Arabské státy se v pátek sejdou, aby poprvé jednotně reagovaly na plán amerického vůdce Donalda Trumpa, který předpokládá převzetí kontroly nad Pásmem Gazy a nucené vysídlení palestinských obyvatel.
Setkání týkající se budoucnosti Pásma Gazy se uskuteční těsně před arabským summitem. Zúčastní se ho Egypt, Jordánsko, Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie, Katar a další země Perského zálivu. Informovala o tom americká stanice CNN.
Takzvaný arabský plán, iniciovaný především Egyptem, vznikl jako reakce na Trumpův plán na vysídlení dvou milionů Palestinců a proměny Gazy v „riviéru“. Káhira, která svolala „mimořádný summit“, navrhuje rozsáhlý program obnovy této oblasti, jehož financování by zajistily země Perského zálivu.
Podle informací týdeníku Al Ahram by měl být plán rozvržen na deset až dvacet let, přičemž jeho klíčovou podmínkou je vyloučení palestinského militantního hnutí Hamás z řízení Gazy. Egyptský premiér Mostafa Madbúlí prohlásil, že jeho země by dokázala Pásmo Gazy obnovit do tří let do stavu, v jakém se nacházelo před poslední válkou mezi Hamásem a Izraelem.
Nicméně podle odhadů Světové banky, Evropské unie a OSN je takový cíl nereálný. Tyto organizace varují, že během tří let by se podařilo maximálně obnovit základní infrastrukturu, jako jsou zdravotnické a školské služby.
Úplná rekonstrukce Gazy by podle nich mohla trvat deset let a vyžádala by si minimálně 50 miliard dolarů. Kromě finančních nákladů by přitom bylo nutné zajistit i dlouhodobou stabilitu a bezpečnost v regionu.
Egyptský premiér si ale stojí za svým. „Máme zkušenosti a v Egyptě jsme je již dříve uplatnili. Schopnost obnovit Pásmo Gazy a provést to způsobem, který ho učiní lepší, než bylo před zničením – skutečně tři roky jsou přijatelnou lhůtou, jak to provést,“ vysvětlil.
Plán rekonstrukce Gazy počítá s financováním prostřednictvím veřejných a soukromých darů, pravděpodobně od Evropské unie a arabských zemí Perského zálivu. V dubnu se zvažuje uspořádání mezinárodní dárcovské konference, která by pomohla zajistit potřebné prostředky.
Nicméně jeho realizace je nejistá, protože závisí na ochotě Izraele spolupracovat. Izrael dosud podporoval Trumpův návrh na vylidnění Gazy a jeho ministerstvo obrany oznámilo spuštění „Ředitelství pro dobrovolný odchod obyvatel Gazy“, které má údajně pomoci Palestincům s emigrací. Přesto se v některých částech Gazy, jako v Bejt Lahíi, již začínají vracet vysídlení Palestinci.
Palestinská samospráva se sídlem na Západním břehu Jordánu vyjádřila připravenost převzít vládu po válce, což izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl. Hamás vysílá rozporuplné signály – na jedné straně tvrdí, že sám rozhodne o budoucnosti Gazy, na druhé straně prohlašuje, že na moci nelpí.
Egypt údajně pracuje na vytvoření dočasného výboru pro obnovu Gazy, zatímco Katar zdůrazňuje, že o budoucí vládě by měli rozhodnout samotní Palestinci. Spojené arabské emiráty jsou jednou z mála zemí, které zvažují angažmá v poválečné Gaze, ovšem pouze za podmínky závazku Izraele k budoucímu palestinskému státu. Hamás však varoval, že s jakýmkoli aktérem, který by nahradil Izrael v Gaze, bude zacházet stejně nepřátelsky.
Trumpův návrh v rozporu s lidskými právy
Trump vzbudil kontroverze svým návrhem, že by Spojené státy mohly „převzít“ a „vlastnit“ Gazu, přičemž její obyvatelé by byli přesídleni jinam. Tento návrh představuje radikální odklon od tradiční americké politiky vůči izraelsko-palestinskému konfliktu a vyvolal odsouzení nejen v arabském světě, ale i mezi spojenci USA a v OSN.
Trump tvrdí, že dlouholeté diplomatické snahy USA o mírové řešení konfliktu selhaly, a proto přichází s „praktickým“ řešením. Vzhledem k tomu, že velká část Gazy je v troskách po válce mezi Izraelem a Hamásem, Trump vidí možnost znovu postavit tento region od základů – avšak bez jeho původních obyvatel.
Podle jeho plánu by byla Gaza převedena do americké správy a její obyvatelé by byli přesídleni jinam, pravděpodobně do jiných arabských států. Trump údajně vyvíjí tlak na Egypt a Jordánsko, aby přijaly až 2,2 milionu obyvatel Gazy, přičemž jim pohrozil zastavením americké pomoci, pokud budou odporovat.
Navrhuje také vybudování několika „bezpečných komunit“ mimo Gazu, kde by přesídlení Palestinci mohli žít. Mezitím by se na místě dnešní Gazy měla zrodit „riviéra Blízkého východu“ – ekonomicky prosperující oblast, která by přilákala investice a mezinárodní zájem.
Trumpův návrh ale naráží na několik zásadních překážek. Spojené státy nemají žádný legální nárok na Gazu a jakékoliv její „převzetí“ by odporovalo mezinárodnímu právu. Násilné vysídlení obyvatel by bylo považováno za válečný zločin.
Egypt i Jordánsko rezolutně odmítly myšlenku, že by měly přijmout palestinské uprchlíky. Egyptský ministr zahraničí znovu potvrdil, že jeho země „nebude účastníkem žádné nespravedlnosti vůči Palestincům“. Pro mnoho Palestinců je Gaza historickou součástí jejich země a jejich domovem. Mnozí jsou potomky uprchlíků z roku 1948 a další nucené vyhnání je pro ně nepřijatelné.
24. dubna 2025 14:09
Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem
Související

Postupná okupace Gazy pokračuje. Izrael zaútočil na poslední plně funkční nemocnici

Izrael oznámil novou fázi války: Pásmo Gazy rozseká na kusy
Pásmo Gazy , Egypt , jordánsko , Saúdská Arábie , Katar , Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) , Izrael , USA (Spojené státy americké) , Donald Trump
Aktuálně se děje
včera

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry
včera

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté
včera

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi
včera

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil
včera

RECENZE: Ve skečovitém pořadu Jakub a Sara se máme najít. Roztahaný formát spíš ubíjí
včera

Mohlo to být historické setkání, řekl Zelenskyj po jednání s Trumpem ve Vatikánu
včera

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny
včera

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu
včera

Jurečka nabídl pomoc po přívalových deštích. Lidé mohou dostat až 72 tisíc korun
včera

Trump mluvil se Zelenským ve Vatikánu. Znovu se sejdou ještě dnes
Aktualizováno včera

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj
včera

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou
včera

Nadějná zpráva pro české fanoušky. Boston povolil Pastrňákovi reprezentovat na MS
včera

Turisté našli mince za miliony. Nález se vymyká velkou hmotností drahého kovu
včera

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko
včera

Počasí bude příští týden výrazně teplejší, ukazuje předpověď
25. dubna 2025 21:39

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní
25. dubna 2025 20:40

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu
25. dubna 2025 19:32

Schůzka s Trumpem nebude? Zelenskyj možná nepojede na pohřeb papeže Františka
25. dubna 2025 18:01
Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
Obchodní válka rozpoutaná americkým prezidentem Donaldem Trumpem výrazně poškozuje světovou ekonomiku a zvyšuje riziko finanční krize. Ve své nejnovější prognóze to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF), který zároveň upozorňuje, že právě Spojené státy ponesou největší následky.
Zdroj: Libor Novák