Ázerbájdžán obviňuje Rusko z dodávek zbraní Arménii

Poradce ázerbájdžánského prezidenta dnes obvinil Rusko, že od červencových bojů na arménsko-ázerbájdžánských hranicích dodává zbraně Arménii. Informovala o tom agentura Reuters. Uvedené ozbrojené střety si vyžádaly více než desítku mrtvých na obou stranách.

Kulomet
doporučujeme

Mezi oběma státy panuje už dlouho ostrý spor o enklávu Náhorní Karabach, kterou obývají převážně Arméni a která se za podpory Arménie v roce 1988 odtrhla od Ázerbájdžánu. Boje trvající do příměří v roce 1994 si tehdy vyžádaly na 30.000 mrtvých. Červencový konflikt se nicméně odehrával na jiném místě, poblíž hranic s Gruzií, stovky kilometrů od sporné enklávy.

Pro Moskvu je nejnovější konflikt mezi bývalými sovětskými republikami velice citlivou záležitostí.

Hikmet Hadžijev, blízký poradce ázerbájdžánského prezidenta Ilhama Alijeva, podle Reuters tvrdí, že Rusko po červencových bojích začalo Arménii intenzivně vyzbrojovat. Zbraně přitom byly přepravovány transportními letouny Il-76.

Rusko k tomu Ázerbájdžánu sdělilo, že tato letadla přepravovala stavební materiál. Podle Alijevova poradce ale Baku s touto odpovědí není spokojeno. "Stavební materiál se obvykle nepřepravuje letecky. Přepravuje se jinak," poznamenal Hadžijev. "Na základě pozorování také máme informace o tom, že přes Arménii se přepravují zbraně na území Sýrie," dodal.

Rusko má v Arménii svou vojenskou základnu a tuto zemi považuje za strategického partnera v oblasti Kavkazu, a proto ji zbraněmi zásobuje. Nicméně ruské zbraně jsou i v Ázerbájdžánu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Palestinský prezident Abbás vyzval k novému mírovému procesu

25.09.2020 18:41 Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes v projevu v rámci všeobecné rozpravy na 75.…

Izrael zpřísnil protikoronavirová opatření, Netanjahu čelí kritice

25.09.2020 17:25 V Izreli dnes hodinu po poledni místního času začala platit přísná uzávěra omezující pohyb občanů…

Turecko vydalo zatykač na 83 prokurdských aktivistů, kvůli protestům v…

25.09.2020 17:16 Aktualizováno Turecké úřady vydaly zatykač na více než 80 prokurdských aktivistů, kteří se před šesti lety…

Palestinci budou volit parlament a prezidenta do půl roku. Hamás a Fatah…

24.09.2020 15:36 Palestinské strany Hamás a Fatah se dohodly, že se na palestinských územích budou konat volby do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama