Více než polovina bejrútských nemocnic je podle WHO mimo provoz

Po ničivém výbuchu z minulého týdne je více než polovina zdravotnických zařízení v libanonském hlavním městě Bejrútu včetně tří velkých nemocnic mimo provoz. Uvedl to dnes regionální ředitel úseku Světové zdravotnické organizace (WHO) pro mimořádné události Richard Brennan. Informovala o tom agentura AFP.

Výbuch více než 2700 tun dusičnanu amonného v bejrútském přístavu si vyžádal životy nejméně 171 lidí a dalších více než 6000 zranil.

Exploze provázená mohutnou tlakovou vlnou také napáchala rozsáhlé materiální škody. Libanon se přitom již mnoho měsíců potýká s hlubokou ekonomickou a finanční krizí, jež je označována za nejhorší od občanské války z let 1975-1990.

Po zhodnocení stavu 55 klinik a zdravotnických center v Libanonu "víme, že více než polovina těchto zařízení je mimo provoz," uvedl Brennan na virtuální tiskové konferenci z Káhiry. Mimo provoz jsou podle něj také tři klíčové nemocnice v metropoli, zatímco další tři fungují v omezené míře. "Znamená to, že jsme přišli o 500 lůžek," vysvětlil.

Zástupkyně WHO pro Libanon Imán Šankitíová uvedla, že lůžka na jednotkách intenzivní péče a na traumatologických odděleních v Bejrútu jsou plná lidí, kteří byli zraněni při výbuchu. Poukázala i na nárůst případů koronaviru, což představuje výraznou zátěž pro libanonské zdravotnictví.

Brennan vyzval libanonské úřady a jejich spojence, aby co nejdříve obnovili chod těchto zařízení, a země tak měla šanci se vypořádat s vysokým počtem zraněných a nárůstem lidí nakažených koronavirem.

WHO dnes zároveň vyhlásila mezinárodní sbírku s cílovou částkou 76 milionů dolarů (přes 1,6 miliardy Kč) na pomoc Libanonu. Dosud organizace do země přivezla 25 tun osobních ochranných prostředků a další lékařské vybavení pro zhruba 2000 pacientů v deseti nemocnicích, uvedli podle agentury Reuters představitelé WHO.

Nákaza koronavirem se v Libanonu podle úterní bilance libanonského ministerstva zdravotnictví od února prokázala u 7121 lidí a 87 zemřelo.

Související

Záchranáři v Bejrútu měsíc po výbuchu pátrají po možném přeživším.

Německá firma odváží nebezpečné chemikálie z přístavu v Bejrútu

Libanon uzavřel s německou firmou Combi Lift kontrakt na odvoz desítek kontejnerů s hořlavým materiálem z bejrútského přístavu. Na začátku srpna tam vybuchl sklad špatně uloženého dusičnanu amonného. Exploze tehdy zdemolovala velkou část města a znamenala smrt pro dvě stovky lidí. V přístavu jsou ale dál i další nebezpečné látky.

Více souvisejících

Bejrút WHO (Světová zdravotnická organizace) exploze v libanonském Bejrútu (4. srpna 2020)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy