V pátek by mohlo začít platit příměří mezi Hamásem a Izraelem

Příměří mezi Izraelem a palestinským Hamásem, jejichž nynější ozbrojený střet trvá od 10. května, by mohlo začít platit v pátek. Napsal to list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na zdroje, které o klidu zbraní jednají. Podle nejnovějšího průzkumu si více než dvě třetiny Izraelců myslí, že příměří by zatím nemělo být vyjednáno.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Izraelský zpravodajský server Walla s odvoláním na nejmenovaného izraelského představitele oznámil, že by příměří mohlo být dohodnuto v následujících 24 hodinách. Vyjednává se dvěma kanály - jedním je egyptská tajná služba, druhým blízkovýchodní vyslanec OSN Tor Wennesland.

WSJ napsal, že egyptští prostředníci pokročili při vyjednávání s vedením Hamásu a že Izrael "v soukromí přiznal", že se blíží dosažení svých vojenských cílů. Pokud nenastanou neočekávané okolnosti, uvedl WSJ, bude příměří tento týden a jedinou otázkou je kdy. Podle amerického zdroje listu však zůstává neznámou stanovisko skupiny Islámský džihád, která se bojů také účastní. Zdroj listu tuto skupinu označil za divokou kartu. Nedá se vyloučit, že bude v raketové palbě pokračovat i po dohodnutém příměří.

USA ani Izrael zatím zprávu nekomentovaly. Palestinci v noci na dnešek na osm hodin raketovou palbu přerušili, ale ráno ji obnovili.

Izraelská televize Kanál 12 uvedla, že většina Izraelců si podle průzkumu nepřeje, aby nyní Izrael přistoupil na příměří. Podle průzkumu je 72 procent dotázaných toho názoru, že má operace pokračovat, přičemž na jihu Izraele, který je palestinským raketám vystaven nejvíc, je to 73 procent lidí. Pouze 24 procent účastníků průzkumu sdělilo, že by souhlasili s příměřím, na jihu je to jenom 22 procent.

Na dotaz, zda Izrael v této válce (čtvrté s Hamásem) dosáhl lepších výsledků než v těch minulých, odpovědělo kladně 66 procent dotázaných. Na jihu si to ale myslí jenom 30 procent lidí. Průzkum s možnou odchylkou 4,8 procenta provedla agentura Direct Polls, která oslovila 684 Izraelců.

Do intenzivních jednání o příměří podle palestinských zdrojů vstoupily i odbory izraelské elektrické společnosti. Odboráři uvedli, že nezačnou opravovat poničenou elektrickou síť v Gaze, dokud Hamás nevydá těla dvou izraelských vojáků, kteří padli v minulé válce Izraele s Hamásem v roce 2014. Hamás má vydat rovněž civilistu Averu Mengistua, který do Pásma Gazy vstoupil sám. Podobně se na toto palestinské území dostal Hišám Saíd z izraelské komunity beduínů, ale o něm se odbory nezmiňují. Zprávy o vyjednávání o příměří uvádějí, že není vyloučeno, že Izrael podmíní ukončení útoků na Gazu požadavkem na vydání těl vojáků.

Matka jednoho z nich Lea Boldinová řekla, že by Izrael neměl na příměří přistoupit bez dohody o vydání těl. "Nesmíme podepsat příměří bez dohody o vydání našich chlapců," řekla.

Na brzké ukončení bojů ve středečním telefonátu s premiérem Benjaminem Netanjahuem naléhal americký prezident Joe Biden. Netanjahu později řekl, že boje budou pokračovat, dokud nenastane klid.

Izraelský list Maariv získal vyjádření nejmenovaného člena Netanjahuovy strany Likud, podle něhož Netanjahu konflikt záměrně protahuje, aby zabránil opozičnímu politikovi Jairu Lapidovi sestavit vládu. V Izraeli se konaly v březnu volby a Netanjahuovi, ačkoli jeho Likud zvítězil, se nepodařilo zformovat vládní koalici. Po něm dostal šanci Lapid, avšak koaliční jednání kvůli bojům stagnují.

"Netanjahu operaci v Gaze protahuje, protože Lapid má nyní mandát (sestavit vládu). Jeho (Netanjahuovým) skutečným přáním není zničit Hamás. Netanjahu spěchá k pátým volbám (za dva roky) a udělal si z této země rukojmí. Jeho podpora v Likudu slábne," napsal s odvoláním na svůj zdroj Maariv.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama