Tálibán se zmocnil prezidentského paláce. Chce vyhlásit Islámský emirát Afghánistán, odmítl přechodnou vládu

Radikální islamistické hnutí Tálibán dnes po rychlé ofenzivě z několika posledních dnů bez boje obsadilo Dželálábád a vstoupilo do Kábulu. Pod kontrolou už tak má prakticky celou zemi. Povstalci kontrolují též hranice, takže ze země se lze dostat už jen letecky. To dnes udělal i prezident Ašraf Ghaní, který odletěl zřejmě do Tádžikistánu, televize Al-Džazíra ale večer uvedla, že s manželkou odletěl do Uzbekistánu.

Ilustrační foto

Z Kábulu se snaží dostat tisíce lidí a řada západních zemí z něj přes mezinárodní letiště evakuuje své občany. Rusko, které se naopak na evakuaci svých diplomatů nechystá, chce kvůli situaci v Afghánistánu mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Ve čtyřmilionové afghánské metropoli dnes panuje chaos, nad městem přelétají vrtulníky, které evakuují lidi na mezinárodní letiště. Podle posledních informací dalo hnutí Tálibán rozkaz svým bojovníkům, aby postoupili do Kábulu. Zdůvodnilo to tím, že ve městě nefunguje policie a že je potřeba zabránit rabování.

Povstalci vzápětí vstoupili do prezidentského paláce a převzali nad ním kontrolu, sdělili agentuře Reuters dva velitelé Tálibánu, Televize Al-Džazíra pak odvysílala záběry, na kterých jsou podle ní velitelé Tálibánu a s nimi desítky ozbrojených bojovníků tohoto islamistického hnutí. Mluvčí Tálibánu televizi řekl, že těm, kteří spolupracovali s vládou a s armádou, nabídne povstalecké hnutí amnestii. 

Stanice BBC dnes dříve uvedla, že povstalci procházejí městem bez jakéhokoli odporu ze strany armády a bezpečnostních složek. Zástupce Tálibánu v Dauhá, kde se od loňska vedou zatím neúspěšné rozhovory mezi vládou a povstalci, uvedl, že tálibové mají rozkaz, aby se vyvarovali násilí a umožnili z metropole odejít všem, kdo budou chtít. Boje se neodehrály dnes ani ve městě Dželálábád, protože guvernér se vzdal Tálibánu, aby zachránil životy civilistů.

Rovněž bez většího odporu obsadili tálibové v sobotu čtvrté největší afghánské město Mazáre Šaríf; v předchozím týdnu dobyli i třetí a druhé největší afghánské město Kandahár a Herát. Mazáre Šaríf byl přitom tradiční baštou odporu proti Tálibánu a prezident Ghaní tam ve středu osobně intervenoval u vlivných velitelů milicí, kteří slíbili město bránit.

Právě podpora ozbrojených skupin mimo armádu mohla podle analytiků pomoci postup Tálibánu zpomalit nebo zastavit. Vůdce uzbeckých milicí Abdul Rašíd Dóstum a prominentní tádžický vůdce Atta Muhammad Núr ale v sobotu uprchli přes hranice do Uzbekistánu. Núr pak na twitteru napsal, že navzdory odporu jeho jednotek armáda "zbaběle odevzdala zbraně Tálibánu".

Rychlý postup Tálibánu umožnilo stahování amerických vojáků a jednotek dalších zemí NATO, které se letos v květnu začaly z Afghánistánu definitivně stahovat. Nyní se do Kábulu vrátilo kvůli evakuacím několik tisíc amerických a několik stovek britských vojáků.

V metropoli podle zpravodajů zahraničních médií panuje chaos, lidé obléhali banky, aby si vybrali své úspory. Dlouhé fronty se stály i před velvyslanectvími západních zemí. Řada z nich, včetně České republiky, ale svá zastoupení již uzavřela a diplomaty evakuuje.

Tálibán v Afghánistánu vládl už v letech 1996 až 2001, než ho v listopadu 2001 svrhla operace vedená Spojenými státy, které tak reagovaly na útoky z téhož roku na New York a Washington spáchané organizací Al-Káida. Ta měla v Afghánistánu základnu. Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes uvedl, že Spojené státy splnily úkol, s kterým před 20 lety do Afghánistánu šly, tedy vypořádat se s těmi, kdo na Spojené státy 11. září 2001 zaútočili.

Tálibán podle Reuters nechce přechodnou vládu

Tálibán očekává, že v Afghánistánu plně převezme vládu, s avizovanou přechodnou vládou nepočítá. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která se odvolává na dva činitele Tálibánu. Tiskové agentury předtím uváděly, že možnost přechodné vlády existuje. Posléze se však ukázalo, že afghánský prezident Ašraf Ghaní opustil zemi. Situace v Kábulu, do něhož dnes vstoupili bojovníci Tálibánu, je velmi nepřehledná. Objevily se také zatím nepotvrzené zprávy, že Tálibán obsadil prezidentský palác.

Stanice BBC s odvoláním na novináře z místa dění uvedla, že dnešní jednání zástupců vlády s Tálibánem předpokládalo, že prezident Ghaní se zúčastní v prezidentském paláci předání moci přechodné vládě. Mezitím ale prezident ze země uprchl, podle experta citovaného televizí Al-Džazíra mohl mít obavy o život. Mnoho Afghánců je podle něj zklamaných, že nedokázal zemi uchránit před obsazením radikálními islamisty. Ti mají pod kontrolou už prakticky celou zemi.

Hlavní vládní mírový vyjednávač Abdulláh Abdulláh, který předsedá radě pro národní smíření jednající v minulosti se zástupci Tálibánu, potvrdil, že Ghaní opustil zemi. Mluvil o něm také jako o "bývalém prezidentovi". Ghaní stál v čele Afghánistánu od září 2014. "Ghaní opustil národ v této situaci, zodpovídat se bude před Bohem a také národ ho bude soudit," uvedl podle BBC Abdulláh na facebooku. Podle nepotvrzených zpráv Ghaní odletěl do Tádžikistánu.

Dříve během dne agentury informovaly o možnosti přechodné vlády, o níž hovořil i mluvčí Tálibánu Suhajl Šahín. Agentury spekulovaly o možnosti, že by vládu vedl exministr vnitra Alí Ahmad Dželalí, který teď působí na vysoké škole ve Spojených státech. Dželalí byl ministrem vnitra v letech 2003 až 2005, v letech 2017 a 2018 byl velvyslancem Afghánistánu v Německu.

Později BBC informovala, že její zpravodajku kontaktoval mluvčí Tálibánu, aby sdělil "kábulskému lidu", že jeho životy jsou v bezpečí. "Ujišťujeme lid Afghánistánu, včetně obyvatel Kábulu, že jejich majetky i životy jsou v bezpečí - nebude žádná msta," řekl Šahín. "Jsme služebníci lidu a této země," dodal. Nic podle něj nehrozí ani ženám, diplomatům a novinářům. Agentura AP následně uvedla, že Tálibán chce vyhlásit Islámský emirát Afghánistán. Ten byl už jednou vyhlášen, mezi lety 1996–2001.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

18.09.2021 18:50 Omluva nestačí, řekl dnes Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel v…

Exploze v Afghánistánu si vyžádaly nejméně dva mrtvé a 19 zraněných

18.09.2021 12:52 Nejméně dva mrtvé a 19 zraněných si dnes v Dželálábádu na východě Afghánistánu vyžádala série…

Tálibán tvrdí, že řeší problémy, kvůli nimž jsou státní zaměstnanci bez…

16.09.2021 21:32 Nová afghánská vláda se snaží vyřešit řadu problémů, kvůli kterým zaměstnanci ve veřejném sektoru…

Členové Tálibánu se po obsazení prezidentského paláce v Kábulu poprali

15.09.2021 21:26 Mezi vůdci islamistického hnutí Tálibán, které od srpna vládne Afghánistánu, údajně propukl koncem…

Pákistánský vrtulník zachránil dva české horolezce

15.09.2021 07:32 Vrtulník pákistánské armády dnes ráno převezl do bezpečí české horolezce Jakuba Vlčka a Petra Macka…

Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků

14.09.2021 19:32 Deset let od propuknutí války v Sýrii situace v zemi stále není bezpečná pro návrat uprchlíků.…

Záchrana českých horolezců v Pákistánu dnes končí, vrtulník je vyzvednout…

14.09.2021 18:05 Záchrana dvou českých horolezců a jejich pákistánského kolegy bude v Pákistánu pokračovat ve středu…

Dva čeští horolezci zahájili v Pákistánu sestup

14.09.2021 09:55 Dva čeští horolezci a jejich pákistánský kolega, kteří uvázli v 6900 metrech na hoře Rakapoši v…

V Pákistánu odložili záchranu uvězněných českých horolezců. Situaci…

13.09.2021 22:01 Aktualizováno Záchranáři, kteří se snaží vyprostit dva české horolezce a jejich pákistánského kolegu z hory…

Afghánistánu podle OSN hrozí hlad, situaci komplikují obavy z vlády…

13.09.2021 17:22 Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyzval účastníky ženevské konference k Afghánistánu k…

Související:

Právě se děje

reklama