Válečné peklo v Sýrii: Civilisté prchají před Turky, Lékaři bez hranic mají plné ruce práce

Lékaři bez hranic se v souvislosti s tureckou vojenskou operací obávají o osud civilistů na severovýchodě Sýrie. Města a vesnice podél hranic jsou pod těžkou palbou, lidé před ostřelováním utíkají a hledají bezpečí, kde se dá. Nemocnice ve městě Tal Abjád je zavřená. Lékaři bez hranic to uvedli v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Turecká armáda (Turkish Army)
doporučujeme

„Tato eskalace může pouze zhoršit trauma, které obyvatelé Sýrie zažívají kvůli rokům války a života v nejistých podmínkách. Zdravotnický systém má už tak problém pokrýt potřeby populace. Vysídlení a zranění způsobená boji pravděpodobně vytvoří ještě větší tlak na už tak omezené zdroje v nemocnicích,“ upozorňuje Robert Onus, vedoucí krizového zásahu Lékařů bez hranic v Sýrii.

Ostřelování vyhnalo většinu obyvatel příhraničního města Tal Abjád v guvernorátu Rakká. Místní nemocnice, kterou podporují Lékaři bez hranic, je zavřená. Většina zdravotníků totiž uprchla i se svými rodinami. Týmy Lékařů bez hranic se přemístily, aby pomohly v dalších částech regionu. Nemocnice v Tal Abjádu je přitom jediná veřejná nemocnice v oblasti a v poskytování zdravotnické pomoci byla pro město samotné a přilehlé oblasti klíčová.

„Naši zaměstnanci v Tal Abjádu viděli, jak se město, které kdysi kypělo životem, vylidnilo. Po osmi letech války musí Syřané opět opouštět své domovy a nechávat za sebou svůj majetek, aby se dostali do bezpečí,“ podotýká Robert Onus.

V malém městě Tal Tamer v guvernorátu Hassaké se týmy Lékařů bez hranic setkaly se skoro dvěma tisíci lidmi, kteří byli vysídleni z města Rás al-Ajn. Lidé hledají úkryt ve školách, kancelářských budovách, obchodech nebo domovech svých příbuzných, popřípadě obyvatel města, kteří se jim snaží pomoci. Lékaři bez hranic v Tal Tameru distribuují vysídleným lidem materiální pomoc.

Týmy Lékařů bez hranic se snaží reagovat na narůstající potřebu humanitární pomoci. Zdravotnickou a materiální pomoc budou nadále poskytovat všude na severovýchodě Sýrie, kde to bude možné. V současné době působí mimo jiné v Ajn al-Arab (Kobání), Ajn Issá, al-Malikíja (Derek), Tal Tameru, v al-Hol či Rakká.

Lékaři bez hranic vyzývají všechny bojující strany v severovýchodní Sýrii, aby zajistily ochranu civilistů, včetně zdravotníků a pacientů. Válčící strany musí v celém regionu umožnit poskytování humanitární pomoci, včetně nestranné lékařské péče.

Loading...
Vstupte do diskuze (17)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Libanonu vypukly bouřlivé demonstrace, část ministrů rezignovala

20.10.2019 19:48 Aktualizováno Strana libanonských křesťanů kvůli několikadenním protivládním protestům odvolala své čtyři…

Trik Američanů na Turky? Erdogan varuje před zdržovací taktikou, hrozí…

20.10.2019 18:44 Turecko očekává, že Spojené státy dodrží slib a nepoužijí zdržovací taktiku, aby donutily Ankaru…

Kurdové nasadili na Turky protitankové zbraně, rozhořel se spor o novou…

20.10.2019 15:48 Aktualizováno Na syrsko-turecké hranici padl při střelbě syrských Kurdů turecký voják a další byl zraněn.…

Pentagon chce zabránit vzkříšení IS. Vojáci USA se přesouvají ze Sýrie do…

20.10.2019 13:36 Aktualizováno Američtí vojáci, kteří se stáhnou ze Sýrie, odejdou do západního Iráku. Podle agentury AP to řekl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama