Při protestech v Iráku zemřeli dva demonstranti

Při dnešních střetech mezi bezpečnostními složkami a protivládními demonstranty v iráckém hlavním městě Bagdádu přišli o život dva demonstranti a dalších asi 20 lidí bylo zraněno. S odvoláním na irácké úřady a opoziční aktivisty o tom informovala agentura AP. Nejnovější násilí přichází po několikatýdenním klidu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Irák
doporučujeme

Pořádková policie k rozehnání davu na strategicky důležitém mostě Sinak použila slzný plyn a ohlušující granáty. Protestující se totiž pokusili prolomit betonové zátarasy, které tam umístily bezpečnostní složky.

Právě při tomto střetu podle zdravotnických a bezpečnostních zdrojů a aktivistů dva demonstranti zahynuli. Jeden z nich podle zdravotnického zdroje zemřel, když ho do krku zasáhl projektil se slzným plynem. Nejmenovaný činitel agentuře AP sdělil, že zraněno bylo při incidentu nejméně 20 lidí, včetně tří aktivistů a jednoho příslušníka bezpečnostních složek.

Protivládní protesty začaly v Iráku 1. října. Od té doby při nich přišlo o život nejméně 460 lidí, většinou demonstrantů, a dalších 25.000 lidí utrpělo zranění.

Demonstranti požadují výměnu celého vedení země, podle nich zkorumpovaného, a chtějí svobodné volby. Kritizují vládu mimo jiné za neschopnost zlepšit veřejné služby, včetně školství či zdravotnictví, v zemi, která je ropnou velmocí. Z ropného bohatství ale podle účastníků protestů profitují hlavně zkorumpovaní politici. Infrastruktura Iráku je zničená letitými ozbrojenými konflikty, naposledy bojem s radikály z teroristické organizace Islámský stát.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán přiznal 16 obětí koronaviru, nemocný je i náměstek ministra

25.02.2020 18:15 Aktualizováno Írán dnes ohlásil další tři úmrtí na nový koronavirus. V zemi od minulého týdne zemřelo podle…

Zemřel egyptský exprezident Husní Mubarak, bylo mu 91 let

25.02.2020 15:56 Aktualizováno Zemřel bývalý egyptský prezident Husní Mubarak. Bylo mu 91 let a v čele země stál jako její čtvrtý…

Izraelský premiér Netanjahu slíbil další byty pro osadníky

25.02.2020 14:40 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu týden před parlamentními volbami slíbil, že povolí výstavu…

Izrael udeřil proti Islámskému džihádu v Sýrii a Pásmu Gazy

24.02.2020 21:40 Aktualizováno Izrael v noci na dnešek podnikl nálety proti radikální palestinské skupině Islámský džihád v Sýrii…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama