Turecko tvrdí, že letos zabilo či zajalo tisíc kurdských bojovníků

Turecko dnes uvedlo, že od začátku roku zabilo či zajalo na severu Iráku či Sýrie zhruba tisíc kurdských bojovníků. Jednalo se podle něj o členy Strany kurdských pracujících (PKK) a přidružených skupin, které Ankara považuje za teroristické organizace, uvedla agentura EFE. Proti tureckým operacím na severu Iráku protestuje bagdádská vláda, která je považuje za narušení své suverenity. Kurdské organizace na turecká tvrzení nereagovaly.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

"Od 1. ledna jsme celkově zneškodnili na severu Iráku a v Sýrii 953 teroristů," uvedl turecký ministr obrany Hulusi Akar. Turecko spustilo proti kurdským skupinám novou vojenskou operaci na konci dubna. Při bojích v severním Iráku bylo od té doby zabito či zajato 68 kurdských bojovníků. Vlastní ztráty turecká armáda neohlásila.

Turecké vojenské operace, a to včetně leteckých útoků a nasazení speciálních sil, vzbuzují nevoli irácké vlády, která je považuje za narušování suverenity země. V úterý irácké ministerstvo zahraničí povolalo tureckého chargé d'affaire a protestovalo proti sobotní návštěvě ministra obrany Akara u tureckých jednotek v Iráku. Bagdád cestu nepovolil.

"My respektujeme hranice a suverenitu všech našich sousedů, a to včetně Iráku. Naším cílem je bojovat proti terorismu," prohlásil dnes Akar.

Při vojenské operaci v polovině února nalezly turecké jednotky v jeskynním komplexu na severu Iráku těla 13 Turků. Podle Ankary se jednalo o unesené turecké příslušníky bezpečnostních sil a občany, které Kurdové popravili. Kurdské organizace tvrdí, že jejich zajatci zemřeli při útocích turecké armády.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama