Další útok na americký cíl v Iráku: Do střežené části Bagdádu dopadly dvě rakety

Nejméně dvě rakety dopadly v noci do dobře střežené části Bagdádu, v níž sídlí úřady a velvyslanectví mnoha zemí včetně USA. Oznámila to dnes irácká armáda, která neposkytla informace o žádných obětech. Podle agentury AFP jde za poslední půlrok o 26. podobný útok na americký cíl v Iráku nebo na objekt mezinárodní koalice, která v zemi působí.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Irák
doporučujeme

K žádné z těchto akcí se nikdo nepřihlásil, avšak Washington je připisuje iráckým milicím podporovaným Íránem.

Noční útok byl načasován na den, kdy mezinárodní koalice evakuovala už druhou základnu v Iráku. Rozhodla se k tomu kvůli utichajícím akcím islámských radikálů a také kvůli ochraně vojáků v době šíření koronaviru.

Rakety v noci dopadly do blízkosti iráckého velitelství, které koordinuje operace armády a policie. Objekt je podle agentury AP několik set metrů od amerického velvyslanectví.

Jak uvádí AP, po krátké pauze jde o další útok na bagdádskou takzvanou Zelenou zónu, naposledy dopadly rakety do blízkosti amerického velvyslanectví minulé úterý.

Předtím byly cílem raketové palby dvě základny Tádží a Bismája v blízkosti Bagdádu. V Tádží při tom zemřeli tři členové koalice, Brit a dva Američané. Americká armáda pak provedla nálety na objekty, které označila za muniční sklady skupiny Katáib Hizballáh, jíž USA připisují útoky na americké cíle. Podle irácké vlády americké nálety zabily pět členů iráckých bezpečnostních sil a jednoho civilistu. Milice podporované Íránem pohrozily odvetou.

Mezinárodní koalice letos oznámila, že stáhne své vojáky z iráckých základen a soustředí je v Bagdádu a na západoirácké základně Ajn al-Asad. V koalici má své vojáky zhruba deset států. Její mluvčí Myles Caggins řekl, že se vojáci přesunou na "méně důležité základny". Stahování začalo 17. března a ze základny Al-Káim na hranici se Sýrií odešlo 300 zahraničních vojáků. Francie ve středu oznámila, že své vojáky z Iráku stáhne, aby je mohla zapojit do operací proti koronaviru na svém území.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Erdogan vyzval Turky k dobrovolné karanténě

27.03.2020 21:35 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes kvůli šíření nákazy koronavirem vyzval obyvatele…

Íránští vědci vyvíjejí centrifugy nové generace. Průlom v jaderném…

27.03.2020 15:56 Íránská agentura pro atomovou energii vyvinula a začala vyrábět centrifugy nové generace na…

Izrael zapojí do "války" s koronavirem i 500 vojáků

27.03.2020 10:29 Izrael nasadí armádu, aby spolu s policisty bránila šíření koronaviru. V zemi je nyní 3035…

Íránci kvůli koronaviru pijí alkohol, 300 jich zemřelo na otravu. Rodiče…

27.03.2020 09:57 V Íránu zemřelo po požití metanolu 300 lidí a kolem 1000 lidí se jím přiotrávilo. Oznámila to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama