Bejrút

Zničené silo po explozi v Bejrútu

Armáda našla v bejrútském přístavu 1,3 tuny zábavní pyrotechniky

Libanonská armáda našla při prohledávání zničeného bejrútského přístavu 1,3 tuny zábavní pyrotechniky. S odvoláním na prohlášení armády zveřejněné na jejích internetových stránkách to dnes uvedla agentura Reuters. Přístav zničil v srpnu obrovský výbuch, který byl zřejmě způsoben velkým množstvím špatně skladovaných chemikálií.
V bejrútském přístavu ve čtvrtek hořelo. (10.9.2020)

Mohutný požár v Bejrútu vyvolal paniku, hasiči bojovali s plameny celou noc

Libanonským požárníkům se podařilo zcela uhasit požár, který ve čtvrtek vypukl v přístavním skladu s pneumatikami, olejem a potravinami. Nikdo při něm nepřišel o život a příčina zatím není jasná. Agentura AFP s odvoláním na vládní zdroje napsala, že podle předběžného vyšetřování oheň vznikl od sváření, které na místě prováděli dělníci při opravách po katastrofální srpnové explozi.
V bejrútském přístavu dnes vypukl mohutný požár. (10.9.2020)

Po ničivé explozi další pohroma. V Bejrútu vypukl mohutný požár

V bejrútském přístavu dnes vypukl mohutný požár. Podle libanonské agentury NNA hoří ve skladu pneumatik a potravinového oleje v přístavní bezcelní zóně. Z dostupných záběrů je vidět, že z místa stoupá černý dým. NNA oznámila, že na místo už dorazili hasiči a plameny pomáhá hasit také armádní vrtulník.
Záchranáři v Bejrútu měsíc po výbuchu pátrají po možném přeživším.

Zázrak nepřišel. Záchranáři už v Bejrútu nevidí naději na nalezení přeživších

V Bejrútu dnes zastavili v troskách jednoho zříceného domu pátrání po přeživších srpnového výbuchu. Záchranáři, kteří se dali do prohledávání, když ve čtvrtek na místo v historické čtvrti Már Michálil upozornil pátrací pes, dnes oznámili, že nikoho živého nenašli. V bejrútském přístavu vybuchl 4. srpna špatně uložený dusičnan amonný. Exploze zabila 190 lidí a poničila část města.
Záchranáři v Bejrútu měsíc po výbuchu pátrají po možném přeživším.

Záchranáři v Bejrútu měsíc po výbuchu pátrají po možném přeživším

Měsíc po ničivém výbuchu v bejrútském přístavu záchranáři v sutinách zřícené budovy v jedné obytné čtvrti pátrají po možném přeživším. S holýma rukama se pustili do práce poté, co se pod hromadou trosek ve čtvrtek objevily známky života, informuje dnes agentura Reuters s odvoláním na svědka z místa.
Emmanuel Macron po příletu do Bejrútu

Macron opět přiletěl do Libanonu, žádá zásadní reformy do tří měsíců

Pro změnu systému v Libanonu budou zásadní příští tři měsíce. V rozhovoru s magazínem Politico to řekl francouzský prezident Emmanuel Macron, který je v Bejrútu podruhé od srpnového ničivého výbuchu v tamním přístavu. Pokud Libanon nedokáže do tří měsíců provést reformy, má se podle Macrona připravil na postih.
Exploze v libanonském Bejrútu

Explozi v Bejrútu předcházely menší výbuchy, tvrdí expert

Mohutné explozi v bejrútském přístavu předcházela série menších výbuchů. Poslední z nich, který patrně odpálil sklad s dusičnanem amonným, byl přitom způsoben vznícením zábavní pyrotechniky. Podle agentury Reuters to dnes uvedl izraelský seismolog a expert přes výbušniny Boaz Hajun.
Zničené silo po explozi v Bejrútu

Silo v Bejrútu bylo dominantou přístavu, výbuch přežilo. Stavěla ho firma z Pardubic

Minulý týden došlo v hlavním městě Libanonu k obrovskému výbuchu. Ten zničil celý přístav i jeho okolí a nad celou touto zkázou zůstalo stát rozbořené silo. Silo, které stavěli českoslovenští stavaři a technici. Při jeho stavbě museli překonat několik nepříjemností a technických problémů. Své dílo ale dokončili na čas a v žádané kvalitě. Opravit, už ale bohužel nepůjde.
Světová zdravotnická organizace (WHO)

Více než polovina bejrútských nemocnic je podle WHO mimo provoz

Po ničivém výbuchu z minulého týdne je více než polovina zdravotnických zařízení v libanonském hlavním městě Bejrútu včetně tří velkých nemocnic mimo provoz. Uvedl to dnes regionální ředitel úseku Světové zdravotnické organizace (WHO) pro mimořádné události Richard Brennan. Informovala o tom agentura AFP.
Marie-Claude Nadžmová

Libanonská vláda podala po výbuchu v Bejrútu demisi

Libanonský premiér Hasan Dijáb dnes oznámil, že jeho vláda podala demisi. Stalo se tak po ničivém výbuchu v přístavu v Bejrútu, při kterém minulý týden přišlo o život přes 160 lidí a dalších více než 6000 bylo zraněno.
Michel Aún

V Bejrútu pokračují masivní demonstrace. Hořelo u parlamentu, lidé žádají pád vlády

Libanonská policie dnes použila slzný plyn proti demonstrantům v Bejrútu, kteří házeli kameny u zátarasů blízko budovy parlamentu, píše agentura Reuters. Podle záběrů z místní televize začalo u náměstí blízko parlamentu hořet. Demonstranti také vzali útokem ministerstva dopravy a bydlení. Masivní protivládní demonstrace v Bejrútu pokračují druhý den v reakci na ničivý úterní výbuch dusičnanu amonného ve skladu tamního přístavu.
Speciální tým USAR, ilustrační foto

Čeští záchranáři v Bejrútu se pustili do práce, odpoledne se museli stáhnout

Čeští záchranáři v Bejrútu se dnes díky zlepšení bezpečnostní situace mohli znovu pustit do práce. Jejich hlavním úkolem bylo zjistit rozsah poškození domů místních obyvatel. Informoval o tom Hasičský záchranný sbor ČR na svém twitterovém účtu. Později hasiči nicméně oznámili, že opět dostali nařízeno stáhnout se z bezpečnostních důvodů do 16:00 zpět do hotelu. V centru Bejrútu jsou totiž opět hlášeny nepokoje.
Zničené silo po explozi v Bejrútu

V Libanonu rezignovala ministryně informací. Kráter po výbuchu je hluboký 43 metrů

Svou rezignaci dnes oznámil první člen libanonské vlády, ministr informací Manal Abdal Samád. Oznámila to podle zahraničních agentur televize Al-Džadíd. Ministr zdůvodnil své odstoupení neschopností vlády provádět reformy a reakcí na ničivou úterní explozi v bejrútském přístavu. Ta po sobě zanechala kráter hluboký 43 metrů, sdělil dnes libanonský bezpečnostní zdroj s odvoláním na posudek francouzských pyrotechniků vyslaných na místo.
libanon

Protesty v Bejrútu: Demonstranti pronikli na ministerstvo, premiér navrhuje předčasné volby

Desítky rozhněvaných demonstrantů pronikly dnes na pozemek libanonského ministerstva zahraničí v Bejrútu. Podle agentury AP šlo o zhruba 200 lidí včetně veteránů. Část z nich se dostala do budovy ministerstva a zapálila dosud blíže neupřesněné dokumenty a fotky prezidenta. V centru metropole, kde se demonstranti střetli s policií, byla podle agentury Reuters slyšet střelba.
Čeští hasiči v akci po explozi v Bejrútu.

Český tým přerušil záchranné práce v Bejrútu, bezpečnostní situace se zhoršuje

Čeští záchranáři dnes přerušili v Bejrútu vyhledávací a záchranné práce. Libanonská armáda totiž vyzvala z důvodu zhoršené bezpečnostní situace v oblasti veškeré zasahující týmy, aby se vrátily zpět na své základny, řekl ČTK mluvčí hasičů Martin Kavka. Všichni členové týmu jsou podle něj v pořádku a čekají na další pokyny od vojáků.

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Má se hrát fotbal v zimě?

Sněhová kalamita zavařila vedení Ligové fotbalové asociace. Zaslouženě

To, že se nejvyšší fotbalové soutěže hrají i přes Vánoce a Silvestra v Anglii či ve Španělsku, je známá věc, přeci jenom tam ale panují trochu jiné klimatické podmínky umožňující fotbal hrát. Pravda, situace, která nastala o prvním prosincovém víkendu v Česku, je v mnoha ohledech mimořádná a nemusí nastávat každý rok, přeci jenom je ale větší pravděpodobnost v tom, že v českých zeměpisných šířkách a délkách nastane takováto situace častěji. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Hledání trenéra fotbalové reprezentace se dostalo do další fáze. Šanci má Hašek s Nedvědem

Jak známo, česká fotbalová reprezentace je pouhý půlrok do mistrovství Evropy v Německu bez trenéra. Stalo se tak poté, co po úspěšné kvalifikaci v listopadu na svůj post rezignoval kouč Jaroslav Šilhavý. Od té doby se v médiích přetřásalo mnoho jmen, která by ho mohla nahradit, od představitelů Fotbalové asociace ČR (FAČR) ale žádné jméno případného nového trenéra nedostanete. Jak sám předseda FAČR Petr Fousek v pondělí uvedl, do doby, než bude něco jistého, žádné jméno neřekne. Obecně se ale nejvíce spekuluje o tom, že by měl národní tým převzít tandem Ivan Hašek-Pavel Nedvěd.

včera

včera

včera

UEFA

Češi znají soupeře na Euru 2024. Utkají se s Portugalskem, Tureckem a vítězem baráže

V německém Hamburku se v sobotu v podvečer dozvěděli fotbaloví fanoušci složení základních skupin nadcházejícího mistrovství Evropy, které se v příštím roce uskuteční v Německu. Český tým se tak po losu, kterého se zúčastnil i Tomáš Rosický, dozvěděl, že první zápas v rámci šampionátu sehraje 18. června v Lipsku proti Portugalsku s Cristianem Ronaldem. Dále se pak ve skupině F utká s postupujícím z barážové větvě C (Řecko, Gruzie, Kazachstán nebo Lucembursko) a na závěr pak s Tureckem. Tyto dva duely se odehrají v Hamburku.

včera

Ilustrační foto

Počasí v Česku lámalo rekordy. Meteorologové podobně teplý podzim nepamatují

Letošní podzim v pražském Klementinu zaznamenal nejteplejší teploty od počátku měření v této stanici v roce 1775. Podle tiskové zprávy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byla průměrná teplota od září do konce listopadu 13,6 stupňů Celsia, což představuje odchylku od normálu let 1991 až 2020 o 2,6 stupně.

včera

včera

včera

včera

Fiala se uzdravil, ústavní činitelé se konečně sejdou na Hradě kvůli zahraniční politice

Na Pražském hradě se ve čtvrtek uskuteční jednání nejvyšší ústavních činitelů k zahraniční politice. O směřování české diplomacie se budou bavit prezident, premiér a předsedové obou parlamentních komor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy