V Iráku stoupá počet útoků na obchody s alkoholem, bude je střežit policie

V irácké metropoli se v posledních měsících množí útoky na obchody, které v této muslimské zemi prodávají alkohol. Irácká vláda proto připravuje strategii, jak tyto živnostníky ochránit, informoval v úterý server The New Arab. Podle něj se terčem útoků za dva měsíce stalo jen v Bagdádu několik desítek obchodů prodávajících alkohol a pět místních nočních klubů majitelé raději zavřeli po sérii výhrůžek.

Irák
doporučujeme

"Tento měsíc jsme v Bagdádu zaznamenali devět útoků na obchody s alkoholem, při nichž byly podomácku vyrobené výbušniny umístěny před vchody obchodů. Exploze provozovny vážně poškodila," citoval místního policistu server The New Arab, který má sídlo v Londýně. Podle vládního plánu mají policisté v noci hlídat obchody, které mají licenci na prodej alkoholu, což už v některých bagdádských čtvrtích dělají.

K iniciativě vláda přistoupila poté, co si několik obchodníků stěžovalo a po vládě žádalo kompenzace za škody způsobené útoky.

O sérii nových útoků na obchody, které vlastní zejména křesťané či jezídové, informovala dnes i agentura AFP. Podle ní už řadu let některé radikální islamistické skupiny nechávají tyto obchody fungovat jen po zaplacení výpalného.

"Žiji v neustálém strachu. Každou minutu myslím na to, že může přijít exploze, která všechno zničí," citovala AFP majitele bagdádského obchodu s potravinami umístěného poblíž obchodu s alkoholem.

André, jemuž před několika týdny dva muži na motorce zapálili obchod, AFP řekl, že tito radikální islamisté chtějí vyhnat z Iráku všechny křesťany. Mnozí křesťané ze země odešli po roce 2003, kdy invaze vedená Spojenými státy svrhla diktátora Saddáma Husajna. V zemi poté vypuklo sektářské násilí, které přispělo i k nárůstu moci teroristické organizace Islámský stát (IS) prosazující radikální linii sunnitského islámu.

Některé ze skupin, které v Bagdádu útočí na obchody s alkoholem a další podniky, například masážní salony či diskotéky, jsou napojené na íránské milice. Jedna z nich už pohrozila také samotné irácké policii.

"Žádáme je, aby se drželi dál od těchto zkorumpovaných obchodů, které nepřestanou být naším cílem, dokud bagdádskou půdu nezbavíme nečistoty," citoval server The New Arab skupinu, která si říká v překladu Lidé ctnosti a je napojena na íránské milice.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nové informace o mohutné explozi v Bejrútu. Stopy vedou k Asadovi, píše…

15.01.2021 12:05 Loď s nákladem dusičnanu amonného, který loni explodoval v bejrútském přístavu a zabil na 200 lidí,…

Izrael úspěšně očkuje díky specifičnosti dohody s Pfizer, píše server CTech

14.01.2021 10:30 Izrael dokázal za tři týdny naočkovat proti covidu-19 více než 20 procent svých obyvatel a dokázal…

Zeman doufá, že Biden přehodnotí stahování vojáků z Afghánistánu

13.01.2021 17:26 Prezident Miloš Zeman vyslovil naději, že s administrativou nového amerického prezidenta Joea…

Při náletech v Sýrii zahynulo 57 lidí, za noční operací patrně stojí…

13.01.2021 15:14 Aktualizováno Při nočních náletech na muniční sklady a armádní pozice ve východní Sýrii přišlo o život 57 lidí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama