Rusko nasadilo do provozu mezikontinentální balistické střely Bulava. Mohou nést jaderné hlavice

Rusko nasadilo do provozu mezikontinentální balistické střely Bulava, informuje agentura Reuters, která se odvolala na vyjádření na výrobce těchto zbraní pro ruská média.

Ruská tisková agentura TASS citovala vyjádření hlavního projektanta této střely. Nasazení Bulavy do ruského zbrojního arzenálu bylo podle tohoto tvůrce ohlášeno výnosem ještě 7. května.

Rusko loni v listopadu oznámilo, že úspěšně otestovalo raketu Bulava, která je schopna nést jaderné hlavice. Střelu odpálila jaderná ponorka Car Alexander III. Nezisková organizace Federace amerických vědců (FAS) oznámila uvádí, že tato raketa může nést až šest jaderných hlavic.

Ruský prezident Vladimir Putin v březnu uvedl, že Rusko je připraveno použít jaderné zbraně v případě ohrožení své státnosti, svrchovanosti či nezávislosti. Vyjádřil také přesvědčení, že USA se zdrží jednání, které by podle něj mohlo spustit jaderný konflikt.

Bulava je ponorkami odpalovaná kvazibalistická střela ve výzbroji ruského námořnictva. Jejím návrhem a vývojem byl pověřen Moskevský institut termální technologie.

Střela má kódové označení NATO SS-N-32 a Agentura raket a dělostřelectva při ministerstvu obrany Ruské federace jí přidělila index 3M30. V mezinárodních smlouvách se používá označení RSM-56.

Bulava vychází z balistické střely SS-27 (Topol M), ale je lehčí a složitější. Očekává se, že obě střely budou mít podobné základní výkony.

Ruská armáda požadovala, aby Bulava měla pokročilé schopnosti překonávat moderní protiraketové systémy. Mezi tyto schopnosti patří úhybné manévrování, vypouštění návnad pro antirakety, možnost změny výšky ve střední fázi letu a ochranné štíty hlavic proti fyzickému poškození a EMP. Bulava je navržena tak, aby vydržela jaderný výbuch v minimální vzdálenosti 500 metrů.

Prezident Vladimir Putin prohlásil, že Bulava dokáže proniknout přes jakýkoli současný protiraketový systém.

Současná verze Bulavy je schopna nést až šest hlavic MIRV (oddělitelných nezávisle naváděných hlavic) s výbušnou silou od několika jednotek po desítky kilotun TNT. Údaje o celkové úderné síle Bulavy se různí, nejčastěji se uvádí 6krát 150 kilotun (pro srovnání – bomba svržená na Hirošimu měla sílu 15 kilotun).

U budoucích variant lze očekávat až deset hlavic, avšak zvýšení počtu hlavic nad základních šest by pravděpodobně znamenalo kompromisy v jiných oblastech, například v odolnosti. 

Související

Více souvisejících

Raketa Bulava

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy