Macron opět přiletěl do Libanonu, žádá zásadní reformy do tří měsíců

Pro změnu systému v Libanonu budou zásadní příští tři měsíce. V rozhovoru s magazínem Politico to řekl francouzský prezident Emmanuel Macron, který je v Bejrútu podruhé od srpnového ničivého výbuchu v tamním přístavu. Pokud Libanon nedokáže do tří měsíců provést reformy, má se podle Macrona připravil na postih.

Při explozi zemřelo téměř 190 lidí a část města byla zničena. Macron přijel 6. srpna, dva dny po výbuchu, a naléhal na zásadní politické změny. Nakonec odstoupila libanonská vláda a sestavením nové byl v pondělí pověřen dosavadní velvyslanec v Německu Mustafá Adíb.

Macron, který dnes pohrozil postihem v případě, že Libanon nebude schopen do tří měsíců dokončit zásadní změny, hovořil o možnosti stažení finanční pomoci i o sankcích proti vládnoucím politikům.

Řekl také, že je třeba vyjasnit stav libanonského bankovního systému, protože podle něj zřejmě z Libanonu odtékají peníze. "Libanonský bankovní systém je v krizi. Mnoho peněz pravděpodobně odchází pryč. Vše je zablokované a Libanon není schopný se sám financovat, takže je třeba provést audit... Musíme znát pravdu o těch číslech, aby bylo možné zahájit právní řízení," řekl prezident.

Sdělil rovněž, že je připraven v říjnu zorganizovat mezinárodní konferenci na podporu Libanonu.

Prezidenta dnes ještě čeká setkání se zástupci četných libanonských etnických a náboženských frakcí, které jsou zapojeny do vedení státu.

Francouzský státník podle Politico řekl, že bude nadále vyvíjet tlak na politiky, aby je přiměl k reformám, jež utlumí dlouhodobou nespokojenost Libanonců. Proti korupci v nejvyšších kruzích protestovali od loňského podzimu a jejich nespokojenost umocnil výbuch, připisovaný rovněž chybě vlády, protože o potenciálním nebezpečí materiálu, který explodoval, se dlouho vědělo.

Macron spoke to me exclusively on the flight to #Beirut:-waging war on Hezbollah wld be “crazy and absurd” -no deal with Iran over Lebanon-he didn’t pick Adib-imposing Nawaf Salam without the needed parliamentary buy-in is setting him up to failhttps://t.co/RDy4QP4n1e

— Rym Momtaz ريم ممتاز (@RymMomtaz) September 1, 2020

Macron chce svou druhou návštěvou zdůraznit blízkost své země a Libanonu. "Libanonci jsou pro Francouze bratři," prohlásil v pondělí po příletu. Jako upomínku vzniku Libanonu spolu se Sýrií coby mandátního území Společnosti národů pod správou Francie v roce 1920 dnes zasadil symbol Libanonu, jímž je cedr. Mandát trval do roku 1941, kdy Francie uznala nezávislost Libanonu, který nezávislost de facto vyhlásil roku 1943.

Dnes Macron znovu navštívil zničený přístav a vrtulníkem se přesunul na francouzskou kontejnerovou loď, která má na palubě 2500 tun humanitární pomoci pro Libanon. Jak napsala agentura AFP, odpoledne prezidenta čeká nejobtížnější program nynější cesty - jednání se zástupci politických skupin. "Má pozice je stále stejná: mám požadavky, ale nehodlám se vměšovat," řekl.

Armáda zasáhla kvůli palbě v libanonském městě Chalda

Libanonská armáda dnes zasahovala v jiholibanonském městě Chalda, odkud se odpoledne ozývala střelba. Podle libanonských sdělovacích prostředků se na místo vrátil člověk, který se zúčastnil předchozího sektářského násilí. Minulý týden v tomto pobřežním městě v palbě mezi členy místních sunnitských kmenů a stoupenci šíitského Hizballáhu zemřeli dva lidé, informuje Reuters.

Libanonská agentura NNA informovala, že v Chaldě bylo odpoledne slyšet několik výstřelů a že vojáci okamžitě zasáhli, aby situaci zklidnili. Začali pečlivě kontrolovat automobily mířící k místu.

Při střelbě minulý týden zahynuli dva lidé a tři byli zraněni. Konflikt tehdy začal hádkou kvůli vyvěšeným transparentům na téma šíitského náboženského svátku ášúrá. Sešli se kvůli tomu libanonští politici, aby se dohodli na uklidnění situace.

Související

Více souvisejících

Emmanuel Macron libanon Bejrút Francie

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 34 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy