Turečtí vojáci zamíří do Libye, Saúdská Arábie protestuje

Kontingent tureckých vojáků vyslaný do Libye na podporu mezinárodně uznávané vlády v Tripolisu budou tvořit vojenští experti a technický personál. Podle agentury Reuters to dnes uvedl šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu. Prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil přemístění jednotek v neděli s tím, že Ankara vysoce postavené důstojníky vysílá na žádost libyjské vlády.

Mezinárodně uznávaná libyjská vláda premiéra Faíze Sarrádže se na vojenské spolupráci s Tureckem dohodla v listopadu. Minulý týden parlament v Ankaře schválil zákon, který vyslání vojáků umožňuje. Jejich konkrétní počet dnes Çavuşoglu stejně jako v neděli Erdogan neuvedl.

"Jak a kdy se (vyslání) uskuteční, musí rozhodnout vláda pod prezidentovým vedením," řekl ministr zahraničí. Erdogan nicméně již v neděli informoval, že se jednotky turecké armády začaly do Libye postupně přemisťovat. Žádné konkrétní počty ani detaily ale nezmínil.

Šéf turecké diplomacie dnes rovněž vyzval generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, aby byl v Libyi mnohem aktivnější, pokud jde o podporu úsilí o politické řešení krize a dosažení příměří. Jak Çavuşoglu v rozhovoru s tureckými novináři rovněž poznamenal, pokračující ofenziva jednotek Chalífy Haftara může vyvolat ještě větší chaos a rozpad země. Jemu věrné síly dnes oznámily obsazení přístavu Syrta. "Každý by měl pochopit, že tato občanská válka v Libyi nebude mít vítěze. A jestliže střety nezastavíme, bude tato válka trvat velmi dlouho," uvedl turecký ministr. Jak dodal, on i Guterres se shodují na tom, že je potřeba politické řešení konfliktu.

Severoafrickou zemi už roky sužuje konflikt různých frakcí. Zatímco Turecko podporuje Sarrádžovu vládu, Egypt, Jordánsko či Spojené arabské emiráty a patrně i Rusko podporují generála Chalífu Haftara, který vede samozvanou Libyjskou národní armádu (LNA) ve východní části Libye.

"Jsme proti žoldnéřům, kteří přicházejí do Libye. Myslíme si, že žoldnéři nemohou přinést mír a stabilitu," citovala Çavuşoglua agentura Anadolu na jeho dnešní tiskové konferenci. Turečtí představitelé už dříve uvedli, že Rusko má v Libyi 2000 placených bojovníků, kteří bojují na straně Haftara.

Saúdská Arábie v neděli krok Ankary odsoudila jako "eskalaci situace" v Libyi a porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Ta na obě strany libyjského konfliktu uvalila zbrojní embargo, které však několik zemí porušilo. Znepokojení ze záměru Ankary vyslat vojáky do Libye v předchozích týdnech vyjadřovalo také Rusko a Egypt.

Související

Více souvisejících

Libye Turecká armáda Turecko Mevlüt Çavuşoglu Recep Tayyip Erdogan Saúdská Arábie

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Aktualizováno před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Daň z nemovitosti v roce 2024 vzrostla. Platební údaje už míří k poplatníkům

Finanční správa začala informovat poplatníky o nové výši daně z nemovitosti. Lidé mohou obdržet platební údaje do datové schránky, na email či poštou. Lhůta pro zaplacení daně či její první splátky končí 31. května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy