Svátek se zvrhl v neštěstí. Oslavy stály život 31 Iráčanů

Při oslavě šíitského svátku ášúrá dnes v irácké Karbale přišlo o život 31 lidí, dalších více než 100 jich bylo zraněno, z toho nejméně deset zůstává ve vážném stavu. Oznámil to mluvčí iráckého ministerstva zdravotnictví. Lidé v průvodu do sebe začali v panice strkat, až se jich část ušlapala, příčiny paniky ale nejsou zřejmé. Spekuluje se, že s částí poutníků spadla lávka, což ale dva nejmenovaní činitelé podle agentury AP odmítli.

Přidejte svůj názor

Irák
doporučujeme

Premiér Ádil Abdal Mahdí vyjádřil soustrast pozůstalým, zatímco irácký ministr zdravotnictví zraněné navštívil v nemocnici.

Muhammad Džibír, který byl svědkem incidentu, uvedl, že se vše stalo velmi rychle. "Návštěvníci najednou začali padat k zemi, vypukla panika. Mnoho poutníků padalo jeden na druhého," řekl Džibír, který musel být ošetřen v místní nemocnici.

V Karbale, která se nachází asi 80 kilometrů jižně od Bagdádu, se každoročně setkávají desetitisíce věřících, aby oslavili svátek ášúrá. Tím si šíitští muslimové připomínají smrt vnuka proroka Mohameda imáma Husajna, který zemřel v roce 680 v bitvě u Karbaly rukou znepřátelené muslimské frakce. Husajna a jeho potomky šíité považují za právoplatné dědice proroka Mohameda.

Husajnova smrt je často uváděna jako jedna z významných příčin rozkolu mezi sunnitským a šíitským islámem. V uplynulých letech se průvody během svátku ášúrá opakovaně staly terčem útoků sunnitských extremistů. V roce 2004 bylo během ášúry při sebevražedných a bombových útocích v Bagdádu a Karbale zabito 143 lidí. O rok později při jiném náboženském svátku v Bagdádu propukla tlačenice, když se začaly šířit zvěsti, že na mostě je mezi věřícími sebevražedný atentátník. O život tehdy přišlo 950 lidí, mnozí v panice skočili do řeky Tigris.

Dnešní incident se stal při tradičním běhu, kdy desítky tisíc lidí v poledne utíkají ke svatyni imáma Husajna. Zhruba tři kilometry dlouhý běh má symbolizovat moment, kdy Husajnův bratr a bratranci z matčiny linie běželi z nedaleké vesnice svého příbuzného zachránit, ale pak zjistili, že byl zabit. Dopoledne se na počest ášúry konaly průvody v Karbale a Bagdádu, kterých se zúčastnily statisíce lidí. Mnoho věřících se bilo řetězy, aby symbolicky vyjádřili smutek nad tím, že nemohli Husajnovi pomoci.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Turecka dorazila druhá část ruského protiraketového systému

15.09.2019 15:59 Turecké ministerstvo obrany dnes oznámilo, že druhá část dodávky ruského systému protiraketové…

Tálibán zrušil zákaz působení pracovníků Červeného kříže v Afghánistánu

15.09.2019 12:58 Islamistické hnutí Tálibán dnes zrušilo svůj zákaz působení Mezinárodního výboru Červeného kříže …

Izrael čekají letos předčasné parlamentní volby

15.09.2019 12:02 Izrael čekají v úterý letos již druhé předčasné parlamentní volby. Podobně jako při těch…

Útoky ochromily Saúdskou Arábii, těžba ropy klesla o polovinu

15.09.2019 07:53 Sobotní útoky na dvě ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie snížily…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama