Turecko zkazilo historický okamžik sblížení NATO s Finskem a Švédskem

Když Finsko a Švédsko naznačily, že uvažují o historickém rozhodnutí vstoupit do NATO, očekávala Severoatlantická aliance tvrdou reakci Moskvy, nikoliv však jednoho ze svých členů. Byl to zástupce Turecka, kdo zkazil náladu na sobotním zasedání ministrů zahraničí států aliance s jejich finskými a švédskými protějšky, na němž se měla slavit největší změna na poli evropské bezpečnosti za poslední desetiletí, napsala agentura Reuters.

NATO

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu byl "v krizovém režimu", řekl jeden z aliančních diplomatů o sobotním setkání na německém ministerstvu zahraničí v Berlíně. O den dříve turecký prezident Recep Tayyip Erdogan šokoval kolegy z NATO prohlášením, že členství Finska ani Švédska nemůže podpořit.

Çavuşoglu nejenže stanovil podmínky pro přijetí finské a švédské žádosti, ale také zvýšil hlas na švédskou ministryni zahraničí Ann Lindeovou. Tři diplomaté NATO to v rozhovoru s Reuters shodně označili za "trapné" porušení protokolu.

"Pro nás to byl historický okamžik. Çavuşoglu přesto prohlásil, že ho otravuje 'feministická politika' Lindeové, čímž vnesl do jednání hodně dramatu," uvedl další diplomat, který zároveň popisoval velmi napjatou atmosféru na setkání. Kvůli ní se mnozí spojenci rozhodli raději mlčet, aby uklidnili situaci.

"Snažili jsme se pochopit, co náš turecký kolega chce - víte, co opravdu chce," řekl diplomat, který kvůli citlivosti tématu stejně jako ostatní hovořil pod podmínkou anonymity. "Bylo to trapné," dodal.

Hlavními požadavky Ankary jsou, aby severské země zastavily podporu kurdských militantních skupin přítomných na svém území a zrušily zákazy prodeje některých zbraní do Turecka.

Turecký diplomatický zdroj uvedl, že Çavuşoglu prezentoval postoj Turecka uctivě, a odmítl údajné tvrzení Lindeové, že turecký nesouhlas se vstupem je způsoben feministickou zahraniční politikou Švédska.

"Její komentáře nepomáhají švédské kandidatuře do NATO. Naopak prohlášení od Finska jsou pečlivě připravená," uvedl zdroj. Švédské ministerstvo zahraničí na žádost o komentář bezprostředně nereagovalo.

Obě severské země v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu podaly dnes žádost o vstup do NATO. Krok se setkal s chladným přijetím ze strany Ruska, které tvrdí, že hrozba rozšiřování NATO byla hlavním důvodem, proč poslalo vojáky na Ukrajinu.

Zatímco náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov prohlásil, že vstup Finska a Švédska do NATO je "vážnou chybou" s "dalekosáhlými důsledky", prezident Vladimir Putin v pondělí uvedl, že jejich žádost o vstup do NATO nepředstavuje pro Rusko přímou hrozbu.

Mrzutá nálada na sobotním jednání byla o to překvapivější, že diplomaté ještě na začátku května agentuře Reuters sdělili, že všech 30 členských států podporuje vstup Finska a Švédska do aliance kvůli bezpečnostním výhodám, které by tento krok přinesl.

Spojenci z NATO chtěli dokončit vstup v rekordně krátkém čase a tím upevnit svou pozici ve vztahu k Rusku. V pondělí nicméně Erdogan prohlásil, že švédská a finská delegace ani nemusí jezdit do Ankary, jak se původně původně plánovalo.

Prezidentova kancelář dnes uvedla, že klíčový Erdoganův poradce hovořil s kolegy ze Švédska, Finska, Německa, Spojeného království a Spojených států. Pokrok v jednáních je podle ní možný pouze v případě, že budou splněna turecká očekávání.

Jiný zdroj agentury obeznámený se situací poskytl povzbudivější hodnocení současného stavu. Podle něj rozhovory se Švédskem byly pozitivní a otevřely dveře pro návštěvy delegací příští týden. Dnešní telefonické rozhovory se přesto uskutečnily až po pěti dnech snah Finska a Švédska o kontakt s Erdoganovou kanceláří, dodal zdroj s tím, že "to vše kalí vodu, ale nebrzdí to celkový plán přistoupení".

Ankara tvrdí, že zákaz vývozu zbraní - přijatý skandinávskými zeměmi v reakci na vojenský vpád Turecka do severní Sýrie namířený proti kurdským ozbrojencům v roce 2019 - je pro budoucí členy bezpečnostního paktu nevhodný.

Turecká státní televizní stanice TRT uvedla, že Švédsko a Finsko neschválily žádost Turecka o vydání 33 osob s údajnými vazbami na skupiny, které Ankara považuje za teroristické.

Předseda zahraničního výboru švédského parlamentu Kenneth Forslund uvedl, že by se mohlo najít řešení, ale v jiných oblastech. "Že by Švédsko začalo vyhošťovat lidi, kteří nejsou považováni za teroristy podle seznamu teroristů Evropské unie, je naprosto nemyslitelné," řekl.

Diplomaté v evropských hlavních městech říkají, že už dříve zažili Erdoganovo diplomatické balancování na hraně, které nakonec vedlo k dohodě. Turecko - nepředvídatelný, ale strategicky klíčový spojenec NATO - pod Erdoganovým vedením prosazuje nezávislou zahraniční politiku, ale zůstává velkým přispěvatelem do misí NATO.

Nové napětí mezi Washingtonem a Ankarou přichází právě ve chvíli, kdy se zdálo, že se po pěti letech rozporů v otázce Sýrie, sbližování Turecka s Moskvou a omezování práv a svobod v zemi začaly vzájemné vztahy zlepšovat.

Zdroj blízký procesu uvedl, že Çavuşoglu na veřejnosti zaujímá tvrdý postoj, na který tlačí Erdogan. Existuje však riziko, že zahraniční spojenci Turecko izolují, pokud Ankara zajde příliš daleko. Erdogana čekají v polovině roku 2023 volby a jeho výpady proti Evropě nahrávají domácím nacionalistickým náladám.

Spojené státy stále věří v řešení. Šéf americké diplomacie Antony Blinken na nedělní tiskové konferenci řekl, že rozhovory o neshodách mezi Tureckem, Finskem a Švédskem pokračují. "Pokud jde o proces členství, jsem zcela přesvědčen, že dosáhneme shody," řekl.

Témata: Turecko | NATO | EuroZprávy.cz

Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která zachytila dopad rakety na…

29.06.2022 09:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která podle něj zachytila…

Válka na Ukrajině: Dva mrtví po zásahu budovy, Chersonská oblast chystá…

29.06.2022 08:00 Dva lidé zemřeli a tři byli zraněni při raketovém útoku na obytnou vícepatrovou budovu v Mykolajivu…

Za úterý přibylo opět přes 1000 nakažených koronavirem

29.06.2022 08:45 V úterý přibylo v Česku podruhé za sebou přes 1000 případů covidu. Testy potvrdily 1181 nově…

Počasí: Bouřit bude ještě dnes a zítra, vyplývá z výstrahy

29.06.2022 06:30 Česko si v posledních dnech užívá hodně bouřlivého počasí, které postihuje především Čechy. Jinak…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

V Sýrii zahynulo od března 2011 během konfliktu přes 306 tisíc civilistů

28.06.2022 13:19 V Sýrii bylo od března 2011 během ozbrojeného konfliktu zabito 306.887 civilistů. Uvedl to dnes…

Erdogana čeká setkání s Bidenem, žádá víc než jen prázdná slova

28.06.2022 12:38 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se během summitu Severoatlantické aliance setká s americkým…

V Jordánsku unikl toxický plyn, zabil 13 lidí a 250 zranil

27.06.2022 21:57 Únik toxického plynu ze skladovací nádrže v jordánském přístavu Akaba dnes zabil nejméně 13 lidí a…

V Afghánistánu jsou stále cítit otřesy po zemětřesení

27.06.2022 15:59 V části Afghánistánu, kterou minulý týden zasáhlo ničivé zemětřesení, jsou stále cítit následné…

Tisíc mrtvých, dvakrát tolik zraněných. Afghánistán ukončil pátrací…

24.06.2022 09:53 Úřady v Afghánistánu ukončily pátrání po přeživších středečního ničivého zemětřesení, při kterém…

Afghánistán řeší následky zemětřesení, záchranné práce z velké části…

23.06.2022 20:55 Aktualizováno Záchranné operace v Afghánistánu, kde si středeční ničivé zemětřesení o síle 6,1 stupně vyžádalo…

Afghánistán a Pákistán zasáhlo ničivé zemětřesení. Mrtvých je přes tisíc,…

22.06.2022 16:38 Aktualizováno Již na tisícovku vystoupil počet obětí zemětřesení, které dnes brzy ráno (před půlnocí na dnešek…

K sobotnímu útoku na sikhský chrám v Kábulu se dnes přihlásil Islámský stát

19.06.2022 20:08 Aktualizováno K sobotnímu útoku na sikhský chrám v Kábulu se dnes přihlásila teroristická organizace Islámský…

Írán potvrdil, že připravuje test nosné rakety na pevné palivo

16.06.2022 09:36 Írán potvrdil, že připravuje test nosné rakety na pevné palivo. Přípravy jsou patrné na satelitních…

Izrael vyzval své občany, aby opustili Turecko

13.06.2022 17:20 Izraelský ministr zahraničí Jair Lapid dnes vyzval občany své země, aby urychleně opustili Turecko.…

Související:

Právě se děje

reklama