Ázerbájdžán a Arménie se přou o dobytí druhého největšího města

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev dnes oznámil, že vojenské síly jeho země dobyly druhé největší město Náhorního Karabachu Šuša. Arménští představitelé však dobytí města, které se v arménštině nazývá Šuši, popírají.

Ázerbájdžán, ilustrační foto
doporučujeme

Město Šuša je z kulturního a strategického hlediska důležité pro obě strany. Nachází se asi 15 kilometrů jižně od největšího města oblasti Stěpanakert a leží podél hlavní silnice spojující Náhorní Karabach s Arménií.

Po Alijevovu oznámení se v ulicích ázerbájdžánského hlavního města Baku sešel velký počet lidí k oslavám. Mávali vlajkami, skandovali slogany a řidiči troubili.

Úředníci z regionu Náhorní Karabach a arménské ministerstvo obrany však Alijevovo prohlášení popírají. Navzdory těžkému poničení město podle nich odolává "nepříteli" a nebylo dobyto. Těžké boje o město však dále pokračují a armáda Náhorního Karabachu uvedla, že odrazila několik pokusů ázerbájdžánské strany o postup do města.

Za téměř šest týdnů bojů v Náhorním Karabachu zemřelo nejméně 1000 lidí. Ázerbájdžán povzbuzen tureckou armádou má nyní v nejkrvavějších bojích na jižním Kavkaze za více než 25 let navrch. Podařilo se mu zatím ovládnout většinu území Náhorního Karabachu a okolí, o které přišel v předchozí válce o toto území v 90. letech. Město Šuša by se mohlo stát hlavním stanovištěm pro ázerbájdžánský útok na největší město Stěpanakert, uvedla agentura Reuters.

Spor o Náhorní Karabach - enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem - trvá desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30.000 mrtvých a statisíce uprchlíků. Nyní se Karabach a přilehlé území nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaderná dohoda dostává další trhliny. Írán chystá zákon o navýšení úrovně…

01.12.2020 14:54 Aktualizováno V íránském parlamentu dnes prošel v prvním čtením návrh zákona, který má zemi umožnit obohacovat…

Epidemie koronaviru v Izraeli není na ústupu, počet nakažených zase narůstá

01.12.2020 10:42 Izraelské ministerstvo zdravotnictví dnes ohlásilo 1227 nových případů koronaviru, což je nejvyšší…

Erdoganovy čistky neberou konce. Kvůli puči z roku 2016 zatčeny další…

01.12.2020 08:45 Turecká prokuratura vydala zatykače na dalších osm desítek vojáků kvůli pokusu části ozbrojených…

Jak zastavit íránský jaderný program? Historik nedoporučuje silové řešení

01.12.2020 00:01 NÁZOR - Je to téměř rok, kdy americký nálet u Bagdádu zabil generála Kásima Solejmáního, velitele…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama