ROZHOVOR | Hrozí nestabilita na Ukrajině, říká expert Řepa pro EZ po jednáních mezi Washingtonem a Kremlem

Jednání o míru na Ukrajině bez přímé účasti Kyjeva je sice reálné, ale aby přineslo skutečné výsledky je nepravděpodobné, domnívá se bezpečnostní expert Tomáš Řepa z brněnské Univerzity obrany. Podle něj hrozí, že pokud by se Ukrajina vzepřela dohodě vyjednané USA a Ruskem, mohlo by to být záminkou pro omezení americké podpory. „Extrémně nevýhodný mír by vedl k nestabilitě a pravděpodobně i k formě guerillového boje,“ varuje. Evropská unie podle něj stále naráží na svou roztříštěnost a chybějící silné vedení, zatímco myšlenka vyslání mírových sil na Ukrajinu je vzhledem k ruskému postoji jen těžko realizovatelná.

Jak reálné je podle vás, že by Spojené státy a Rusko vyjednávaly o míru na Ukrajině samostatně, bez účasti Kyjeva a evropských spojenců? Vidíte v tom spíše taktický manévr, nebo skutečnou snahu obou stran najít řešení?

Jak jsme viděli v Rijádu, reálné to je, ale že by to přineslo bez účasti přímo napadené země a dalších zemí, které jsou v té válce více či méně zapojeny, nějaké výsledky, moc pravděpodobné není. Může to ale vést k tomu, že USA postaví Ukrajinu před hotovou věc, a pokud se ta vzepře, bude to alibi pro ukončení nějaké zásadní podpory. Chování Trumpa tomu dost napovídá.

Jak by Ukrajina mohla reagovat na případnou dohodu uzavřenou v rámci takového bilaterálního jednání? Pokud by podmínky nebyly pro Kyjev příznivé, mohlo by to vést k dalšímu ozbrojenému odporu nebo k politickému chaosu uvnitř země?

Myslím si, že pokud by to bylo krajně nevýhodné, a navíc bez dalších bezpečnostních garancí, přičemž jednou z mnoha porušených bezpečnostních garancí v minulosti bylo i Budapešťské memorandum z roku 1994, kdy spolu s Ruskem garantovaly Ukrajině územní celistvost také Velká Británie a USA výměnou za odevzdání jaderných zbraní, bylo by to nepřijatelné. Takto extrémně nevýhodný mír by pak vedl k nestabilitě a, myslím, i k formě guerillového boje, protože někteří veteráni by ho nepřijali.

Hovoří se o tom, že Washington by mohl být ochoten akceptovat určitou formu územních ústupků Ukrajiny ve prospěch Ruska. Nakolik je to podle vás pravděpodobné? A pokud by k tomu skutečně došlo, jaké by to mělo dopady nejen na Ukrajinu, ale i na celkovou stabilitu v Evropě?

Myslím si, že v rámci nějaké dohody je to klidně možné, ale těžko by někdo změněné hranice respektoval i podle mezinárodního práva. Tento precedent, který se neustále opakuje od začátku války, by mohl vést k tomu, že se každý silný a velký stát začne chovat podle sebe, protože by viděl, že se mu agrese vyplácí. To rozhodně žádnou stabilitu nepřinese a přinést nemůže. Přesto je nutné jednat a pokusit se situaci začít deeskalovat.

Evropská unie se snaží vystupovat jako klíčový hráč v podpoře Ukrajiny, ale má reálnou možnost ovlivnit mírová jednání? Vidíte v jejím přístupu zásadní slabiny, které jí brání být rovnocenným soupeřem Spojeným státům nebo Rusku?

Zásadní slabinou EU ve vztahu ke konfliktu na Ukrajině je její roztříštěnost a nejednota, což se v dohledné době těžko změní. EU byla založena na ekonomických a politických dohodách, není to těleso určené k řešení válečných konfliktů. A to se nyní také ukazuje – státy jednají samy za sebe, a například s Viktorem Orbánem se po třech letech zabíjení jen těžko domluvíte na tom, že vlastně není úplně dobrý nápad nakupovat tolik surovin a v takovém objemu z Ruska. Prostředky, které za to Rusko získá, pak použije na válečné účely – a třeba i proti nám, Maďarsko nevyjímaje.

V Evropě narůstají rozdílné názory na možné vyslání mírových sil na Ukrajinu. Zatímco některé státy, jako Francie a Velká Británie, tuto možnost nevylučují, jiné, například Polsko a Německo, zůstávají zdrženlivé. Jak realistická je podle vás taková mise? Mohla by fungovat i bez zapojení hlavních evropských mocností a bez podpory USA?

Mohla, pokud by tito vojáci měli jasný mandát, například oddělit znesvářené strany. To připomíná i poslání některých misí, kterých se zúčastnila i Armáda České republiky. Každopádně, aby taková mise mohla být úspěšná, bylo by třeba minimálně desítek tisíc vojáků, kteří by hlídali linii dotyku znesvářených stran. Na tom se bude shoda hledat velmi těžko a je možné, že tito vojáci nebudou ze strany Ruska respektováni.

Evropská unie se často potýká s problémem roztříštěného vedení a absencí silného lídra, který by dokázal prosazovat jednotnou strategii vůči Rusku i Spojeným státům. Potřebuje Evropa takovou osobnost? A pokud ano, kdo by jí mohl být?

Ano, nutně někoho takového potřebuje. Kde ho vzít, je otázka, na kterou není jednoduché odpovědět – spíše si lze jen zaspekulovat. Pokud by to byl někdo z malého státu, nemusel by být respektován, zatímco někdo z velkého státu by byl zase obviňován, že nerespektuje zájmy menších zemí. To se ostatně děje i u představitelů EU v současnosti. Nedostatek skutečných lídrů a krizových manažerů navíc zhoršuje fakt, že do evropských institucí jsou často vysíláni lidé, kteří ve svých národních parlamentech příliš neuspěli.

Související

Černobylská jaderná elektrárna Rozhovor

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.
Donald Trump Rozhovor

Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat

Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak předpokládá další vývoj jednání o ukončení války na Ukrajině. „Zoufalá snaha získat aspoň nějakou výhru ale ve válce na Ukrajině způsobuje, že Rusové si mohou spokojeně sednout, točit palci a čekat, jaké výhodné podmínky a ústupky jim na Ukrajincích Američané vydobydou,“ varuje.

Více souvisejících

rozhovor Tomáš Řepa válka na Ukrajině Ukrajina Rusko USA (Spojené státy americké) Donald Trump Vladimír Putin Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Obchody dnes podléhají zákonu. Zákaz bude platit i na podzim

Dnes je Den vítězství, státní svátek, při kterém si připomínáme konec druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Na mnoha místech probíhají pietní akce, zatímco obchody zejí prázdnotou. Může za to zákon, který v Česku platí už téměř dekádu. 

před 4 hodinami

Andrij Sybiha

Rusové nedodržují Putinovo přehlídkové příměří, tvrdí Kyjev

Rusové nedodržují aktuální příměří, které vyhlásil jejich prezident Vladimir Putin, konstatoval ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha. Odvolává se na informace od velení ukrajinské armády. Podle vojáků byl klid zbraní porušen ve více než sedmi stovkách případů. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Rulík a spol. přivítají v národním týmu Nečase. Prošel prohlídkou a Colorado ho uvolnilo

Další velká posila českého hokejového národního týmu je na obzoru. Trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem už pro něj s předstihem nechal volné místo na soupisce, jelikož doufal, že všechno s jeho příletem na světový šampionát do Dánska dobře dopadne. Muselo se však čekat na to, jak dopadne lékařská prohlídka. O kom je řeč? O útočníkovi Colorada Martinu Nečasovi, který nakonec prohlídkou prošel bez problémů a vedení Colorada ho uvolnilo.

před 7 hodinami

5 mýtů o online nebankovních půjčkách

5 mýtů o online nebankovních půjčkách

Porouchaná pračka, rozbitý počítač, oprava auta… Nečekané situace, které vám mohou udělat nepříjemný vítr v peněžence. Nejen tyto události můžete vyřešit půjčkou, kterou vám poskytne bankovní či nebankovní společnost. Nebankovní půjčky mnoho lidí volí jako alternativu k bankovním produktům. Vyhovuje jim, že mnohdy lépe odpovídají jejich nárokům a požadavkům. S nebankovními půjčkami se pojí řada negativních předsudků, které ale nemusí být pravdivé.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Jiří Bartoška na KVIFF 2024.

Zemřel Jiří Bartoška

Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy. 

před 9 hodinami

Politici a další si na Vítkově připomněli výročí konce války

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti

Před osmdesáti lety kapitulovaly poslední německé jednotky na území tehdejšího Československa. Tím definitivně skončila druhá světová válka v Evropě, nejničivější konflikt v dějinách našeho kontinentu. Výročí této události není jen historickou připomínkou, nýbrž výzvou k tomu, abychom znovu a znovu promýšleli význam porážky nacismu a cenu svobody, kterou tehdy naši předkové vybojovali.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války.

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů

Začátek května roku 1945 se nesl ve znamení osvobozování nacisty obsazených území, ale také masového vraždění. Němci se nehodlali lehce vzdát, a tak v samém závěru druhé světové války došlo na našem území k několika masakrům, při nichž byly umučeny a zabity stovky Čechů.

před 13 hodinami

Petr Fiala

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

včera

Fico si stěžuje, že nestihne oslavy v Moskvě. Pobaltí mu zakázalo přelet do Ruska

Cesta slovenského premiéra Roberta Fica na oslavy Dne vítězství do Moskvy čelí vážným komplikacím. Estonsko a Lotyšsko oficiálně zakázaly přelet slovenského vládního speciálu přes svůj vzdušný prostor. Litva se podle informací médií rozhodla stejně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy