby z toho mohlo těžit a kontrolovat ku svému prospěchu. Zachování nestability v Libanonu by zvýšilo závislost všech účastnících se stran na Rusku jakožto síle schopné zprostředkovat diplomatické i nediplomatické jednání mezi navzájem nepřátelskými aktéry. Rusko by k udržení konfliktu mohlo  využít celý arzenál svých propracovaných metod rozdmýchávání konfliktu jako jsou např. kybernetické útoky, které by byly mířené na civilní cíle jako jsou ropné rafinérie či přístavy a které by Rusko nechalo připsat Libanonu a Íránu, případně též pokusit se podkopat soudržnost izraelské veřejnosti prostřednictvím tzv. falešných zpráv.

Na vojenském poli by zase Rusko mohlo nechat Izraelce v přesvědčení, že jeho vojáci jsou poblíž vojenských útvarů Hizballáhu, čímž by bylo pro Izrael těžší vést nekompromisní válku a přinutit jej jednat opatrněji, aby nezasáhl ruské vojáky a tím Rusko nezatáhl do konfliktu. Taktéž by Rusko využít svých kybernetických schopností k sabotování izraelských dronů, raket a detektorů. Tytéž praktiky by ale mohlo též využít proti Hizballáhu, pokud by se zdálo, že zašel moc daleko a hrozí zhatit dlouhodobější plány Ruska.   

Související

Více souvisejících

Rusko Izrael Hizballáh Írán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy