V Egyptě byl popraven exčlen speciálních sil Ašmáví, přidal se k islamistům

V Egyptě popravili bývalého člena egyptských speciálních jednotek Hišáma Ašmávího, který se později připojil k islámským radikálům. Oznámila to dnes tamní armáda. K trestu smrti vojenský soud Ašmávího odsoudil loni za spoluúčast na plánování útoků na bezpečnostní složky.

Trest smrti nad ním v pondělí vynesl i civilní soud, který se zabýval teroristickými případy, v nichž byl Ašmáví obviněn spolu s dalšími 36 lidmi.

Armádní mluvčí na své facebookové stránce oznámil, že Ašmáví byl dnes oběšen. Informaci doplnil fotografií, na níž je Ašmáví ve vězeňském obleku určeném odsouzencům na smrt.

Podle mluvčího byl Ašmáví usvědčen ze 14 kriminálních činů. Patří k nim přepadení, při němž v roce 2014 přišlo o život 22 egyptských pohraničníků u hranice s Libyí, a dále pokus o vraždu bývalého ministra vnitra v roce 2013.

Jak informuje Reuters, Ašmávího v říjnu 2018 v Libyi dopadli lidé libyjského polního maršála Chalífy Haftara, jehož podporuje Egypt. Loni v květnu Libye Ašmávího Egyptu vydala.

Ašmáví byl spoluzakladatelem radikální organizace Ansár Bajt al-Makdis, která působila na Sinajském poloostrově. Z armády odešel v roce 2011 a díky svým vojenským zkušenostem z této skupiny učinil dobře organizovanou organizaci, která způsobila na Sinaji bezpečnostním silám velké ztráty, napsala agentura AP. Skupina se v roce 2014 přihlásila k teroristické skupině Islámský stát, avšak Ašmáví ji v tom nenásledoval. Následujícího roku se na videu přihlásil k síti Al-Káida a po odchodu do Libye se snažil připojit k radikálům, kteří působí na libyjském východě.

Související

Více souvisejících

Egypt Trest smrti popravy

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 9 minutami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 8 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

Dvojí kvalita potravin? Nestlé čelí vážnému obvinění, má nadržovat bohatším zemím

Švýcarská potravinářská firma Nestlé odmítla tvrzení nevládní organizace Public Eye, která tvrdila, že do svých výrobků v rozvojových zemích přidávala cukr, zatímco ve stejných produktech na evropském trhu je prodává bez cukru.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy