Izraelský premiér Netanjahu slíbil další byty pro osadníky

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu týden před parlamentními volbami slíbil, že povolí výstavu 3500 nových bytů pro osadníky na palestinském Západním břehu Jordánu. Nová výstavba má být na území východně od Jeruzaléma, které nyní využívají hlavně beduíni.

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Jedná se o oblast v Izraeli označovanou jako E1. Území o rozloze asi 12 kilometrů čtverečních z jedné strany sousedí s Jeruzalémem, z druhé s velkou osadou Maale Adumim.

Jak uvedla francouzská stanice RFI s odvoláním na agenturu AFP, pokud by bylo toto území zastavěno, přeťala by izraelská zástavba Západní břeh Jordánu na dvě části a zabránila by vzniku územně celistvého palestinského státu, který chtějí Palestinci na Západním břehu mít. "Pokud se ten projekt uskuteční, skoncuje s vizí udržitelného palestinského státu," sdělila Angela Godfreyová Goldsteinová, která stojí v čele nevládní organizace Džahálín, jež brání práva beduínských rodin usazených v sektoru E1.

Godfreyová Goldsteinová také řekla, že premiérovo oznámení je důkazem Netanjahuovy zoufalé snahy získat hlasy voličů. Volby, které budou už třetí od loňského dubna, se budou konat 2. března.

Netanjahu už minulý týden slíbil výstavbu tisíců nových bytů ve východním Jeruzalému, který obývá mnoho Arabů a v němž chtěli mít Palestinci hlavní město svého státu.

Izrael buduje osady v rozporu s mezinárodním právem na okupovaném území. Na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalému žije v židovské zástavbě 600.000 lidí. Izrael toto území obsadil za války v roce 1967 a výstavbu v poslední době urychluje kromě jiného i díky podpoře současné americké administrativy. Ty minulé s výstavbou nesouhlasily.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úspěch Izraele s očkováním podle lékaře souvisí s digitalizací

06.03.2021 14:24 Izrael je nyní v přepočtu na obyvatele nejrychleji očkujícím státem světa. Klíčovou úlohu v tom…

Při bojích o město v Jemenu zahynulo přinejmenším 90 lidí

06.03.2021 12:02 Při bojích mezi povstalci a vládními jednotkami o jemenské město Maríb zahynulo za posledních 24…

V Tel Avivu začali pořádat akce jen pro očkované

05.03.2021 22:01 Několik set Izraelců, kteří mají za sebou očkování proti covidu-19, se dnes zúčastnilo v Tel Avivu…

Izrael má 88 procent lidí 50 let očkovaných nebo vyléčených

03.03.2021 14:26 Osmaosmdesát procent Izraelců, kterým je 50 a více let, již bylo očkováno proti covidu-19 nebo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama