Velká strategická chyba USA? Je nutná rychlá a rozhodná reakce, zní z Washingtonu

Saúdskoarabský korunní princ Mohammed bin Salmán se snaží "drze vylhat" z odpovědnosti za vraždu novináře Džamála Chášukdžího a Trumpova administrativa mu v tom pomáhá. S tímto obviněním vystoupil editorial serveru Washington Post. Vlivný deník v něm rekapituluje, že minulý čtvrtek prokuratura v Rijádu předložila zprávu o Chášukdžího zabití, která je na první pohled v rozporu se známými fakty a odmítá jakoukoliv vinu korunního prince.

Trump se spokojil se lží

"Než by odmítl toto podlé zahlazování, se prezident Trump, který slíbil, že 'půjde po jádru' případu, se s ním raději spokojil," kritizuje renomovaný server. Připomíná, že americké ministerstvo financí uvalilo sankce na 17 především nízko postavených podezřelých, které Saúdové již obvinili, a zcela vynechalo prince Mohammeda bil Salmána i přední představitele saúdských tajných služeb.

Ukázalo se, že Trump podpořil saúdského vládce navzdory závěru CIA, že to byl ve skutečnosti právě korunní princ, kdo nařídil Chášukdžího vraždu, deklaruje washingtonský deník. Američtí zpravodajci jsou podle něj "silně přesvědčení" o svém tvrzení a šéfovi Bílého domu prezentovali důkazy, jimiž disponují, včetně audio záznamu samotné vraždy a telefonních hovorů vůdce vražedného komanda a saúdskoarabského velvyslance v USA.    

Americký prezident nicméně odmítá přiznat odpovědnost Mohammeda bil Salmána, a to zřejmě z důvodu, že by tím v zásadě připustil, že jasná sázka na třiatřicetiletého prince coby strategického spojence USA byla velkou chybou, konstatuje editorial. Dodává, že Trump opět odmítá závěry amerických tajných služeb, které se mu politicky nehodí, podobně jako v případě ruských zásahů do prezidentských voleb ve Spojených státech v roce 2016.

Také v tomto případě by měl začít jednat americký Kongres a prosazovat zahraniční politiku založenou na faktech, nikoliv na lžích, nabádá prestižní server. Poukazuje, že američtí zákonodárci napříč politickým spektrem již odmítli saúdskou snahu vše zahladit i žalostnou reakci Trumpovy administrativy.

Jednat musí Kongres

Tři republikánští senátoři - Lindsay O. Graham, Todd C. Young a Susan Collinsová - se připojili k třem demokratům v čele s Robertem Menendezem ze senátního výboru pro zahraniční vztahy a podpořili zákon, který nařizuje Trumpově administrativě, aby do 30 dnů uvalila sankce na každého saúdskoarabského státního představitele či člena tamní královské rodiny, jehož lze na základě důvěryhodných důkazů spojit s Chášukdžího vraždou, připomíná Washingon Post. Dodává, že s ohledem na závěry CIA by se to vztahovalo také na Mohammeda bin Salmána.  

"Zákon by také pozastavil prodej a dodávky amerických zbraní Saúdské Arábii, dokud ta nezačne ctít celkové příměří v jemenské válce a nezastaví své zasahování do dodávek humanitární pomoci," pokračuje vlivný deník. Vysvětluje, že zmínění politici tlačí na to, aby senátní zahraniční výbor projednal zákon na svém zasedání po Dni díkůvzdání, tedy ještě před začátkem funkčního období nově zvolených zákonodárců.

Renomovaný server se odvolává na rozhovor s předsedou příslušného senátního výboru, republikánem Bobem Corkerem, který sice nic neslíbil, ale zdůraznil, že Mohammed bin Salmán musí nést zodpovědnost, a proto navrhl jednání senátorů s představiteli Trumpovy administrativy, kde by se mělo diskutovat o dalších amerických krocích a koordinaci příslušné legislativy zaštiťující vládní odpověď na Chášukdžího vraždu.

Senátor Corker dává Trumpovi příležitost říct pravdu o Mohammedu bin Salmánovi a upravit podle toho americkou politiku, což je nezbytné pro racionální a smysluplnou strategii Spojených států na Blízkém východě, soudí Washington Post. Dodává, že pokud místo toho bude Bílý dům dále přistupovat na lži saúdského prince, americký Kongres musí rychle a rozhodně zasáhnout.     

Související

Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)

Bidenova vláda navrhla imunitu pro bin Salmána v případu vraždy novináře Chášukdžího

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena ve čtvrtek navrhla americkému soudu, aby saúdskoarabskému korunnímu princi Mohamedu bin Salmánovi přiznal imunitu v občanskoprávním řízení týkajícím se vraždy novináře Džamála Chášukdžího. Bin Salmán je faktickým vládcem své země a nově také premiérem, což by mu mělo zajistit imunitu, uvedla administrativa podle dnešního článku deníku The Guardian. Agentura AP to označila za zásadní změnu v postoji USA.

Více souvisejících

Džamál Chášakdží (novinář) USA (Spojené státy americké) Saúdská Arábie Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie) Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy