Tálibán nepodepsal dohodu s afghánskou vládou kvůli preambuli

Povstalecká organizace Tálibán odmítla podepsat dohodu s afghánskou vládou kvůli nesouhlasu s formulací v preambuli. V úvodu smlouvy, která měla stanovit pravidla rozhovorů, stálo, že Tálibán jedná s vládou Afghánistánu.

Taliban, Afghánistán
doporučujeme

Tu ale povstalci odmítají uznat, píše dnes agentura Reuters. Tálibán zjištění agentury Reuters nekomentoval. Jednání o budoucím uspořádání Afghánistánu začala v Kataru v září, dosud ale nepřinesla žádné výsledky. V současnosti se podle diplomatických zdrojů nachází na mrtvém bodě.

"Vyjednávací týmy se shodly na všech 21 článcích, jež stanoví pravidla, kterými se vyjednávání má řídit," uvedl mluvčí afghánského prezidenta Sedik Sediki.

Podle afghánské vlády a zdrojů agentury Reuters zástupci povstalecké skupiny Tálibán vznesli námitky proti formulaci v úvodu dohody před jejím podepsáním v listopadu. Vyjednavači Tálibánu se ohradili proti tomu, že jejich protistrana vystupuje jako vláda Afghánistánu. Tálibán totiž legitimitu současné afghánské vlády neuznává. Povstalcům také vadilo, že vedoucí vládního týmu měl podepsat dohodu jako "vedoucí vyjednávač za Islámskou republiku Afghánistán".

"Neuznáváme je jako vládní tým," uvedl mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid, který ale zprávu agentury Reuters nekomentoval. Povstalecká organizace označuje jednání v Kataru za "rozhovory mezi Afghánci" a trvá na této formulaci. Povstalci poukazují, že totožný termín používá i smlouva o stažení vojsk, kterou podepsali v únoru se Spojenými státy.

Zdroje z diplomatických kruhů uvedly, že neshoda vznikla také kolem oficiálního názvu Afghánistánu. Tálibán by totiž chtěl v názvu nahradit republiku emirátem. S tím ale nesouhlasí vyjednávači afghánské vlády.

Afghánští vládní zástupci jednání v Kataru neopustili, rozhovory se ale nacházejí na mrtvém bodě. Diplomaté se obávají, že patová situace povede k růstu násilí v Afghánistánu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

17.01.2021 08:40 V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama