Teror v Adenu: Útok nastal, když z letadla vystupovala vláda. Mnoho mrtvých a raněných

Nejméně 13 lidí bylo zabito a desítky dalších zraněny při dnešním útoku na letiště v jemenském Adenu. Exploze a střelba se ozvaly krátce poté, co na letišti přistálo letadlo, v němž ze Saúdské Arábie přiletěla nově sestavená jemenská vláda. Informovala o tom agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, podezření padá na povstalecké Húsíe.

Islámský stát (ISIS)
doporučujeme

Agentura AP s odkazem na zástupce šéfa zdravotnické služby píše o 16 mrtvých a zhruba 60 zraněných. Podle nejmenovaného bezpečnostního zdroje jsou mezi zraněnými také zaměstnanci Červeného kříže. Jejich národnost nebyla blíže upřesněna.

Všichni ministři vlády letiště v bezpečí opustili a byli přepraveni do prezidentského paláce, uvedl Reuters s odvoláním na místní bezpečnostní zdroje. Podle nich dopadly tři minometné střely na letištní halu. Stovky cestujících, příslušníků bezpečnostních sil i činitelů pak začaly v panice prchat do bezpečí. Jemenský ministr pro komunikaci, který byl rovněž ve vládním speciálu, uvedl, že cílem útoku bylo patrně letadlo. To ale přistálo se zpožděním. Podle něj byly slyšet dva výbuchy a patrně šlo o útok z bezpilotního letounu.

Saúdskoarabský televizní kanál Al-Arabíja odvysílal záběry desítek lidí, jak prchají z letadla, když první výbuch zasáhl letištní halu. Následovala střelba z obrněných vozidel a z místa stoupal oblak hustého bílého a černého dýmu. Jiné záběry zachytily poškozené betonové zdi letištního terminálu.

zdroj: YouTube

Nově vytvořený kabinet spojuje vládu prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, která sídlí v jihojemenském přístavním městě Aden, s jihojemenskými separatisty v rámci koalice, která bojuje proti Íránem podporovaným šíitským povstalcům Húsíům. Húsíové ovládají sever země, včetně hlavního města Saná, odkud v roce 2014 vyhnali mezinárodně uznanou vládu.

Separatistická Jižní přechodná rada (STC) však letos vyhlásila v Adenu autonomii. Obě strany spolu pak na jihu země bojovaly, což zkomplikovalo snahy OSN zajistit trvalý klid zbraní. Mezinárodní koalice v čele s Rijádem, která v jemenském konfliktu podporuje Hádího vládu, tento měsíc oznámila vznik nové vládní koalice. V ní usednou i jihojemenští separatisté.

Zmocněnec OSN pro Jemen Martin Griffiths dnešní útok odsoudil. "Přeji kabinetu, aby měl sílu čelit těžkým úkolům, které před námi stojí. Tento nepřijatelný násilný čin je tragickou připomínkou toho, jak je důležité Jemen naléhavě vrátit na cestu k míru," uvedl v prohlášení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loď Ocean Viking zachránila u Libye přes 250 migrantů

22.01.2021 20:12 Loď Ocean Viking francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée zachránila při dvou zásazích…

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama