V Iráku stoupá počet útoků na obchody s alkoholem, bude je střežit policie

V irácké metropoli se v posledních měsících množí útoky na obchody, které v této muslimské zemi prodávají alkohol. Irácká vláda proto připravuje strategii, jak tyto živnostníky ochránit, informoval v úterý server The New Arab. Podle něj se terčem útoků za dva měsíce stalo jen v Bagdádu několik desítek obchodů prodávajících alkohol a pět místních nočních klubů majitelé raději zavřeli po sérii výhrůžek.

Irák

"Tento měsíc jsme v Bagdádu zaznamenali devět útoků na obchody s alkoholem, při nichž byly podomácku vyrobené výbušniny umístěny před vchody obchodů. Exploze provozovny vážně poškodila," citoval místního policistu server The New Arab, který má sídlo v Londýně. Podle vládního plánu mají policisté v noci hlídat obchody, které mají licenci na prodej alkoholu, což už v některých bagdádských čtvrtích dělají.

K iniciativě vláda přistoupila poté, co si několik obchodníků stěžovalo a po vládě žádalo kompenzace za škody způsobené útoky.

O sérii nových útoků na obchody, které vlastní zejména křesťané či jezídové, informovala dnes i agentura AFP. Podle ní už řadu let některé radikální islamistické skupiny nechávají tyto obchody fungovat jen po zaplacení výpalného.

"Žiji v neustálém strachu. Každou minutu myslím na to, že může přijít exploze, která všechno zničí," citovala AFP majitele bagdádského obchodu s potravinami umístěného poblíž obchodu s alkoholem.

André, jemuž před několika týdny dva muži na motorce zapálili obchod, AFP řekl, že tito radikální islamisté chtějí vyhnat z Iráku všechny křesťany. Mnozí křesťané ze země odešli po roce 2003, kdy invaze vedená Spojenými státy svrhla diktátora Saddáma Husajna. V zemi poté vypuklo sektářské násilí, které přispělo i k nárůstu moci teroristické organizace Islámský stát (IS) prosazující radikální linii sunnitského islámu.

Některé ze skupin, které v Bagdádu útočí na obchody s alkoholem a další podniky, například masážní salony či diskotéky, jsou napojené na íránské milice. Jedna z nich už pohrozila také samotné irácké policii.

"Žádáme je, aby se drželi dál od těchto zkorumpovaných obchodů, které nepřestanou být naším cílem, dokud bagdádskou půdu nezbavíme nečistoty," citoval server The New Arab skupinu, která si říká v překladu Lidé ctnosti a je napojena na íránské milice.

Libanon po čtvrteční střelbě v Bejrútu držel smutek

15.10.2021 21:18 V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom dnes…

Výbuch v šíitské mešitě v Afghánistánu má nejméně 32 obětí

15.10.2021 12:55 Aktualizováno Dnešní výbuchy v šíitské mešitě v jihoafghánském městě Kandahár si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a 53…

NÁZOR: Sen o irácké demokracii v troskách. Analytik popsal, co se v zemi…

14.10.2021 00:01 Od roku 2003, kdy Spojenými státy vedená "koalice ochotných" vojensky svrhla režim Saddáma Husajna,…

Izrael ostře kritizuje záměr USA otevřít konzulát pro styky s Palestinci

12.10.2021 12:40 Izrael bude i nadále odmítat plán Washingtonu znovuotevřít v Jeruzalémě konzulát, který sloužil pro…

Guterres vyčetl Tálibánu neplnění slibů. Afghánistánu hrozí humanitární…

11.10.2021 20:53 Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyčetl radikálnímu hnutí Tálibán nesplnění slibů,…

Rozhovory s Tálibánem byly upřímné a profesionální, uvedla americká…

11.10.2021 11:48 Za "upřímné a profesionální" označilo americké ministerstvo zahraničí rozhovory s delegací…

Podle Kulhánka se do Česka vracejí horolezci, kteří uvízli v Pákistánu

10.10.2021 10:32 Do České republiky se vracejí dva horolezci, kteří před měsícem uvázli na hoře Rakapoši v Pákistánu.

Islámský stát útočí proti Tálibánu jeho vlastními taktikami

09.10.2021 10:25 Aktualizováno Noví afghánští vůdci z řad Tálibánu svrhli před více než měsícem vládu v Kábulu podporovanou…

Při výbuchu v afghánské mešitě zahynulo 55 lidí a 140 utrpělo zranění

08.10.2021 18:14 Aktualizováno Nejméně 55 mrtvých a 140 zraněných si podle nové bilance vyžádala dnešní exploze, která otřásla…

Pákistán zasáhlo silné zemětřesení. Nejméně 15 mrtvých

07.10.2021 08:26 Při silném zemětřesení na jihu Pákistánu v provincii Balúčistán dnes zemřelo nejméně 15 lidí,…

Související:

Právě se děje

reklama