Dron natočil zkázu v Bejrútu. Nejsou důkazy, že by exploze souvisela s útokem

Den po mohutné explozi v libanonském hlavním městě, která si vyžádala nejméně 100 mrtvých a tisíce zraněných, se obyvatelé Bejrútu seznamují s rozsahem zkázy, píše agentura AP. Vyprošťovací práce pokračují a mnozí lidé stále pátrají po svých blízkých a žádají o pomoc na sociálních sítích. Z přístavu, kde k výbuchu došlo, dál stoupá kouř.

Exploze v libanonském Bejrútu
doporučujeme

Hlavní ulice v centru města jsou plné trosek a poškozených aut. Podle libanonského Červeného kříže si neštěstí vyžádalo nejméně 100 mrtvých a 4000 zraněných. Představitel Červeného kříže George Kettaneh ale upozorňuje, že počty mrtvých mohou být vyšší.

Mnozí lidé se stále pohřešují a jejich příbuzní na sociální sítích prosí o informace, které by mohly vést k jejich nalezení. Na instagramu vznikla stránka s fotografiemi pohřešovaných, která má pomoci při pátrání. Rozhlasoví hlasatelé celou noc četli jména zraněných či pohřešovaných. Mnozí obyvatelé Bejrútu, jejichž domy byly poškozeny, se nastěhovali ke svým přátelům. Řada z nich si zranění podle AP ošetřila sama, protože nemocnice jsou přeplněné.

Libanon se potýká s vážnou ekonomickou krizí, kterou provázejí hromadné protesty. Nemocnice také čelí nárůstu pacientu s koronavirem. Panují proto obavy, že s příchodem zraněných do nemocnic se nemoc může začít více šířit.

Univerzitní nemocnice svatého Jiří, která patří k hlavním soukromým klinikám v Bejrútu a léčila pacienty s covidem-19, byla dnes kvůli vážnému poškození uzavřena. Tamní lékař sdělil, že exploze zabila 16 pacientů a rovněž zdravotníků, kteří tam pracovali, včetně čtyř zdravotních sester.

Podle nizozemské diplomacie výbuch vážně zranil manželku nizozemského velvyslance, která je nyní v nemocnici. Exploze také způsobila značné škody na budově nizozemské ambasády, kde byli zraněni čtyři další lidé, píše agentura Reuters s odkazem na nizozemské ministerstvo zahraničí. Podle agentury AP byla zraněna také řada pracovníků mírové mise OSN a na dvě desítky členů bangladéšského námořnictva. Jeden z hlavních přispěvatelů do mise UNFIL, Itálie, oznámil, že byl zraněn italský voják.

České ministerstvo zahraničí neinformovalo o tom, že by mezi oběťmi byli čeští občané. Podle Černínského paláce se na velvyslanectví v ČR v Libanonu obrátil český turista, který je v pořádku a o víkendu by měl odletět ze země.

Česká velvyslankyně v Libanonu Michaela Froňková v České televizi řekla, že zasažena byla všechna velvyslanectví, která sídlí v centru města. Má informace o zraněných představitelích německé, nizozemské či řecké ambasády. České velvyslanectví sídlí na opačné straně Bejrútu než přístav.

Česká ambasáda kontaktovala všech 24 českých občanů v Libanonu, kteří se registrovali v databázi cestovatelů Drozd, samy se na ni obrátily další tři ženy. Všichni čeští občané jsou podle velvyslankyně v pořádku, pro jednu ženu hledají pracovníci velvyslanectví náhradní ubytování, protože její byt byl při explozi zničen. Froňková také doporučila českým občanům, aby Libanon opustili. Letiště v Bejrútu je podle ní stále v provozu a aerolinky Lufthansa nebo Turkish Airlines stále vypravují svá letadla.

Mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Juraj Tomaga ČTK sdělil že podle informací resortu nejsou mezi oběťmi nebo zraněnými slovenští občané. Tlaková vlna exploze podle Tomagy poškodila i budovu, v níž má slovenský zastupitelský úřad pronajaté prostory. Rozsah materiálních škod však dosud nebylo možné vyčíslit. Z bezpečnostních důvodů, vzhledem k možnému narušení statiky, je budova nepřístupná.

"Ministr zahraničních věcí a evropských záležitostí SR Ivan Korčok zaslal svému libanonskému resortnímu partnerovi Šarbilu Vahbímu soustrastný telegram, ve kterém vyjádřil soustrast pozůstalým. Libanonské úřady zároveň informoval, že Slovensko je připraveno poskytnout nezbytnou pomoc," uvedl Tomaga.

zdroj: YouTube

Libanonský ministr vnitra Muhammad Fahmí uvedl, že výbuch patrně způsobila exploze více než 2700 tun dusičnanu amonného, který byl uložen ve skladu poté, co byl zkonfiskován z jedné obchodní lodi v roce 2014. Dusičnan amonný se často využívá v hnojivech, jako dezinfekční prostředek vody a díky oxidačním vlastnostem také v pyrotechnice. Podle AP nejsou žádné důkazy, které by nasvědčovaly tomu, že výbuch byl výsledkem útoku. Agentura AP s odvoláním na videozáznamy napsala, že neštěstí patrně předcházel nedaleký požár, který zřejmě způsobil hlavní explozi, když zasáhl vedlejší budovu.

Výbuch připravil mnohé o střechu nad hlavou v době, kdy mnoho Libanonců ztratilo práci a životní úspory vzhledem k měnové krizi. Podle AP proto panují obavy z nárůstu množství lidí bez domova. Otázkou také je, jak bude zajištěn dovoz důležitého zboží, jelikož exploze zdevastovala klíčový přístav.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

AP: Spojené státy kvůli Rusku vyslaly do Sýrie další posily

19.09.2020 20:54 Spojené státy vyslaly dalších téměř 100 vojáků a několik obrněných vozidel do východní Sýrie v…

S pompézními svatbami je konec. Epidemie utnula kontroverzní tradici v…

19.09.2020 14:15 Ve slavnostním účesu a nalíčení je Ayse Kelesová nádhernou nevěstou. Je ráda, že se jí podařilo…

Armáda našla v bejrútském přístavu 1,3 tuny zábavní pyrotechniky

19.09.2020 13:32 Libanonská armáda našla při prohledávání zničeného bejrútského přístavu 1,3 tuny zábavní…

Německo, Francie a Británie napsaly OSN. Nehodlají obnovit sankce proti…

19.09.2020 07:37 Německo, Francie a Británie v pátek společně vzkázaly Radě bezpečnosti OSN, že sankční režim…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama