Dron izraelské armády se zřítil na libanonské území

Na území Libanonu se zřítil dron izraelské armády, který plnil úkoly podél společné hranice. Bez bližších podrobností to uvedla izraelská armáda. Havárie se odehrála v době zvýšeného napětí v severním pohraničí, kde Izrael posiluje svá vojska, uvedla dnes agentura AFP.

Israeli Air Force
doporučujeme

"Před nedávnem ztratila izraelská armáda během operace na hranici s Libanonem armádní dron, který dopadl na libanonské území," uvedla armáda. Podle ní "nepanují obavy", že by ze zařízení unikly utajované informace. Není dosud jasné, zda pád následoval v důsledku poruchy či nepřátelské palby.

Izrael pravidelně pouští své drony nad Libanon, především aby sledoval pohyb Íránem podporované libanonské šíitské skupiny Hizballáh. Organizace je izraelským úhlavním nepřítelem a zároveň vlivným hráčem v libanonské politice.

Během své inspekční cesty do severního pohraničí izraelský ministr obrany Benny Ganc uvedl, že "Libanon a Sýrie zodpovídají za to, co se děje na jejich území". "Nesnažíme se situaci vyhrocovat, ale kdokoli nás bude zkoušet, bude čelit velice silné reakci," uvedl Ganc v prohlášení svého ministerstva.

Izrael je de facto stále ve válečném stavu jak se Sýrií, tak s Libanonem. Hizballáh a Írán vojensky podporují režim syrského prezidenta Bašára Asada.

Izraelská armáda tento týden posílila svou přítomnost u hranic s Libanonem. Učinila tak po údajném zabití pěti proíránských bojovníků při vzdušných útocích v Sýrii. Podle izraelských médií je posílení vojenské přítomnosti na severu přípravou Izraele na možnou odvetu ze strany Hizballáhu.

Nové jednotky na severní hranici rozmístil Izrael v pátek a zároveň "zvýšil stupeň připravenosti vůči možným akcím nepřítele". Ve stejný den zasáhl vojenské cíle v jižní Sýrii v odplatě za ostřelování svého území ze Sýrie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Snoubenka zavražděného novináře žádá trest pro saúdského prince

01.03.2021 20:47 Aktualizováno Snoubenka zavražděného novináře Džamála Chášukdžího dnes vyzvala k bezodkladnému potrestání…

Netanjahu odmítá tolerovat dezinformace o vakcínách

01.03.2021 16:26 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes ostře kritizoval činitele a politiky, kteří zpochybňují…

Sýrie začala očkovat zdravotníky v první linii boje s koronavirem

01.03.2021 11:41 Syrské ministerstvo zdravotnictví začalo vakcínou proti covidu-19 očkovat zdravotníky v první linii…

Írán odmítl návrh EU jednat s USA o dohodě z roku 2015

28.02.2021 18:29 Írán odmítl nabídku Evropské unie na přímé rozhovory se Spojenými státy o dohodě o svém jaderném…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama