Svátek se zvrhl v neštěstí. Oslavy stály život 31 Iráčanů

Při oslavě šíitského svátku ášúrá dnes v irácké Karbale přišlo o život 31 lidí, dalších více než 100 jich bylo zraněno, z toho nejméně deset zůstává ve vážném stavu. Oznámil to mluvčí iráckého ministerstva zdravotnictví. Lidé v průvodu do sebe začali v panice strkat, až se jich část ušlapala, příčiny paniky ale nejsou zřejmé. Spekuluje se, že s částí poutníků spadla lávka, což ale dva nejmenovaní činitelé podle agentury AP odmítli.

Irák
doporučujeme

Premiér Ádil Abdal Mahdí vyjádřil soustrast pozůstalým, zatímco irácký ministr zdravotnictví zraněné navštívil v nemocnici.

Muhammad Džibír, který byl svědkem incidentu, uvedl, že se vše stalo velmi rychle. "Návštěvníci najednou začali padat k zemi, vypukla panika. Mnoho poutníků padalo jeden na druhého," řekl Džibír, který musel být ošetřen v místní nemocnici.

V Karbale, která se nachází asi 80 kilometrů jižně od Bagdádu, se každoročně setkávají desetitisíce věřících, aby oslavili svátek ášúrá. Tím si šíitští muslimové připomínají smrt vnuka proroka Mohameda imáma Husajna, který zemřel v roce 680 v bitvě u Karbaly rukou znepřátelené muslimské frakce. Husajna a jeho potomky šíité považují za právoplatné dědice proroka Mohameda.

Husajnova smrt je často uváděna jako jedna z významných příčin rozkolu mezi sunnitským a šíitským islámem. V uplynulých letech se průvody během svátku ášúrá opakovaně staly terčem útoků sunnitských extremistů. V roce 2004 bylo během ášúry při sebevražedných a bombových útocích v Bagdádu a Karbale zabito 143 lidí. O rok později při jiném náboženském svátku v Bagdádu propukla tlačenice, když se začaly šířit zvěsti, že na mostě je mezi věřícími sebevražedný atentátník. O život tehdy přišlo 950 lidí, mnozí v panice skočili do řeky Tigris.

Dnešní incident se stal při tradičním běhu, kdy desítky tisíc lidí v poledne utíkají ke svatyni imáma Husajna. Zhruba tři kilometry dlouhý běh má symbolizovat moment, kdy Husajnův bratr a bratranci z matčiny linie běželi z nedaleké vesnice svého příbuzného zachránit, ale pak zjistili, že byl zabit. Dopoledne se na počest ášúry konaly průvody v Karbale a Bagdádu, kterých se zúčastnily statisíce lidí. Mnoho věřících se bilo řetězy, aby symbolicky vyjádřili smutek nad tím, že nemohli Husajnovi pomoci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boje v Sýrii: Při útoku Asadovy a ruské armády zahynulo 18 lidí

04.08.2020 07:18 V bojích v severozápadní Sýrii v pondělí přišlo o život 18 lidí. Exilová Syrská organizace pro…

Vodní děla a desítky zatčených: Izrael první vlnu covidu zvládla ukázkově,…

03.08.2020 14:05 Zatímco na začátku epidemie koronaviru se z Izraele stal téměř premiant v boji proti nákaze, s…

Írán podezírají z manipulace s čísly o koronaviru. Mrtvých je zřejmě…

03.08.2020 12:25 Írán patří z hlediska pandemie covid-19 mezi nejvíce zasažené blízkovýchodní země. Investigativním…

Izraelská armáda zasáhla čtyři teroristy na Golanech, u hraničního plotu…

03.08.2020 07:47 Izraelská armáda dnes oznámila, že na Golanských výšinách vypálila na skupinu ozbrojenců, kteří u…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama