Mekka se opět otevřela poutníkům, nadále platí přísné restrikce

Značně omezený počet věřících v tradičních bezešvých oděvech se dnes vrátil k muslimské svatyni Kaba uprostřed Velké mešity v Mekce. Návrat poutníků na nejposvátnější místo islámu se uskutečnil poté, co Saúdská Arábie ode dneška opět umožnila vykonávat umru, neboli malou pouť, kterou kvůli pandemii v březnu dočasně zakázala.

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.
doporučujeme

Počet poutníků je však nadále kvůli koronaviru přísně regulován a cestu zatím mohou vykonávat jen obyvatelé království.

Cesta do Mekky je jedním z pilířů islámu, alespoň jednou za život ji má vykonat každý muslim, jestliže mu to zdraví dovolí. Každý rok tak Saúdskou Arábii navštíví miliony muslimů z celého světa. Vykonávají buď velkou pouť hadždž, která se koná každý rok ve stanoveném datu, nebo malou pouť umra, kterou lze podniknout kdykoliv.

Ode dneška může do Velké mešity maximálně 6000 poutníků denně, informuje aljazeera.com. V rámci této první fáze otevírání je navíc rozlehlý objekt přístupný pouze občanům Saúdské Arábie a jejím rezidentům. Věřící má na vykonání poutě maximálně tři hodiny.

Velká mešita skýtá svatyni Kabu, kterou poutníci obcházejí a směrem k níž se praktikující muslimové modlí pětkrát denně. Kvůli pandemii se nyní mešita několikrát denně dezinfikuje a uklízí.

Před návštěvou mešity je nutná registrace na určitý čas, což má pomoci v dodržování rozestupů. Návštěvníci navíc mohou prostřednictvím aplikace uvést, jak a odkud se chtějí na místo dopravit.

Saúdskoarabská státní televize dnes odvysílala záběry, na nichž Kabu obcházelo zhruba 50 věřících v rozestupech několika metrů, což je velký rozdíl proti době před pandemií, kdy kolem svatyně ve dne a v noci davy věřících kroužily v těsné blízkosti.

Další fáze rozvolňování restrikcí ve Velké mešitě nastane 18. října, kdy úřady umožní prostřednictvím aplikace vstup až 15.000 poutníků a 40.000 lidí, kteří se tam budou chtít modlit. Od 1. listopadu pak budou umru moci vykonávat také poutníci ze zahraničí.

Kvůli pandemii uzavřela 34milionová Saúdská Arábie své hranice cizincům koncem února. Vláda také zavedla téměř tři měsíce trvající zákaz vycházení v Mekce, uzavřela mešity během postního měsíce ramadánu a omezila ekonomické aktivity. Letošní velká pouť hadždž byla umožněna jen rezidentům Saúdské Arábie, byť dvě třetiny poutníků tvořili cizinci. Navzdory přísným opatřením se však nákaza koronavirem v zemi potvrdila u skoro 336.000 lidí, z nichž kolem 4850 zemřelo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Erdogan vyzval Turky k bojkotu francouzského zboží, přidávají se další…

26.10.2020 17:38 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes vyzval k bojkotu francouzského zboží a přirovnal postoj…

V muslimských zemích bojkotují kvůli karikaturám zboží z Francie

25.10.2020 19:54 V několika muslimských zemí dnes obchody zahájily bojkot francouzského zboží. Reagovaly tak na…

Afghánské bezpečnostní síly zabily druhého nejvýše postaveného muže Al…

25.10.2020 09:57 Afghánské bezpečnostní složky zabily druhého muže teroristické sítě Al-Káida. Informovala o tom…

Sebevražedný útok u školy v Kábulu má nejméně 13 obětí

24.10.2020 17:32 Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si dnes vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama