Prezidentské volby v Kyrgyzstánu jednoznačně vyhrál Žaparov

Volby kyrgyzského prezidenta v neděli podle očekávání vyhrál dosavadní premiér Sadyr Žaparov. Po zpracování výsledků z 98 procent volebních středisek vítězí se ziskem 79,2 procenta hlasů, oznámila dnes ústřední volební komise. Uvedla také, že voliči většinou 81 procent hlasů schválili změny v ústavě, které navrhl Žaparov a které posílí pravomoci hlavy státu. Účast v referendu, které se konalo souběžně s prezidentskými volbami, dosáhla 33 procent.

Sadyr Žaparov
doporučujeme

Vítěz voleb slíbil nastolit "diktaturu zákona a spravedlnosti", na což podle něj Kyrgyzstán čekal po 30 let nezávislosti. Během koncertu na počest vítězství Žaparov vyzval své soupeře ke sjednocení a společné práci v zájmu rozvoje vlasti. "Nastal čas skoncovat s vládou klanů v zemi. Od dnešního dne začíná rozvoj státu," zdůraznil podle agentury Interfax. "Ujišťuji, že nanastane diktatura jednoho člověka, bude diktatura zákona a spravedlnosti," prohlásil v narážce na obavy svých oponentů z nastolení autoritářského režimu.

Oficiální konečné výsledky voleb má komise ohlásit nejpozději 24. ledna, poznamenal středoasijský server Fergana.

Podle pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) byl volební boj nerovný vzhledem k výhodě Žaparova při financování kampaně.

Předsedkyně ústřední volební komise Nuržan Šajldabekovová podle agentury TASS na tiskové konferenci prohlásila, že prezidentské volby "proběhly na dobré úrovni". Ujistila přitom, že "byly zohledněny chyby předchozích kampaní". Na rozdíl od loňských voleb podle ní "tentokrát nedošlo k masovému skupování hlasů". "To bylo jasné každému," dodala.

Její poznámka se týkala říjnových parlamentních voleb. Podle oficiálních výsledků v nich uspěly jen provládní strany, což rozpoutalo nepokoje, které vyústily v pád tehdejšího režimu. Protestující obsadili část vládních budov a vysvobodili z vězení tehdy opozičního poslance Žaparova. Ústřední volební komise následně výsledky voleb zrušila. Žaparov pak byl jmenován novým premiérem a po rezignaci prezidenta Sooronbaje Žeenbekova dočasně převzal i jeho pravomoci.

Mezi prvními grantulanty k Žaparovově vítězství byl i ruský prezident Vladimir Putin, který zdůraznil, že "další spolupráce odpovídá základním zájmům našich spřátelených národů". V Rusku si vydělávají na živobytí statisíce pracovníků z Kyrgyzstánu, jejichž peněžní převody příbuzným patřím k hlavním příjmům chudé země. Rusko má v bývalé sovětské republice vojenskou základnu, napsala agentura AFP.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

17.01.2021 08:40 V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama