Irák mezinárodní koalici nepotřebuje, s teroristy bojuje sám

Irácká vláda dala armádě pokyn, aby při operacích proti teroristům z Islámského státu (IS) nežádala o podporu mezinárodní koalici, jíž velí USA. Irácká armáda s koalicí na tři týdny přerušila spolupráci kvůli napětí, jež vyvolal 3. ledna americký útok na íránského generála v Bagdádu. O život přišel kromě něj i velitel iráckých milicí. Irácká armáda pak 30. ledna oznámila, že spolupráci s koalicí obnovila.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Islámský stát (ISIS)
doporučujeme

Jak dnes napsala agentura AP, napětí mezi Irákem a USA trvá. Irák se podle iráckých armádních zdrojů citovaných AP snaží minimalizovat účast koalice v operacích proti IS.

"Po zabití (generála Kásema) Solejmáního nás irácká vláda vyzvala, abychom nespolupracovali a nepožadovali pomoc mezinárodní koalice vedené USA při jakékoli operaci," citovala AP nejmenovaný zdroj z irácké vojenské rozvědky.

Koalice přerušila misi, jejímž cílem je boj proti IS, krátce po útoku na Solejmáního, 5. ledna. Téhož dne irácký parlament schválil rezoluci žádající zrušení dohody o působení amerických vojáků na iráckém území. Úřadující premiér Ádil Abdal Mahdí řekl, že američtí vojáci musejí z Iráku odejít, ale v minulosti vyjednané dohody nezrušil. Podle něj to musí udělat jeho nástupce. Abdal Mahdí podal demisi kvůli dlouhotrvajícím protivládním protestům, při nichž Iráčané požadují výměnu politického vedení.

V Iráku působí zhruba 5000 amerických vojáků, kteří jsou součástí širší koalice, kterou Irák do země pozval v roce 2014 kvůli boji proti IS. Její mluvčí Myles Caggins řekl, že od útoku na Solejmáního koalice nepodnikla žádné letecké operace. "Iráčané v minulých týdnech nepožádali o žádnou pomoc, všechny letecké operace byly po roky koordinovány s iráckými bezpečnostními silami," řekl Caggins.

S iráckými představiteli se v úterý setkal americký generál Frank McKenzie, který velí operacím na Blízkém východě. Potvrdil, že společné bojové operace i výcvik byl omezen. Podle něj stále pokračují společné akce amerických a iráckých speciálních sil.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sýrie údajně sestřelila izraelské rakety nad svým územím

31.03.2020 21:23 Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety na syrským Homsem. Informovala o tom dnes…

Muslimové kvůli koronaviru nemají plánovat pouť do Mekky

31.03.2020 20:36 Saúdská Arábie požádala muslimy, aby si zatím nedělali plány k velké pouti do Mekky. Mají počkat,…

V Izraeli začali testovat vakcínu proti nemoci COVID-19

31.03.2020 18:16 V Izraeli začali na hlodavcích testovat prototyp vakcíny proti onemocnění COVID-19, uvedla agentura…

Írán oznámil téměř 3000 obětí koronaviru, za den přibylo 141 mrtvých

31.03.2020 17:18 Aktualizováno V Íránu za poslední den zemřelo 141 lidí s koronavirem, celkem je mrtvých už 2898. Nakažených je 44…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama