V Afghánistánu jsou stále cítit otřesy po zemětřesení

V části Afghánistánu, kterou minulý týden zasáhlo ničivé zemětřesení, jsou stále cítit následné otřesy a oblast zatím není bezpečná pro přeživší. S odkazem na vysoce postaveného afghánského činitele o tom dnes informovala agentura Reuters. Jihovýchodní Afghánistán minulou středu zasáhlo zemětřesení o síle 6,1 stupně.

Zabilo více než 1000 lidí, přes 3000 lidí zranilo a zničilo zhruba 10.000 domů. Podle informací Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) je mezi mrtvými 155 dětí, skoro 255 dětí bylo zraněno a 65 jich osiřelo.

"Oblast stále není bezpečná," uvedl úřadující afghánský ministr zdravotnictví Kalandar Ibád a dodal, že na místě jsou stále cítit otřesy. V pátek při následných otřesech zahynulo pět lidí a dalších 11 jich utrpělo zranění. Při dalších otřesech, o kterých informoval Ibád, úřady oběti nezaznamenaly. Stavby, které částečně poškodilo první zemětřesení, podle ministra nejsou obyvatelné, takže lidé musí žít ve stanech.

Ibád poznamenal, že v zemětřesením zasažené horské oblasti se v příštích týdnech očekává výrazné ochlazení, což bude pro úřady představovat další výzvu. "Lidé nemají střechu nad hlavou, jsou mezi nimi senioři a děti... žádáme mezinárodní společenství, aby tomu věnovalo pozornost," řekl.

Šlo o nejtragičtější zemětřesení v Afghánistánu za dvě dekády a řešení jeho následků představuje značnou výzvu pro islamistické hnutí Tálibán, které se v zemi ujalo moci v polovině loňského srpna po bleskové ofenzivě v době, kdy ze země po 20 letech odcházeli poslední vojáci USA a jejich spojenců. Většina zemí vládu Tálibánu formálně neuznala a dává najevo své znepokojení kvůli zhoršenému postavení žen i zprávám o porušování lidských práv. Afghánistán se ještě před zemětřesením potýkal s humanitární krizí a sankce uvalené na afghánské vládní orgány a banky přerušily většinu přímé pomoci této asijské zemi. OSN a několik zemí poslaly do postižené oblasti pomoc.

Afghánská humanitární agentura dnes vyzvala k poskytnutí peněz pro přeživší zemětřesení. Uvedla, že nemá prostor pro skladování potravin a má dostatek stanů. Peníze by proto podle agentury byly pro vesničany na uspokojení jejich potřeb nyní nejužitečnější.

Související

Více souvisejících

Afghanistán Zemětřesení

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy