Žaparov je prezidentem Kyrgyzstánu, nejprve pojede do Ruska

Dosavadní kyrgyzský premiér Sadyr Žaparov dnes složil slavnostní přísahu a formálně se stal prezidentem této středoasijské země. Dovršil tak pozoruhodnou transformaci, kdy se během několika měsíců stal z vězně hlavou státu, napsala agentura AFP. Souběžně s nedávnými prezidentskými volbami se konalo referendum, ve kterém voliči hlasovali pro přechod z parlamentní k prezidentské republice.

Dvaapadesátiletý Žaparov dnes přísahal "zachovat integritu lidu a bezpečnost země" a ruku přitom položil na ústavu Kyrgyzstánu, která se v následujících měsících zřejmě změní a pravděpodobně zaručí hlavě státu posílené pravomoci. Voliči totiž v referendu odsouhlasili ústavní změny navržené Žaparovem.

Nejmenovaný člen kyrgyzské vlády podle AFP už v pondělí uvedl, že prezident pojede na svou první zahraniční cestu do Moskvy. Rusko má v hornaté zemi vojenskou základnu a je také hlavním cílem statisíců kyrgyzských migrantů, jejichž peněžní příspěvky do vlasti představují značnou část příjmů chudé země. Dalším klíčovým obchodním partnerem a investorem je sousední Čína.

Žaparovova cesta do čela země začala loni v říjnu, kdy zemi zachvátily povolební nepokoje, při kterých se začala hroutit vláda. Stoupenci tehdejší opozice obsadili část vládních budov a Žaparova osvobodili z vězení. Soud do něj někdejšího poslance poslal na 11,5 let za držení vysoce postaveného vládního úředníka jako rukojmí v souvislosti se sporem o osud důlní společnosti. Žaparov se po osvobození stal v chaotické situaci v zemi premiérem a po rezignaci prezidenta Sooronbaje Žeenbekova dočasně převzal i jeho pravomoci.

V lednových prezidentských volbách pak získal na 80 procent hlasů voličů. Podle pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) byl volební boj nerovný vzhledem k výhodě Žaparova při financování kampaně.

Chudý Kyrgyzstán je považován za nejpluralističtější, ale současně nejméně stabilní zemi postsovětské střední Asie. Lidové revolty v letech 2005 a 2010 vyhnaly ze země dva prezidenty, třetí abdikoval loni na podzim a jeho předchůdce Almazbek Atambajev byl mezitím uvězněn. Experti pokládají tento stav i za důsledek ustavičného soupeření mezi klany ze severu a jihu země.

Související

Více souvisejících

kyrgyzstán Sadyr Žaparov

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy