Irák mezinárodní koalici nepotřebuje, s teroristy bojuje sám

Irácká vláda dala armádě pokyn, aby při operacích proti teroristům z Islámského státu (IS) nežádala o podporu mezinárodní koalici, jíž velí USA. Irácká armáda s koalicí na tři týdny přerušila spolupráci kvůli napětí, jež vyvolal 3. ledna americký útok na íránského generála v Bagdádu. O život přišel kromě něj i velitel iráckých milicí. Irácká armáda pak 30. ledna oznámila, že spolupráci s koalicí obnovila.

Islámský stát (ISIS)
doporučujeme

Jak dnes napsala agentura AP, napětí mezi Irákem a USA trvá. Irák se podle iráckých armádních zdrojů citovaných AP snaží minimalizovat účast koalice v operacích proti IS.

"Po zabití (generála Kásema) Solejmáního nás irácká vláda vyzvala, abychom nespolupracovali a nepožadovali pomoc mezinárodní koalice vedené USA při jakékoli operaci," citovala AP nejmenovaný zdroj z irácké vojenské rozvědky.

Koalice přerušila misi, jejímž cílem je boj proti IS, krátce po útoku na Solejmáního, 5. ledna. Téhož dne irácký parlament schválil rezoluci žádající zrušení dohody o působení amerických vojáků na iráckém území. Úřadující premiér Ádil Abdal Mahdí řekl, že američtí vojáci musejí z Iráku odejít, ale v minulosti vyjednané dohody nezrušil. Podle něj to musí udělat jeho nástupce. Abdal Mahdí podal demisi kvůli dlouhotrvajícím protivládním protestům, při nichž Iráčané požadují výměnu politického vedení.

V Iráku působí zhruba 5000 amerických vojáků, kteří jsou součástí širší koalice, kterou Irák do země pozval v roce 2014 kvůli boji proti IS. Její mluvčí Myles Caggins řekl, že od útoku na Solejmáního koalice nepodnikla žádné letecké operace. "Iráčané v minulých týdnech nepožádali o žádnou pomoc, všechny letecké operace byly po roky koordinovány s iráckými bezpečnostními silami," řekl Caggins.

S iráckými představiteli se v úterý setkal americký generál Frank McKenzie, který velí operacím na Blízkém východě. Potvrdil, že společné bojové operace i výcvik byl omezen. Podle něj stále pokračují společné akce amerických a iráckých speciálních sil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izraelský parlament schválil zákon omezující demonstrace. Krok k diktatuře…

30.09.2020 08:22 Izraelští poslanci po mnohahodinové debatě dnes ráno schválili zákon, který dočasně zakazuje lidem…

Hlad ohrožuje statisíce syrských dětí. Matka tři týdny šetřila na jediné…

29.09.2020 13:55 Dalších 700.000 dětí v Sýrii je ohroženo hladem v důsledku špatné ekonomické situace o dopadů…

Izrael čelí náporu pandemie: Na ventilátorech je rekordní počet pacientů s…

29.09.2020 10:31 S onemocněním covid-19 v Izraeli o židovském svátku jom kippur, který začal v neděli večer a…

Nedaleko bagdádského letiště dopadla raketa, zahynulo několik civilistů

28.09.2020 18:46 Nejméně tři civilisté dnes zemřeli a dva další utrpěli vážné zranění, když nedaleko bagdádského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama