Mírové rozhovory s Tálibánem začnou v sobotu. Bude to obtížné, přiznal Pompeo

Mírová jednání mezi afghánskou vládou a povstaleckým hnutím Tálibán budou náročná, uvedl ministr zahraničí USA Mike Pompeo. Podle dnešní zprávy agentury AP učinil Pompeo toto prohlášení při cestě do katarské metropole Dauhá, kde má v sobotu rokování začít. Rozhovory mají rozhodnout o budoucím uspořádání Afghánistánu.

Mike Pompeo
doporučujeme

Pompeo se má osobně zúčastnit začátku jednání mezi znesvářenými afghánskými stranami. "Očekáváme, že po dvou dekádách si v sobotu ráno Afghánci sednou společně ke stolu a budou připraveni na obtížné rozhovory ohledně toho, jak posunout dál svou zemi a snížit násilí," uvedl podle AP ministr zahraničí USA. 

Pompeo také komentoval snížení počtu amerických vojáků, které ohlásil americký prezident Donald Trump. Podle názoru ministra zahraničí bude omezení americké vojenské přítomnosti v asijské zemi záviset na chování Tálibánu. "Závazek snížit naši přítomnost na nulu je podmíněn tím, že budou naplňovat své závazky," řekl Pompeo na adresu povstaleckého hnutí.

Tálibán letos podepsal s USA dohodu, ve které se mimo jiné zavázal, že zabrání působení v Afghánistánu dalším radikálním skupinám. Výměnou USA slíbily stažení svých vojsk ze země. "Je jasné, že se násilí musí dostat na uspokojivou úroveň," dodal Pompeo.

Jednání v Dauhá mají začít v sobotu po více než půlročním odkladu. Začátek rokování oznámil ve čtvrtek Tálibán, jehož delegace je již na místě. Následovně zprávu potvrdilo i katarské ministerstvo zahraničí. Mluvčí afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního tweetoval, že zástupci afghánské vlády se do Kataru přepraví během dneška.

Odklad způsobily neshody ohledně propuštění vězňů, kterým Tálibán podmínil začátek rozhovorů. Afghánské úřady váhaly především s propuštěním 400 posledních povstalců, kteří byli obviněni ze spáchání vážných trestných činů nebo byli přímo odsouzeni. Propuštění šesti z nich vyvolalo reakci některých západních zemí, například Francie či Austrálie, proti jejichž jednotkám tito povstalci podnikli útoky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loď Ocean Viking zachránila u Libye přes 250 migrantů

22.01.2021 20:12 Loď Ocean Viking francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée zachránila při dvou zásazích…

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama