Nálet proti milici nedaleko Bagdádu zabil několik lidí

Několik mrtvých si podle světových zpravodajských agentur severně od Bagdádu vyžádal letecký úder cílený na bojovníky irácké milice podporované Íránem. Agentura Reuters s odvoláním na zdroj v irácké armádě hovoří o šesti zabitých a třech vážně zraněných. Podle informací agentury AP zahynulo pět členů milice. Incident následně potvrdila i skupina, která byla jeho terčem.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Nálet proti milici nedaleko Bagdádu zabil několik lidí
doporučujeme

Některá média zároveň tlumočila tvrzení o tom, že nový úder mají na svědomí Spojené státy. Nejmenovaný americký činitel ale řekl AP, že nešlo o operaci americké armády. Zprávy přichází jen den poté, co americký raketový útok v iráckém hlavním městě zabil klíčového íránského generála Kásema Solejmáního.

Nejnovější útok zřejmě kolem 01:00 místního času (23:00 SEČ) zasáhl konvoj s příslušníky takzvaných Lidových mobilizačních sil (PMF). Ty jsou součástí irácké armády a sdružují milice, z nichž mnohé podléhají íránskému vlivu.

Podle zdroje Reuters zůstala po incidentu u vojenské základny Tádží dvě zničená vozidla a šest ohořelých mrtvol. Totožnost zabitých nebyla ihned zřejmá, řekl AP nejmenovaný irácký představitel.

PMF v prohlášení potvrdily, že se jejich konvoj stal terčem náletu, a odmítly, že by při tom přišel o život některý z předních představitelů organizace. "Prvotní informace potvrzují, že úder zasáhl konvoj zdravotníků Lidových mobilizačních sil," citoval z komuniké Reuters. Při americké operaci z noci na pátek byl mezi mrtvými také zástupce velitele PMF Abú Mahdí Muhandis.

Irák v posledních dnech zažívá sérii nejrůznějších bezpečnostních incidentů. Na přelomu roku napadl americkou ambasádu v Bagdádu dav demonstrantů pobouřených předchozím náletem USA, při kterém přišlo o život 25 členů jedné ze šíitských iráckých milicí. Američané zase reagovali na raketový útok na iráckou vojenskou základnu, který 27. prosince zabil i jednoho amerického civilistu.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán převezl USA. Svého občana vyměnil za vězněného Němce

18.02.2020 11:59 Írán v pondělí propustil německého občana odsouzeného k tříletému vězení, oznámila dnes íránská…

Erdogan stále pronásleduje gülenisty. Nově vydáno 695 zatykačů

18.02.2020 09:56 Turecká prokuratura vydala zatykače na celkem 695 osob, které podezírá z napojení na zakázané hnutí…

Asad hodlá osvobodit celou Sýrii, boje budou pokračovat

17.02.2020 17:51 Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec…

Hamás se naboural do mobilů izraelských vojáků, nalákal je na vnadné ženy

17.02.2020 16:13 Palestinské islamistické hnutí Hamás, jež vládne v Pásmu Gazy, se nabouralo do telefonů desítek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama