Mírové rozhovory s Tálibánem začnou v sobotu. Bude to obtížné, přiznal Pompeo

Mírová jednání mezi afghánskou vládou a povstaleckým hnutím Tálibán budou náročná, uvedl ministr zahraničí USA Mike Pompeo. Podle dnešní zprávy agentury AP učinil Pompeo toto prohlášení při cestě do katarské metropole Dauhá, kde má v sobotu rokování začít. Rozhovory mají rozhodnout o budoucím uspořádání Afghánistánu.

Mike Pompeo
doporučujeme

Pompeo se má osobně zúčastnit začátku jednání mezi znesvářenými afghánskými stranami. "Očekáváme, že po dvou dekádách si v sobotu ráno Afghánci sednou společně ke stolu a budou připraveni na obtížné rozhovory ohledně toho, jak posunout dál svou zemi a snížit násilí," uvedl podle AP ministr zahraničí USA. 

Pompeo také komentoval snížení počtu amerických vojáků, které ohlásil americký prezident Donald Trump. Podle názoru ministra zahraničí bude omezení americké vojenské přítomnosti v asijské zemi záviset na chování Tálibánu. "Závazek snížit naši přítomnost na nulu je podmíněn tím, že budou naplňovat své závazky," řekl Pompeo na adresu povstaleckého hnutí.

Tálibán letos podepsal s USA dohodu, ve které se mimo jiné zavázal, že zabrání působení v Afghánistánu dalším radikálním skupinám. Výměnou USA slíbily stažení svých vojsk ze země. "Je jasné, že se násilí musí dostat na uspokojivou úroveň," dodal Pompeo.

Jednání v Dauhá mají začít v sobotu po více než půlročním odkladu. Začátek rokování oznámil ve čtvrtek Tálibán, jehož delegace je již na místě. Následovně zprávu potvrdilo i katarské ministerstvo zahraničí. Mluvčí afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního tweetoval, že zástupci afghánské vlády se do Kataru přepraví během dneška.

Odklad způsobily neshody ohledně propuštění vězňů, kterým Tálibán podmínil začátek rozhovorů. Afghánské úřady váhaly především s propuštěním 400 posledních povstalců, kteří byli obviněni ze spáchání vážných trestných činů nebo byli přímo odsouzeni. Propuštění šesti z nich vyvolalo reakci některých západních zemí, například Francie či Austrálie, proti jejichž jednotkám tito povstalci podnikli útoky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Raab: Londýn chce vyřešit dluh vůči Íránu ze 70. let

23.09.2020 10:10 Británie s Íránem stále vyjednává o zaplacení dluhu za nedodanou zbrojní zakázku ze 70. let. Řekl…

Saúdská Arábie rozvolňuje pravidla pro poutě do Mekky

23.09.2020 07:51 Obyvatelům Saúdské Arábie bude od 4. října opět umožněno vykonávat umru, muslimskou malou pouť do…

Otevírá se cesta k míru na Blízkém východě? Politolog krotí optimismus

23.09.2020 00:01 NÁZOR - Mnozí komentátoři oprávněně vítají mírovou dohodu mezi Spojenými arabskými emiráty,…

Smrt černocha Floyda připomíná zkušenost Íránu s USA, řekl Rúhání

22.09.2020 20:29 Íránský prezident Hasan Rúhání dnes v rozpravě Valného shromáždění OSN přirovnal smrt černocha…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama