Turečtí vojáci zamíří do Libye, Saúdská Arábie protestuje

Kontingent tureckých vojáků vyslaný do Libye na podporu mezinárodně uznávané vlády v Tripolisu budou tvořit vojenští experti a technický personál. Podle agentury Reuters to dnes uvedl šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu. Prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil přemístění jednotek v neděli s tím, že Ankara vysoce postavené důstojníky vysílá na žádost libyjské vlády.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Turecká armáda (Turkish Army)
doporučujeme

Mezinárodně uznávaná libyjská vláda premiéra Faíze Sarrádže se na vojenské spolupráci s Tureckem dohodla v listopadu. Minulý týden parlament v Ankaře schválil zákon, který vyslání vojáků umožňuje. Jejich konkrétní počet dnes Çavuşoglu stejně jako v neděli Erdogan neuvedl.

"Jak a kdy se (vyslání) uskuteční, musí rozhodnout vláda pod prezidentovým vedením," řekl ministr zahraničí. Erdogan nicméně již v neděli informoval, že se jednotky turecké armády začaly do Libye postupně přemisťovat. Žádné konkrétní počty ani detaily ale nezmínil.

Šéf turecké diplomacie dnes rovněž vyzval generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, aby byl v Libyi mnohem aktivnější, pokud jde o podporu úsilí o politické řešení krize a dosažení příměří. Jak Çavuşoglu v rozhovoru s tureckými novináři rovněž poznamenal, pokračující ofenziva jednotek Chalífy Haftara může vyvolat ještě větší chaos a rozpad země. Jemu věrné síly dnes oznámily obsazení přístavu Syrta. "Každý by měl pochopit, že tato občanská válka v Libyi nebude mít vítěze. A jestliže střety nezastavíme, bude tato válka trvat velmi dlouho," uvedl turecký ministr. Jak dodal, on i Guterres se shodují na tom, že je potřeba politické řešení konfliktu.

Severoafrickou zemi už roky sužuje konflikt různých frakcí. Zatímco Turecko podporuje Sarrádžovu vládu, Egypt, Jordánsko či Spojené arabské emiráty a patrně i Rusko podporují generála Chalífu Haftara, který vede samozvanou Libyjskou národní armádu (LNA) ve východní části Libye.

"Jsme proti žoldnéřům, kteří přicházejí do Libye. Myslíme si, že žoldnéři nemohou přinést mír a stabilitu," citovala Çavuşoglua agentura Anadolu na jeho dnešní tiskové konferenci. Turečtí představitelé už dříve uvedli, že Rusko má v Libyi 2000 placených bojovníků, kteří bojují na straně Haftara.

Saúdská Arábie v neděli krok Ankary odsoudila jako "eskalaci situace" v Libyi a porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Ta na obě strany libyjského konfliktu uvalila zbrojní embargo, které však několik zemí porušilo. Znepokojení ze záměru Ankary vyslat vojáky do Libye v předchozích týdnech vyjadřovalo také Rusko a Egypt.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Íránský zástupce v Davosu nebude, ministr Džavád mění program

20.01.2020 17:22 Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf se nezúčastní Světového ekonomického fóra, které…

V Iráku se opět rozhořely protesty. Čtyři mrtví, desítky zraněných

20.01.2020 16:25 Na jihu Iráku a v jeho metropoli Bagdádu opět zesílily protivládní protesty, které dnes nepřežili…

Syrská krize? Dle většiny Čechů hrozba pro svět, nadávají na Turky a USA

20.01.2020 14:58 Zájem Čechů o vývoj v Sýrii, zmítané od roku 2011 občanskou válkou, opět klesl. Loni v prosinci se…

Íránský ministr míří do Kyjeva, hodlá se omluvit za sestřelení boeingu

20.01.2020 13:16 Íránský ministr dopravy Mohammad Eslámí dnes zamíří do Kyjeva, aby se ukrajinským představitelům…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama