Turecko obvinilo sto lidí ze šíření koronavirové paniky, 19 zatčených

Turecké úřady viní téměř stovku lidí ze šíření falešných zpráv a paniky na sociálních sítích kvůli novém koronaviru, dvě desítky z nich už zatkly. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Turecko eviduje zatím 47 potvrzených případů nákazy novým koronavirem a stejně jako ostatní země přijalo řadu opatření proti jeho dalšímu šíření.

Turecké ministerstvo vnitra dle Reuters v prohlášení uvedlo, že odhalilo 93 účtů na sociálních sítích, jejichž prostřednictvím lidé podle něj šířili falešné zprávy o koronaviru. Podle agentury Bianet tito lidé mimo jiné kritizovali tureckou vládou, že nepřijímá dostatečná opatření proti šíření nákazy a že zamlčuje skutečný počet lidí nakažených koronavirem. Ministerstvo též uvedlo, že takové zprávy způsobují paniku, strach a obavy mezi lidmi.

"Devatenáct podezřelých už bylo zadrženo a nyní pokračujeme v identifikování a zatýkání ostatních," uvedlo ministerstvo vnitra v pondělí v prohlášení.

Turecko oznámilo první případ nákazy koronavirem až minulou středu, kdy už úřady v řadě zemí Asie a Evropy hlásily desítky případů. To vedlo k diskusím na sociálních sítích a pochybnostem, zda vláda záměrně první případy nezatajovala.

Také turecká lékařská komora (TTB) v pondělí kritizovala režim, že se v zemi dělá málo testů. Je tak podle ní pravděpodobné, že je v Turecku mnohem více případů, než udávají úřady.

Turecko v rámci preventivních opatření už koncem února zakázalo letecké spojení s Čínou, odkud se v prosinci začal nový koronavirus šířit do světa, a se sousedním Íránem, s nímž Ankara uzavřela i pozemní hranice. Poté zrušila turecká vláda letecké spojení s dalšími dvěma desítkami zemí.

Zavřeny už jsou v Turecku od minulého týdne školy a ode dneška je i zastaven provoz všech kaváren, kin, posiloven, bazénů či koncertních hal. Zrušeny jsou také hromadné modlitby v mešitách. Na 90.000 mešit v zemi ale zůstane otevřených pro individuální modlitby.

Koronavirus může být další ranou tureckému hospodářství po finanční krizi z roku 2018, která snížila poptávku spotřebitelů. Těžkou ranou bude omezení letecké dopravy pro cestovní ruch, který v posledních letech v této zemi rychle rostl a mohl turecké ekonomice pomoci k oživení. Turecko loni navštívilo rekordních téměř 52 milionů turistů, což bylo podle tureckého statistického úřadu o 13,7 procenta více než v roce 2018.

Související

Turecko, ilustrační foto

Turecko sčítá hlasy ve volbách. Erdoganův favorit ztrácí

Opozice v Turecku si zřejmě po nedělních komunálních volbách udrží kontrolu nad klíčovými velkými městy. Vyplývá to z předběžných dílčích výsledků voleb zveřejněných tureckými médii. Tábor kolem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana si dal za cíl ovládnout velká města jako Istanbul, Ankara, Adana či Bursa.

Více souvisejících

Turecko Policie Turecko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská invaze do Rafahu se blíží. Město opouští statisíce lidí

Podle izraelských médií opustily město Rafah v Pásmu Gazy před blížící se izraelskou ofenzívou až statisíce lidí. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy