Novou izraelskou vládu se pokusí sestavit Benny Ganc, dostal mandát od prezidenta

Lídr izraelské centristické strany Modrá a bílá Benny Ganc dnes od prezidenta Reuvena Rivlina oficiálně převzal mandát k sestavení vlády. Ganc vyzval současného premiéra Benjamina Netanjahua, aby s ním vytvořil koaliční vládu národní jednoty. Informovala o tom agentura Reuters. Pověření k sestavení vlády dostal dosud opoziční politik v době koronavirové pandemie, v Izraeli bylo dosud evidováno 250 případů nákazy a čtyři vyléčení.

Přidejte svůj názor

Benny Ganc
doporučujeme

Jedenašedesát zákonodárců ze 120 se vyjádřilo pro to, aby prezident sestavením vlády pověřil Gance. Pro Netanjahua, který se prohlásil za vítěze parlamentních voleb z 2. března, to byla tvrdá rána, připomíná agentura AFP.

Rivlin dal dnes na slavnostním ceremoniálu vysílaném izraelskou televizí Gancovi 28 dní na sestavení nové koaliční vlády s možným dvoutýdenním prodloužením.

Vytvoření nové vlády budou ale zřejmě komplikovat menší strany, píše Reuters.

Podle izraelských sdělovacích prostředků zástupci arabské kandidátky, která obsadí 15 ze 120 křesel, sdělili prezidentovi, že jako premiéra podpoří Gance, avšak nesouhlasí s vládou národní jednoty. Arabské strany zastupují pětinu občanů Izraele, ale ve vládě zatím nikdy nebyly. Jejich koalice je po Netanjahuově Likudu a Gancově uskupení Modrá a bílá v zákonodárném sboru třetí nejsilnější. Arabové sdělili, že do Gancova kabinetu nechtějí vstoupit, ale budou jej podporovat při hlasování.

Jedním z důvodů, proč se Ganc dosud bránil být ve vládě s Netanjahuem, je soudní stíhání nynějšího premiéra.

Izrael zavedl proti šíření koronaviru drakonická opatření a zakázal shromaždování více než deseti lidí. Ministr spravedlnosti kvůli tomu omezil i činnost soudů na nezbytné úkony. Netanjahu je viněn z korupce ve třech kauzách a proces ním měl začít v úterý. Kvůli ochranným opatřením byl ale přesunut na květen.

Avigdor Lieberman, který řídí stranu ruských imigrantů Izrael je náš domov a má sedm poslaneckých křesel, odmítá být ve vládě podporované Araby, jelikož je nepovažuje za loajální izraelské občany. Netanjahua vyzval, aby odstoupil, protože je trestně stíhaný.

Netanjahu a Lieberman navrhli, aby byla sestavena na šest měsíců krizová koaliční vláda premiérova Likudu a Modré a bílé, která by byla schopna čelit koronavirové krizi.

"Dávám vám slovo, že budu dělat vše, co je v mých silách, abych do několika dnů sestavil co nejširší a co nejpatriotičtější vládu, jak je to možné, " řekl při dnešním pověření Ganc.

V Izraeli se parlamentní volby konaly třikrát za méně než rok. Dosud se však vládní koalici Gancovi ani Netanjahuovi sestavit nepodařilo.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sýrie údajně sestřelila izraelské rakety nad svým územím

31.03.2020 21:23 Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety na syrským Homsem. Informovala o tom dnes…

Muslimové kvůli koronaviru nemají plánovat pouť do Mekky

31.03.2020 20:36 Saúdská Arábie požádala muslimy, aby si zatím nedělali plány k velké pouti do Mekky. Mají počkat,…

V Izraeli začali testovat vakcínu proti nemoci COVID-19

31.03.2020 18:16 V Izraeli začali na hlodavcích testovat prototyp vakcíny proti onemocnění COVID-19, uvedla agentura…

Írán oznámil téměř 3000 obětí koronaviru, za den přibylo 141 mrtvých

31.03.2020 17:18 Aktualizováno V Íránu za poslední den zemřelo 141 lidí s koronavirem, celkem je mrtvých už 2898. Nakažených je 44…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama