Brutální vražda ženy šokovala veřejnost. Vrah dostal doživotí

Turecký soud dnes v ostře sledovaném případu poslal na doživotí muže, který letos v srpnu ubodal svou bývalou ženu před zraky její desetileté dcery. Incident nahráli svědci na video, které po zveřejnění na internetu vyvolalo v zemi vlnu protestů proti násilí na ženách.

To je podle nevládních agentur v posledních letech v Turecku na vzestupu i přesto, že země jako jedna z prvních ratifikovala takzvanou Istanbulskou úmluvu o potírání násilí na ženách, napsala agentura Reuters.

Na videu, které se dnes promítalo i v soudní síni, je vidět jak Emine Bulutová leží na zemi, drží si zkrvavený krk a říká, že nechce zemřít. Bulutovou drží její mladá dcera, která svou matku prosí, aby se držela a neumírala.

Odsouzený Fedai Varan se po zatčení snažil svůj čin hájit tím, že ho jeho bývalá manželka urazila. Zastánci práv žen přitom turecké justici často vytýkají, že udílí příliš měkké tresty obžalovaným, kteří se v případech násilí proti ženám hájí tím, že byli vyprovokováni.

Podle nevládních organizací bylo v Turecku v loňském roce zavražděno 440 žen. To je téměř dvakrát více než v roce 2012, kdy země přistoupila na Úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, jíž se přezdívá Istanbulská úmluva. Podle kritiků úřady nepřevádí přijaté závazky do tureckého práva a soudy ani často nevyužívají už nyní dostupné právní mechanismy.

Podle Fidana Ateselima, šéfa jedné z organizací, které bojují za rovnoprávnost pohlaví, je násilí na ženách odrazem neschopnosti tureckých mužů přijmout stále širší paletu možností, jež se ženám v důsledku společenských změn nabízí. "Když se podíváte na ty výmluvy, tak byly zabity kvůli tomu, že chtěly samy rozhodovat o svých vlastních životech. Chtěly se rozvést, pracovat, nosit, co chtějí," uvedl Ateselim.

Istanbulská úmluva i opatření úřadů na ochranu žen čelí kritice tureckých konzervativních a islamistických kruhů. Jejich protagonisté tvrdí, že rovnost pohlaví podrývá institut rodiny. "Rodina se rozpadá. S mezinárodní dohodou (Istanbulskou úmluvou) vzniká past proti ženám, mužům, dětem, rodině," poznamenal nedávno jeden z vlivných islamistických autorů.

Zastánci rovnoprávnosti pohlaví však tvrdí, že v turecké silně patriarchální společnosti se většina násilností proti ženám odehrává v rodinách. Často je vyprovokuje právě žádost o rozvod, důvodem však může být pouze příslušnost k ženskému pohlaví.

Související

Turecko, ilustrační foto

Turecko sčítá hlasy ve volbách. Erdoganův favorit ztrácí

Opozice v Turecku si zřejmě po nedělních komunálních volbách udrží kontrolu nad klíčovými velkými městy. Vyplývá to z předběžných dílčích výsledků voleb zveřejněných tureckými médii. Tábor kolem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana si dal za cíl ovládnout velká města jako Istanbul, Ankara, Adana či Bursa.

Více souvisejících

Turecko Vražda zbraně

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy