Asadova armáda dobyla strategické město Sarákib, Turecko hrozí protiútokem

Syrská armáda dnes po týdnech bojů získala kontrolu nad klíčovým městem Sarákib v provincii Idlib. Informovala o tom agentura AFP. Vládní jednotky do města vstoupily ve středu a podle syrské agentury SANA ho nyní pročesávají, ze čtvrtí odklidily miny a další výbušniny. Odvetou v případě dalších útoků na severozápadě Sýrie dnes pohrozilo Turecko, které podporuje některé ze skupin bojujících proti syrskému režimu. Ankara v reakci na dění posledních dní poslala do Idlibu stovky vojenských vozidel, uvedla Reuters s odvoláním na svědky.

"Armádní jednotky nyní ovládají celý Sarákib," informovala syrská státní televize. Město leží na klíčové silnici M5, která spojuje jih země včetně Damašku s Halabem (Aleppem) na severu. Před týdnem vojsko na této trase obsadilo i další strategické město Maara an-Numán jižně od Sarákibu.

This is Saraqib city after regime & Russia captured it. Completely Empty of its people. This is the victory that Assad is claiming over rubbles and territories without its population.#Idlib pic.twitter.com/w7Myhgz46M

— Lina shamy (@Linashamy) February 8, 2020

"Naším cílem je silniční tah zabezpečit a vyhnat z něj teroristy," řekl syrské státní televizi jeden z důstojníků na místě. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v Sýrii monitoruje z Británie, musí vládní složky vyklidit ještě 30 kilometrů cesty. Silnici pak poprvé od roku 2012 budou mít plně pod kontrolou.

Syrská armáda dnes rovněž ovládla čtyři vesnice v provincii Halab, které se nacházejí v blízkosti dálnice, informovala s odvoláním na syrskou státní televizi agentura AP.

Ofenzivu v Idlibu zahájila syrská armáda loni v dubnu a do srpna, kdy bylo vyjednáno křehké příměří oznámené Moskvou, tam zahynula tisícovka civilistů. Na 400.000 lidí muselo podle OSN opustit domovy. Boje znovu zesílily koncem listopadu. Od té doby uprchlo dalších na 350.000 Syřanů, většinou žen a dětí, k tureckým hranicím.

O vyostřené situaci v Idlibu by dnes měla v Ankaře jednat ruská delegace. Rusko v konfliktu stojí na straně Damašku.

Postup syrské armády kritizuje Ankara. V Sýrii má 12 pozorovacích stanovišť, z nichž se tři ocitly v obležení syrských jednotek. "Naše pozorovací stanoviště jsou stále v provozu a jsou schopna se chránit," upozornilo na twitteru turecké ministerstvo obrany. "V případě nového útoku odpovíme s co největší silou, na základě práva na sebeobranu," varovalo.

Turecký prezident Recep Tayyip ve středu pohrozil, že pokud se syrská armáda do konce měsíce nestáhne za linii tureckých pozorovacích stanovišť v Idlibu, vyženou ji z oblasti turečtí vojáci. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) dnes uvedla, že za posledních 24 hodin přijelo do Idlibu na 430 tureckých vojenských vozidel. Turecká armáda si rovněž vytvořila nové stanoviště ve vesnici Mastúmá jen několik kilometrů jižně od města Idlib.

Syrské jednotky v pondělí při vzájemném ostřelování zabily sedm tureckých vojáků a Turecko v odvetě připravilo o život 76 syrských vojáků.

"Musím jasně říci, že je pro nás nemožné tolerovat to, co se odehrálo v Idlibu," komentoval dnes situaci mluvčí tureckého prezidenta Fahrettin Altun. Incident Ankaru rozzuřil, píše AFP, podle které Turecko následně požádalo Moskvu, aby vyvinula tlak na syrský režim a aby ofenzivu skončila.

Související

Sýrie

Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků

Deset let od propuknutí války v Sýrii situace v zemi stále není bezpečná pro návrat uprchlíků. Podle agentury Reuters to dnes uvedli vyšetřovatelé OSN, kteří se zabývají válečnými zločiny. Míra násilí se podle jejich informací v Sýrii zvyšuje, nadále rovněž dochází k porušování lidských práv, včetně svévolného zatýkání ze strany vládních sil.

Více souvisejících

Syrská krize Sýrie Turecká armáda Turecko Recep Tayyip Erdogan

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy