Brutální vražda ženy šokovala veřejnost. Vrah dostal doživotí

Turecký soud dnes v ostře sledovaném případu poslal na doživotí muže, který letos v srpnu ubodal svou bývalou ženu před zraky její desetileté dcery. Incident nahráli svědci na video, které po zveřejnění na internetu vyvolalo v zemi vlnu protestů proti násilí na ženách.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

To je podle nevládních agentur v posledních letech v Turecku na vzestupu i přesto, že země jako jedna z prvních ratifikovala takzvanou Istanbulskou úmluvu o potírání násilí na ženách, napsala agentura Reuters.

Na videu, které se dnes promítalo i v soudní síni, je vidět jak Emine Bulutová leží na zemi, drží si zkrvavený krk a říká, že nechce zemřít. Bulutovou drží její mladá dcera, která svou matku prosí, aby se držela a neumírala.

Odsouzený Fedai Varan se po zatčení snažil svůj čin hájit tím, že ho jeho bývalá manželka urazila. Zastánci práv žen přitom turecké justici často vytýkají, že udílí příliš měkké tresty obžalovaným, kteří se v případech násilí proti ženám hájí tím, že byli vyprovokováni.

Podle nevládních organizací bylo v Turecku v loňském roce zavražděno 440 žen. To je téměř dvakrát více než v roce 2012, kdy země přistoupila na Úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, jíž se přezdívá Istanbulská úmluva. Podle kritiků úřady nepřevádí přijaté závazky do tureckého práva a soudy ani často nevyužívají už nyní dostupné právní mechanismy.

Podle Fidana Ateselima, šéfa jedné z organizací, které bojují za rovnoprávnost pohlaví, je násilí na ženách odrazem neschopnosti tureckých mužů přijmout stále širší paletu možností, jež se ženám v důsledku společenských změn nabízí. "Když se podíváte na ty výmluvy, tak byly zabity kvůli tomu, že chtěly samy rozhodovat o svých vlastních životech. Chtěly se rozvést, pracovat, nosit, co chtějí," uvedl Ateselim.

Istanbulská úmluva i opatření úřadů na ochranu žen čelí kritice tureckých konzervativních a islamistických kruhů. Jejich protagonisté tvrdí, že rovnost pohlaví podrývá institut rodiny. "Rodina se rozpadá. S mezinárodní dohodou (Istanbulskou úmluvou) vzniká past proti ženám, mužům, dětem, rodině," poznamenal nedávno jeden z vlivných islamistických autorů.

Zastánci rovnoprávnosti pohlaví však tvrdí, že v turecké silně patriarchální společnosti se většina násilností proti ženám odehrává v rodinách. Často je vyprovokuje právě žádost o rozvod, důvodem však může být pouze příslušnost k ženskému pohlaví.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo může za americké války na Blízkém východě? Historik mluví o zradě

12.11.2019 00:01 NÁZOR – Na Den válečných veteránů, který připadá na 11. listopadu, Američané projevují svůj vděk,…

Bílé přilby v šoku. Spoluzakladatel organizace zemřel za nejasných…

11.11.2019 18:04 Aktualizováno V Istanbulu byl dnes nalezen mrtvý James Le Mesurier, jeden ze zakladatelů dobrovolnické organizace…

Turecko splnilo hrozbu. Začíná deportovat zahraniční bojovníky Islámského…

11.11.2019 17:09 Aktualizováno Turecko dnes začalo s deportací zajatých bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) do…

Jak ukončit krvavé protesty v Iráku? USA přišly s ráznými požadavky

11.11.2019 12:33 Aktualizováno Spojené státy dnes vyzvaly iráckou vládu, aby ukončila násilí proti demonstrantům, reformovala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama