V Afghánistánu roste počet nakažených, chybí léky, lékaři i nemocnice

V ekonomicky zničeném Afghánistánu prudce přibývá nakažených koronavirem. Léčbu covidu-19 však poskytuje pouze pět nemocnic v zemi, dalších 33 se v posledních měsících muselo uzavřít, protože chyběli lékaři, léky a dokonce i prostředky k vytápění, informovala dnes agentura AP. Afghánský zdravotnický systém je podle ní zdevastovaný od doby, kdy moc v zemi převzalo radikální islamistické hnutí Tálibán.

"Situace se zhoršuje den ode dne," říká s odkazem na počty nemocných s covidem-19 lékař Muhammad Gul Livál, ředitel jediné nemocnice v metropoli Kábulu, která v současné době léčí pacienty s tímto onemocněním. Zdravotnické zařízení má 100 lůžek, přičemž covidové oddělení je téměř stále plné. Zatímco v lednu nemocnice přijímala jednoho až dva takto nemocné denně, v posledních dvou týdnech hospitalizovala každý den deset až 12 nových pacientů, uvedl Livál.

Personál přitom může kvůli nedostatku paliva vytápět budovu pouze v noci, byť teplota v zimě klesá i přes den pod bod mrazu. Pacienti jsou proto zachumláni v těžkých dekách. Zdravotnickému zařízení se podle jeho ředitele nedostává prakticky vše - od kyslíku po zásoby léků. Zaměstnanci dostali za zhruba půl roku pouze jeden měsíční plat, a to v prosinci. Stalo se tak díky americké charitativní organizaci, která poskytla peníze. Ministerstvo zdravotnictví nyní jedná se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) o převzetí nákladů na provoz nemocnice do června, řekl Livál.

Před necelým půl rokem se vlády v zemi zmocnilo radikální islamistické hnutí Tálibán. Afghánský zdravotnický systém, který přežíval po zhruba dvě desetiletí takřka výhradně díky financování mezinárodních dárců, je od té doby zdevastovaný. Afghánská ekonomika se zhroutila poté, co byla v zahraničí zmrazena aktiva v hodnotě téměř deseti miliard dolarů (přes 212 miliard korun) a finanční pomoc vládě byla z velké části zastavena, píše AP. Zhruba 90 procent obyvatel se ocitlo pod hranicí chudoby a kolaps zdravotnického systému zhoršil humanitární krizi.

Nyní Afghánistán tvrdě zasáhla vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, upozorňuje Livál. Připouští ovšem, že to je jen jeho odhad, protože země stále čeká na testovací soupravy, které odhalují právě tuto variantu.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) afghánské laboratoře otestovaly od konce ledna do 5. února necelých 8500 vzorků, z nichž téměř polovina byla na koronavirus pozitivní. Od začátku pandemie WHO registruje v téměř 38milionové zemi necelých 167.000 potvrzených případů infekce koronavirem a 7442 úmrtí v souvislosti s covidem-19. Má se však za to, že tato čísla výrazně zaostávají za realitou.

Nová vláda Tálibánu tvrdí, že se snaží přesvědčit obyvatele, kteří často považují vakcíny za nebezpečné, aby se nechali očkovat. V současné době je očkováno zhruba 27 procent Afghánců, většinou jednodávkovou vakcínou firmy Johnson & Johnson, podotkla AP. Podle Livála je rovněž téměř nemožné přimět obyvatele, aby dodržovali alespoň základní epidemická opatření jako je nošení roušek nebo fyzické rozestupy. Pro mnoho lidí, kteří jen stěží uživí své rodiny, je covid-19 velice nízko na žebříčku jejich obav, dodal lékař.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Afghanistán

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Marco Rubio

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil

Očekávané ministerské jednání o míru na Ukrajině, které se mělo konat ve středu v Londýně, bylo na poslední chvíli výrazně degradováno. Poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se schůzky nezúčastní, se rozhovory přesouvají na nižší diplomatickou úroveň. Změna formátu přišla v době, kdy se objevují spekulace o možné změně ruského postoje k válce, uvedl server The Guardian.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Dominik Hašek

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

před 4 hodinami

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

včera

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

včera

včera

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy