Generální tajemník OSN Guterres vyzval k ukončení bojů mezi Izraelem a Gazou

Generální tajemník OSN António Guterres dnes na jednání Rady bezpečnosti vyzval k okamžitému ukončení bojů mezi Izraelem a Pásmem Gazy. Rada minulý týden kvůli eskalujícímu násilí dvakrát jednala neveřejně, dosud se však neshodla na veřejném prohlášení. Podle diplomatických zdrojů agentury Reuters je to kvůli Spojeným státům, jejichž zástupci se domnívají, že by nebylo přínosné. Spojené státy jsou blízkým spojencem Izraele.

Eurozpravy.cz

Guterres v úvodu prvního veřejného jednání patnáctičlenné Rady bezpečnosti od začátku téměř týdenních bojů řekl, že OSN aktivně jedná se všemi stranami s cílem zajistit okamžitý klid zbraní. Boje přitom označil za "naprosto otřesné".

Současná eskalace konfliktu je nejhorší od poslední války mezi Izraelem a radikálním hnutím Hamás v roce 2014. Situace se výrazně zostřila v pondělí večer, když Hamás a další teroristická skupina Islámský džihád začaly z Pásma Gazy ostřelovat izraelské území, na což Izrael odpověděl masivními nálety. Ostřelování předcházely vícedenní střety Palestinců s izraelskou policií v Jeruzalémě. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 188 mrtvých včetně 55 dětí. Izrael na své straně registruje deset mrtvých včetně dvou dětí.

"Pokaždé, když Izrael slyší zahraničního lídra mluvit o právu Izraele na sebeobranu, dodá mu to odvahu, aby pokračoval ve vraždění celých rodin, zatímco spí," řekl RB OSN palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí.

Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan řekl, že izraelská reakce na nevybíravé útoky Hamásu přísně dodržuje mezinárodní právo a že země podniká "bezkonkurenční kroky k prevenci civilních obětí". "Izrael používá své rakety, aby chránil své děti. Hamás používá děti, aby chránil své rakety," řekl Erdan.

"Vyzýváme Spojené státy, aby převzaly odpovědnost, zaujaly spravedlivý postoj a společně s většinou mezinárodního společenství podporovaly Radu bezpečnosti při zklidňování situace," uvedl čínský ministr zahraničí Wang I, jehož země tento měsíc předsedá RB OSN.

"OSN neúnavně pracuje na tom, aby obě strany obnovily klid," uvedl zmocněnec OSN pro Blízký východ Tor Wennesland. "Mezinárodní společenství hraje klíčovou roli. Nyní musí přijmout opatření, která stranám umožní ustoupit z prahu," dodal.

V tuto chvíli se zdá, že snahy Egypta, Kataru a OSN zprostředkovat klid zbraní nezaznamenaly posun. V regionu je od pátku vyslanec Spojených států Hady Amr a americký prezident Joe Biden v sobotu zvlášť telefonoval s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem. K úsilí zmírnit napětí mezi Izraelem a Hamásem se podle dnešního prohlášení krále Abdalláha II. připojilo i Jordánsko.

Témata: EZ

FBI blokuje přístup na několik zpravodajských serverů, tvrdí Írán

22.06.2021 21:44 Spojené státy dnes podle íránské státní agentury IRNA zablokovaly přístup na několik zpravodajských…

Izrael odsoudil zvolení Raísího v Íránu

20.06.2021 12:49 Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským…

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje