Mírové rozhovory s Tálibánem začnou v sobotu. Bude to obtížné, přiznal Pompeo

Mírová jednání mezi afghánskou vládou a povstaleckým hnutím Tálibán budou náročná, uvedl ministr zahraničí USA Mike Pompeo. Podle dnešní zprávy agentury AP učinil Pompeo toto prohlášení při cestě do katarské metropole Dauhá, kde má v sobotu rokování začít. Rozhovory mají rozhodnout o budoucím uspořádání Afghánistánu.

Pompeo se má osobně zúčastnit začátku jednání mezi znesvářenými afghánskými stranami. "Očekáváme, že po dvou dekádách si v sobotu ráno Afghánci sednou společně ke stolu a budou připraveni na obtížné rozhovory ohledně toho, jak posunout dál svou zemi a snížit násilí," uvedl podle AP ministr zahraničí USA. 

Pompeo také komentoval snížení počtu amerických vojáků, které ohlásil americký prezident Donald Trump. Podle názoru ministra zahraničí bude omezení americké vojenské přítomnosti v asijské zemi záviset na chování Tálibánu. "Závazek snížit naši přítomnost na nulu je podmíněn tím, že budou naplňovat své závazky," řekl Pompeo na adresu povstaleckého hnutí.

Tálibán letos podepsal s USA dohodu, ve které se mimo jiné zavázal, že zabrání působení v Afghánistánu dalším radikálním skupinám. Výměnou USA slíbily stažení svých vojsk ze země. "Je jasné, že se násilí musí dostat na uspokojivou úroveň," dodal Pompeo.

Jednání v Dauhá mají začít v sobotu po více než půlročním odkladu. Začátek rokování oznámil ve čtvrtek Tálibán, jehož delegace je již na místě. Následovně zprávu potvrdilo i katarské ministerstvo zahraničí. Mluvčí afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního tweetoval, že zástupci afghánské vlády se do Kataru přepraví během dneška.

Odklad způsobily neshody ohledně propuštění vězňů, kterým Tálibán podmínil začátek rozhovorů. Afghánské úřady váhaly především s propuštěním 400 posledních povstalců, kteří byli obviněni ze spáchání vážných trestných činů nebo byli přímo odsouzeni. Propuštění šesti z nich vyvolalo reakci některých západních zemí, například Francie či Austrálie, proti jejichž jednotkám tito povstalci podnikli útoky.

Související

Více souvisejících

Tálibán Mike Pompeo Ašraf Ghání (prezident Afghánistánu) Afghanistán Americká armáda (U.S. ARMY) Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 26 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy