V Afghánistánu kvůli demonstracím umírají lidé, desítky tisíc obyvatel chtějí ze země

Situace v Afghánistánu po převzetí moci radikálním islámským hnutím Tálibán je nadále napjatá a nepřehledná. Z některých měst jsou hlášeny protesty s mrtvými po zásahu tálibánských bojovníků. Z kábulského letiště bylo podle agentury Reuters dosud evakuováno do zahraničí kolem 8000 lidí, ale počty těch, kteří chtějí zemI opustit, jdou do desítek tisíc. O vývoji budou v pátek při videokonferenci jednat ministři zahraničí členských zemí Severoatlantické aliance.

Na letišti v afghánské metropoli, odkud se po nástupu Tálibánu k moci ve spěchu evakuují Afghánci i cizinci, dnes už nepanoval takový chaos jako na počátku týdne. Nicméně tlačenice a zoufalá snaha lidí dostat se za každou cenu pryč si tam podle zástupců Tálibánu i NATO od neděle vyžádaly nejméně 12 životů.

Vedle USA a dalších zemí zapojených do spojeneckých sil evakuovala svůj diplomatický personál a afghánské spolupracovníky i Česká republika. Třetím letem, který přistál v Praze ve středu večer, podle dnešního sdělení premiéra Andreje Babiše česká evakuační mise skončila. Případní další lidé ale mohou být z Kábulu přepraveni za pomoci spojenců.

Americký prezident Joe Biden prohlásil, že USA se pokusí evakuovat všechny Američany a "naše spojence" před koncem srpna, kdy uplyne termín pro stažení všech Američanů z Afghánistánu. Posléze připustil, že by evakuace mohla trvat déle, a hned ujistil, že americké jednotky v Afghánistánu zůstanou, dokud nebudou evakuováni všichni Američané. Odhadl přitom, že nárok na odlet má 50.000 až 65.000 lidí, USA jich přitom zatím ze země transportovaly několik tisíc.

Ukazuje se, že Tálibán nemá situaci v Afghánistánu všude pevně pod kontrolou. V několika městech, včetně Kábulu, se dnes proti němu konaly demonstrace. Ve východoafghánském Asadábádu přitom tálibové podle agentury Reuters stříleli do davu a několik lidí zemřelo. Už ve středu byli při protestu proti Tálibánu zabiti tři lidé ve východoafghánském Dželálábádu.

Kromě těchto protestů o ozbrojeném odporu proti Tálibánu opakovaně hovoří bývalý viceprezident Amrulláh Sálih, který se spolu s veliteli milicí stáhl do údolí Pandžšír na úpatí horského masivu Hindúkúš. Údolí leží asi 150 kilometrů severně od Kábulu v provincii Parván, která je podle agentury AP jediným územím v Afghánistánu, jež tálibové neovládají.

Mezinárodní společenství není zatím jednotné v tom, jaký postoj zaujme vůči novému režimu, který pod vedením Tálibánu bude vládnout. Biden dnes dal najevo, že nevěří v to, že by se Tálibán za poslední roky příliš změnil. Hnutí se podle něj musí rozhodnout, zda stojí o mezinárodní uznání, protože jde o zajištění prostředků pro udržení a rozvoj země.

Francie je už rozhodnutá, že s Tálibánem spolupracovat nehodlá a nemíní uznat jeho vládu. Už ve středu to naznačil ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian a dnes to důrazně zopakoval státní tajemník pro evropské záležitosti Clément Beaune.

Tálibánu k nedávnému převzetí moci v Afghánistánu pogratulovala teroristická organizace Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP). Připomněla tím znepokojení západních zemí z možné opětné spolupráce Tálibánu s Al-Káidou, které je spojené s teroristickými útoky z 11. září před dvaceti lety v New Yorku a Washingtonu. Tyto teroristické akce, které si vyžádaly na 3000 mrtvých a přes 6000 zraněných, zorganizovala právě Al-Káida, která v té době měla základnu v Afghánistánu ovládaném Tálibánem.

Mluvčí Tálibánu Zabíhulláh Mudžáhid v úterý vyslovil řadu slibů, jež mají naznačit umírněnější postoje tálibů, včetně ujištění, že "Afghánistán už nebude využit proti nikomu". Obavy Západu však nezahnal. Tím spíše, že v dnešním prohlášení ke 102. výročí nezávislosti Afghánistánu na britské nadvládě použil výraz Islámský emirát Afghánistán. Toto označení používal Tálibán již v letech 1996 až 2001, kdy v zemi vládl. Jeho tehdejší režim se mimo jiné vyznačoval brutalitou a neuctivým zacházením se ženami.

Související

Více souvisejících

Afghanistán Tálibán

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy