Chameneí plakal nad rakví generála Solejmáního. Smrt Americe! skanduje dav

Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí se dnes v Teheránu modlil nad rakvemi velitele íránských jednotek Kuds Kásema Solejmáního a dalších, které v pátek u letiště v Bagdádu zabily americké rakety. Informovala o tom agentura AP, podle které v jednu chvíli duchovní, jenž měl k zabitému generálovi blízko, plakal.

Alí Chameneí, íránský ajatolláh
doporučujeme

Smutečního obřadu, na který se podle místních zdrojů dostavily statisíce či miliony lidí, se zúčastnil také Ismáíl Haníja, lídr palestinského islamistického hnutí Hamás.

Po boku nejvyššího duchovního stáli rovněž prezident Hasan Rúhání, nový velitel jednotek Kuds Esmáíl Káaní a další vysoce postavení představitelé islámské republiky. Podle AP plakal Chameneí při tradiční muslimské modlitbě za mrtvé, zatímco dav hlasitě vzlykal a po modlitbě začal skandovat: "Smrt Americe!"

"Ó, Bože, oni potřebují tvé slitování, ty jsi povznesen nad trestání svých služebníků," řekl Chameneí při modlitbě nad Solejmáního rakví. Chvěl se mu hlas a svět obletěly fotografie Chameneího v slzách. Jak napsala agentura AP, bouřlivé projevy smutku jsou u šíitských muslimů běžné a jsou znamením úcty k osobě, kterou považují za mučedníka. Vyjadřují tím také svůj hluboký respekt k mrtvému. Smutek Chameneího je znamením jeho osobního hlubokého vztahu k Solejmánímu a může ovlivnit i případnou odvetu, kterou Írán hrozí.

Solejmáního některé zdroje označövaly za druhého nejmocnějšího Íránce po Chameneím. Oba se často radili a Solejmánímu se podařilo zahraničními jednotkami revolučních gard úspěšně čelit americkému vlivu v mnoha zemích, napsala AP. O blízkosti vztahu duchovního vůdce s generálem svědčí fotografie, na nichž se oba objímají způsobem, jímž se Íránci zdraví v rámci rodin. Na fotu z roku 2018 se Chameneí, sedící na vyvýšeném místě, sklání k Solejmánímu a líbá ho na čelo.

Na obřad v Teheránu přijel i vůdce palestinského hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy. Agentura AP Haníjovu přítomnost označila za překvapivou. Loni v prosinci Egypt umožnil Haníjovi vyjet z Gazy na návštěvy v regionu poprvé od jeho zvolení do čela Hamásu v roce 2017. Povolení ale Káhira podle izraelských a arabských médií tehdy podmínila tím, že nenavštíví Írán.

Dnes v Teheránu stál Haníja ve druhé řadě, blízko za Chameneím a byl jedním z mála, kteří mohli nad rakví promluvit. Vzkázal truchlícím, že palestinské militantní skupiny i Hamás půjdou Solejmáního cestou a postaví se "sionistickému projektu a americkému vlivu". "To, co Solejmání poskytl Palestině a odboji, pomohlo k jejich nynějšímu postavení s ohledem na jejich sílu a neochvějnost," řekl. Generálova smrt podle něj "neodradí palestinské skupiny od boje proti Izraeli. "Potvrzuji, že plány palestinského odboje bojovat proti sionistickému projektu a čelit americkému vlivu nebudou narušeny ani oslabeny," řekl Haníja.

Už ráno davy zaplnily ulice íránské metropole. Truchlící nesli plakáty se Solejmáního portrétem a rudé šíitské vlajky, které tradičně symbolizují krev někoho, kdo byl zabit neprávem a volají po odplatě. Na videozáběrech bylo vidět, jak lidé pálí americké a izraelské vlajky

Účast se postupně vyšplhala podle policie na několik milionů; letecké záběry z Teheránu ukázaly hustý dav v ulicích a tiskové agentury účast odhadují na milion lidí. Íránská televize IRIB ohlásila, že podobný dav nebyl v Teheránu dvacet 20 let.

Podle agentury AP je to poprvé, co Írán uspořádal smuteční obřady pro jednoho muže v několika městech. Ani duchovní vůdce Rúholláh Chomejní, který založil islámskou republikou, neměl po své smrti v roce 1989 tolik smutečních průvodů. Solejmáního rakev bude vystavena v mešitě v Teheránu, stejně jako byla kdysi Chomejního. V úterý bude generál pohřben v provincii Kermán, odkud pochází.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama