Izraelský plán anexe je porušením mezinárodního práva, shodli se experti OSN

Izraelský záměr anexe částí palestinského Západního břehu Jordánu znamená porušení mezinárodního zákona, který zakazuje zabírání území silou. Shodli se na tom dnes podle agentury Reuters v prohlášení odborníci Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Izrael Západní břeh Jordánu obsadil za války v roce 1967, vystavěl tam osady pro asi půl milionu lidí a nyní se jeho část chystá anektovat.

Izrael, ilustrační foto
doporučujeme

Pod prohlášením je podepsáno asi 50 nezávislých odborníků. Vyjadřují v něm také nesouhlas s postojem USA, které záměr izraelského premiéra Benjamina Netanjahua podporují. Experti UNHCR jej označují za "nezákonný plán" na rozšíření svrchovanosti, de facto anexi území, na němž chtějí mít Palestinci svůj stát.

"Anexe okupovaného území je závažné porušení Charty OSN a Ženevských úmluv, odporuje základnímu pravidlu, za nějž se mnohokrát postavila Rada bezpečnosti OSN a Valné shromáždění OSN a které nepřipouští získávat území válkou nebo silou," stojí v dokumentu.

Nová izraelská vládní koalice se dohodla, že o anexi začne jednat 1. července. Zatím kolem ní ale panuje mnoho nejasností, neexistují ještě mapy případně zabíraného území ani časový harmonogram.

Záměr se opírá o americký mírový plán pro řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Do jaké míry by ale USA rychlou anexi podpořily, také není podle izraelských médií jasné. V posledních dnech se spekuluje, že na ni možná vzhledem ke sporům v koalici nemusí dojít.

Zásadně se proti ní staví Palestinci, kteří bojkotují jednání s USA, i arabské státy včetně Jordánska, jež má s Izraelem uzavřenu mírovou dohodu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež František je velmi roztrpčen přeměnou chrámu Hagia Sofia na mešitu

12.07.2020 13:49 Papež František dnes nepřímo vyjádřil velké roztrpčení nad přeměnou istanbulského chrámu Boží…

Sestřelení ukrajinského boeingu: Klíčovou příčinou bylo špatné seřízení…

12.07.2020 13:34 Lidská chyba, konkrétně špatné seřízení vojenského radaru, je klíčovým prvkem příčiny dramatické…

U Jemenu pluje opuštěný tanker. Hrozí ekologická katastrofa, varuje mluvčí…

12.07.2020 11:06 Tankeru opuštěnému u pobřeží Jemenu s nákladem 1,1 milionu barelů ropy hrozí každou chvíli…

Rada bezpečnosti OSN nakonec schválila pomoc Sýrii, Rusko si prosadilo…

12.07.2020 07:53 Rada bezpečnosti OSN v sobotu schválila prodloužení přeshraniční humanitární pomoci Sýrii přes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy