Macron opět přiletěl do Libanonu, žádá zásadní reformy do tří měsíců

Pro změnu systému v Libanonu budou zásadní příští tři měsíce. V rozhovoru s magazínem Politico to řekl francouzský prezident Emmanuel Macron, který je v Bejrútu podruhé od srpnového ničivého výbuchu v tamním přístavu. Pokud Libanon nedokáže do tří měsíců provést reformy, má se podle Macrona připravil na postih.

Při explozi zemřelo téměř 190 lidí a část města byla zničena. Macron přijel 6. srpna, dva dny po výbuchu, a naléhal na zásadní politické změny. Nakonec odstoupila libanonská vláda a sestavením nové byl v pondělí pověřen dosavadní velvyslanec v Německu Mustafá Adíb.

Macron, který dnes pohrozil postihem v případě, že Libanon nebude schopen do tří měsíců dokončit zásadní změny, hovořil o možnosti stažení finanční pomoci i o sankcích proti vládnoucím politikům.

Řekl také, že je třeba vyjasnit stav libanonského bankovního systému, protože podle něj zřejmě z Libanonu odtékají peníze. "Libanonský bankovní systém je v krizi. Mnoho peněz pravděpodobně odchází pryč. Vše je zablokované a Libanon není schopný se sám financovat, takže je třeba provést audit... Musíme znát pravdu o těch číslech, aby bylo možné zahájit právní řízení," řekl prezident.

Sdělil rovněž, že je připraven v říjnu zorganizovat mezinárodní konferenci na podporu Libanonu.

Prezidenta dnes ještě čeká setkání se zástupci četných libanonských etnických a náboženských frakcí, které jsou zapojeny do vedení státu.

Francouzský státník podle Politico řekl, že bude nadále vyvíjet tlak na politiky, aby je přiměl k reformám, jež utlumí dlouhodobou nespokojenost Libanonců. Proti korupci v nejvyšších kruzích protestovali od loňského podzimu a jejich nespokojenost umocnil výbuch, připisovaný rovněž chybě vlády, protože o potenciálním nebezpečí materiálu, který explodoval, se dlouho vědělo.

Macron spoke to me exclusively on the flight to #Beirut:-waging war on Hezbollah wld be “crazy and absurd” -no deal with Iran over Lebanon-he didn’t pick Adib-imposing Nawaf Salam without the needed parliamentary buy-in is setting him up to failhttps://t.co/RDy4QP4n1e

— Rym Momtaz ريم ممتاز (@RymMomtaz) September 1, 2020

Macron chce svou druhou návštěvou zdůraznit blízkost své země a Libanonu. "Libanonci jsou pro Francouze bratři," prohlásil v pondělí po příletu. Jako upomínku vzniku Libanonu spolu se Sýrií coby mandátního území Společnosti národů pod správou Francie v roce 1920 dnes zasadil symbol Libanonu, jímž je cedr. Mandát trval do roku 1941, kdy Francie uznala nezávislost Libanonu, který nezávislost de facto vyhlásil roku 1943.

Dnes Macron znovu navštívil zničený přístav a vrtulníkem se přesunul na francouzskou kontejnerovou loď, která má na palubě 2500 tun humanitární pomoci pro Libanon. Jak napsala agentura AFP, odpoledne prezidenta čeká nejobtížnější program nynější cesty - jednání se zástupci politických skupin. "Má pozice je stále stejná: mám požadavky, ale nehodlám se vměšovat," řekl.

Armáda zasáhla kvůli palbě v libanonském městě Chalda

Libanonská armáda dnes zasahovala v jiholibanonském městě Chalda, odkud se odpoledne ozývala střelba. Podle libanonských sdělovacích prostředků se na místo vrátil člověk, který se zúčastnil předchozího sektářského násilí. Minulý týden v tomto pobřežním městě v palbě mezi členy místních sunnitských kmenů a stoupenci šíitského Hizballáhu zemřeli dva lidé, informuje Reuters.

Libanonská agentura NNA informovala, že v Chaldě bylo odpoledne slyšet několik výstřelů a že vojáci okamžitě zasáhli, aby situaci zklidnili. Začali pečlivě kontrolovat automobily mířící k místu.

Při střelbě minulý týden zahynuli dva lidé a tři byli zraněni. Konflikt tehdy začal hádkou kvůli vyvěšeným transparentům na téma šíitského náboženského svátku ášúrá. Sešli se kvůli tomu libanonští politici, aby se dohodli na uklidnění situace.

Související

Více souvisejících

Emmanuel Macron libanon Bejrút Francie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy