Mike Pence má v lednu navštívit Izrael. Chystá důležité oznámení, píšou média

Americký viceprezident Mike Pence zřejmě ještě v lednu navštíví Izrael a možná při té příležitosti oznámí normalizaci vztahů Izraele s dalšími dvěma muslimskými zeměmi. Informují o tom dnes izraelská média. Pence přitom už za pět týdnů končí ve funkci viceprezidenta. Od prohry prezidenta Donalda Trumpa ve volbách začátkem listopadu navštívil Izrael také šéf americké diplomacie Mike Pompeo.

Mike Pence
doporučujeme

Informaci o chystané Penceově návštěvě v Izraeli americká ambasáda v Jeruzalémě nepotvrdila, místní média se ale odvolala mimo jiné na izraelského ministra pro regionální spolupráci Ofira Akunise. Ten je členem strany Likud premiéra Benjamina Netanjahua.

"Pence plánuje navštívit Izrael. Nechci říkat termíny," citoval Akunise izraelský armádní rozhlas. "Je pravděpodobné, že během návštěvy bude učiněno prohlášení o normalizaci (vztahů)," dodal Akunis.

Podle izraelského rozhlasu by se návštěva měla uskutečnit 13. ledna a oznámení o normalizaci vztahů Izraele by se mělo týkat dvou zemí. Které to budou, ale místní média neuvedla. Nově zvolený americký prezident Joe Biden by se měl ujmout úřadu 20. ledna.

Pence byl naposledy v Izraeli letos v lednu, kdy se v Jeruzalémě s dalšími zahraničními státníky zúčastnil akcí k 75. výročí osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

Deník The Times of Israel napsal, že dnes je v Izraeli Trumpův bezpečnostní poradce Robert O’Brien, který má jednat i s premiérem Netanjahuem. Tématem rozhovorů mají být právě takzvané Abrahámovské dohody. Tento termín, podle biblického patriarchy Abraháma uctívaného židy i muslimy, se užívá pro dohody o normalizaci vztahů, které letos Izrael uzavřel s muslimskými zeměmi za zprostředkování Washingtonu. Normalizaci vztahů oznámil letos Izrael se Spojenými arabskými emiráty (SAE), Bahrajnem, Súdánem a Marokem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

17.01.2021 08:40 V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama