ROZHOVOR | Autoři absurdního dramatu cítí, že naše civilizace je v koncích, říká režisér Ondřej Zajíc

Divadelní hra "Koza aneb Kdo je Sylvie", kterou před 22 lety napsal Edward Albee je provokativním dramatickým dílem, které zkoumá hluboké lidské emoce a konflikty. Režisér Ondřej Zajíc přináší svůj unikátní pohled na Albeeho text, prostřednictvím inovativního a emotivního ztvárnění. Inscenace Koza aneb Kdo je Sylvie, nabízí divákům silné a nekompromisní reflexe lidské podstaty a jejích temných stránek.

Co bylo hlavním motivem pro výběr této hry Edwarda Albeeho? Najít nějakou hru, kde budete moci spolupracovat s Hynkem Čermákem nebo vás zajímalo to téma?

Všechno, obojí. Hledáte hru s ideální hereckou příležitostí. Tentokrát šlo o roli pro Hynka Čermáka. A takovou hereckou příležitost „Koza“ určitě má. Tak to je první věc, no a druhá je, zda a čím vás text zasáhne.  Za svůj život jsem přečetl stovky her, a když nějakou novou hru studuju, tak pozoruju, co se mnou dělá. Analyzuju ji, ale někdy – vzácně - na mě působí na více úrovních. A u „Kozy“ jsem si říkal, sakra to je tak chytrý, to bude některý diváky tak štvát, to je bude provokovat a dráždit. Ale tak chytře. Ta základní situace je hrozně vtipná, je to dobře uchopené, není to samoúčelná provokace.

Autoři absurdního dramatu se na první pohled profilují tak, že je vše okolo nás jen depresivní, že život je beznadějný, ale ve skutečnosti silně cítí, že naše civilizace je v koncích a snaží se svými texty dráždit a provokovat. Jsou to takové facky, ale v dobrém slova smyslu. Citlivějšího člověka, který ještě není tak apatický, to může trochu nakopnout, nabudit, probrat...
Tak tohle nejspíš je hlavní kvalita textu, která mě lákala k inscenování „Kozy“.

Viděl jste tu původní hru, které se v Praze hrála před dvaceti lety, a kde hlavní roli ztvárnil Juraj Kukura a Emília Vášáryová?

Neviděl a jsem rád, protože ono vás to pak ovlivňuje. U téhle hry určitě. Rozhodující je, jak uchopíte základní situaci, která je v případě tohoto textu velice silná, efektní. Někdy si říkám, že až moc. Může diváka zahltit tak hodně, že už se nedostane k hlubším a jemnějším vrstvám sdělení, a to by bylo u tak skvělého textu škoda. Ale možná to celé přeceňuji, a diváci už jsou dnes zvyklí a otrlí. Připravení.

 V té hře hraje rozhodující roli určité sexuální tabu, jehož překročení drtivě vstoupí do života skvěle situované rodiny. Najednou se lidé, kteří žijí dosud šťastný, až bezstarostný život, konfrontováni s něčím, co má podobu či rozměr biblické katastrofy. Soukromá biblická katastrofa. A my pozorujeme, jak moc je každý z nás připravený na nějaký neočekávaný otřes, který vlastně může přijít kdykoliv.

Doporučené články

Jak pro vás jako režiséra bylo těžké uchopit, abyste vlastně zůstal věren předloze a přitom přenést hru do českých podmínek?

Miluji texty, které když jim uvěříte a odevzdáte se víře v to, že autor napsal něco, co ho přesahovalo, vydají nečekané plody. Odkryje vrstvy, které jste ani nečekali. A tohle je pro mě nad všemi interpretacemi. Záměrně si vybírám texty, které nemusím interpretovat, ale ony interpretují mě. Je to věc důvěry a odevzdání se, a vlastně vždy rozhoduje první dojem z čtení.  

 Albee je autor světového významu, hraje se po celém světě. Na lokální úrovni nebo třeba i evropské existují skvělí autoři, ale abyste napsali hru a za dvacet, třicet, padesát let se hrála po celém světě, tak takových textů je opravdu málo. Albee má nejznámější hru, kterou napsal v 60. letech „Kdo se bojí Virginie Woolfové“, hraje se dodnes úspěšně po celém světě a v mnoha divadlech. Textem „Kozy“ se ale autor chtěl posunout ještě někam dál. O hodně dál.  Je to taková spíše schválnost, provokace, kde to autor záměrně hodně přehnal, on není na hranici, on jde daleko za hranici snesitelnosti. Pro některé konzervativní lidi to nebude přijatelné. Jim se nepropojí, že nejde o reálný život, že to je jen divadlo.

Ale za touhle kontroverzní životní situací je velké množství sdělení, a to mě na tom strašně baví.

S čím by divák měl odejít z toho představení?

Tohle bych nechal na divákovi. Ale vím, s čím bych chtěl odcházet já. Pokud jsou naše životy do nějaké míry založeny na lži, může se nám stát, že při srážce s realitou z našeho života nezůstane takřka nic. Zjistíme tak něco o svých velkých iluzích. A autor se nám touto hrou snaží naznačit, že takovéhle lži – malé či velké – máme ve svém životě všichni. A práce na tomhle textu mi pomohla si tuto skutečnost znovu do hloubky uvědomit…

Osud této divadelní rodiny je děsivý. Jsou inteligentní, úspěšní, jsou úžasní a teď se prostě stane něco, o čem víte, že to prostě nemohou zvládnout, protože vy byste to nezvládli, protože by to nezvládl nikdo, ale teď co s tím?

V biblické historii se stalo mnohokrát, že byl člověk konfrontován s něčím katastrofickým, co ho děsivě přesahovalo, co se zvládnout nedalo, ale život se nakonec prosadil a my jdeme dál.

Kdybyste měl pozvat diváka na co byste ho pozval, co by byl ten hlavní divácký tahák?

Doufám, že se bude královsky bavit, doufám, že uvidí skvělé herecké výkony, no a snad bude mít zážitek, který na divadle není úplně obvyklý. Snad zažije něco jiného, extrémního, ale zároveň prudce inteligentního.

Ondřej Zajíc rozhovor Divadlo Bez zábradlí

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Trump Evropě přidělává kvůli Ukrajině čím dál víc problémů. Summit NATO v Haagu ji může zlomit vaz, varuje analýza

Válka na Ukrajině nadále pokračuje bez jasného konce, přičemž boje na frontě se v posledních měsících vyvíjejí spíše ve prospěch Ruska. Přestože se Ukrajině daří bránit klíčová města, ruská armáda pomalu postupuje a způsobuje značné škody na ukrajinské infrastruktuře i civilním obyvatelstvu. Zatímco Kreml sází na dlouhodobé vyčerpání ukrajinských sil, Kyjev se stále více spoléhá na vojenskou pomoc Západu, která se však ocitá pod tlakem, uvádí analýza Mezinárodního institutu pro strategická studia.

před 2 hodinami

Donald Trump

Trumpovy kroky otřásají NATO. Evropa oživuje diskuzi o jaderných zbraních

Evropské státy začínají otevřeně diskutovat o možnostech obrany proti jaderné hrozbě bez pomoci Spojených států, což je jasným signálem hluboké krize v transatlantických vztazích. Návrat Donalda Trumpa do Bílého domu podkopal důvěru evropských lídrů v americké bezpečnostní záruky, které od roku 1945 tvoří základ obrany kontinentu.

včera

KFC

KFC odchází z Kentucky. Je to téma i pro guvernéra

Slavný americký fastfoodový řetězec KFC se rozhodl udělat opravdu zásadní rozhodnutí, které se možná setká s kritikou. Mateřská společnost Yum Brands oznámila stěhování sídla v rámci Spojených států amerických. Upozornila na to britská BBC. 

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze (7. července 2023).

Ukrajinci hájí Zelenského před Trumpem. Proč má prezident důvěru spoluobčanů?

Americký lídr Donald Trump v posledních dnech opakovaně útočil na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Označil ho za nelegitimního diktátora, který není schopen řídit svou zemi. Server EuroZprávy.cz již včera vyvrátil jeho tvrzení o nedůvěře Ukrajinců v Zelenského. Dnes přinášíme autentická svědectví obyčejných Ukrajinců o tom, jak svého prezidenta skutečně vnímají – a co si myslí o jeho legitimitě.

včera

včera

Vladimir Putin a Donald Trump

Trump dělá to, co Putin chce. Názorných příkladů jsou více než dvě desítky

Americký prezident Donald Trump a jeho nejbližší spolupracovníci nadále prosazují politiku, která nejvíce nahrává autoritářskému režimu Vladimira Putina v Rusku. Server Politico přišel se seznamem 29 případů, kdy Trump dělal to, co Putin chtěl. Nejde ale o souhrn případů za celou jeho dráhu prezidenta USA, nýbrž posledních pár týdnů. 

včera

včera

včera

včera

Alice Weidelová

"Není důvod, aby se Žid obával několika neonacistů." AfD podivně cílí i na židovské voliče

Předsedkyně Alternativy pro Německo (AfD) Alice Weidelová nedávno prohlásila, že její strana se těší silné podpoře mezi židovskými voliči. Tento názor však zpochybňují i někteří členové samotné AfD, kteří uznávají, že reálná podpora je výrazně nižší, než Weidelová naznačuje. Navzdory tomu v rámci strany panuje shoda na tom, že by se měla změnit německá kultura připomínání historických zločinů nacistického režimu.

včera

včera

včera

včera

Tomáš Řepa

Hrozí nestabilita na Ukrajině, říká expert Řepa pro EZ po jednáních mezi Washingtonem a Kremlem

Jednání o míru na Ukrajině bez přímé účasti Kyjeva je sice reálné, ale aby přineslo skutečné výsledky je nepravděpodobné, domnívá se bezpečnostní expert Tomáš Řepa z brněnské Univerzity obrany. Podle něj hrozí, že pokud by se Ukrajina vzepřela dohodě vyjednané USA a Ruskem, mohlo by to být záminkou pro omezení americké podpory. „Extrémně nevýhodný mír by vedl k nestabilitě a pravděpodobně i k formě guerillového boje,“ varuje. Evropská unie podle něj stále naráží na svou roztříštěnost a chybějící silné vedení, zatímco myšlenka vyslání mírových sil na Ukrajinu je vzhledem k ruskému postoji jen těžko realizovatelná.

včera

Evropa se probouzí z šoku po nástupu Trumpa. Stav klíčových složek států budí rozpaky

Nedávné vstřícné kroky amerického vůdce Donalda Trumpa vůči Rusku otřásly Evropou a postavily její lídry před složitá rozhodnutí. Pokud by se Evropa rozhodla zapojit do konfliktu prostřednictvím mírových jednotek na Ukrajině, bude čelit hned několika problémům. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy