Zkáza boeingu u Teheránu: Írán přizval do vyšetřovacího týmu i Američany

Írán přizval zástupce Spojených států a dalších zemí k vyšetřování středeční katastrofy ukrajinského letounu u Teheránu. Uvedl to dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na prohlášení íránské organizace pro civilní letectví (CAO). Boeing 737 ukrajinských aerolinek UIA se zřítil krátce po startu z teheránského letiště, neštěstí nepřežil nikdo ze 176 lidí na palubě.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Letadla, ilustrační foto
doporučujeme

Šéf CAO Alí Ábedzádeh při představení předběžné zprávy o šetření katastrofy podle komuniké organizace prohlásil, že vyšetřovací skupina v souladu s mezinárodními normami navrhla všem zainteresovaným státům vyslat své zástupce k vyšetřování katastrofy a určit příslušné týmy expertů.

Írán podle Ábedzádeha hned po katastrofě vyrozuměl Ukrajinu vzhledem k tomu, že šlo o ukrajinské letadlo, a Spojené státy, kde sídlí výrobce letadla, firma Boeing, jakož i Kanadu a Švédsko, jejichž občané při neštěstí také zahynuli.

Za lživé označil tvrzení, že Írán odmítá předat černé skříňky z havarovaného letadla jiným zemím, anebo že odmítá spolupracovat s USA a firmou Boeing. Bylo prý překrouceno jeho tvrzení, že z právního hlediska mohou být jediným pramenem vyšetřování íránští experti.

Ukrajina již vyslala do Íránu 45 vyšetřovatelů. Ti mají podle tajemníka ukrajinské bezpečnostní rady prověřit hlavní hypotézy příčin pádu letadla: sestřelení raketou ruské výbory, srážku s bezpilotním letounem, poruchu motoru či teroristický útok.

Podle íránských vyšetřovatelů se posádka před pádem snažila vrátit na letiště. "Letadlo zmizelo z obrazovek radarů v okamžiku, kdy dosáhlo výšky 8000 stop (asi 2400 metrů). Pilot neodeslal rádiem žádnou zprávu o neobvyklých okolnostech," uvedl web CAO v první zprávě o předběžném šetření.

Podle očitých svědků byl v letadle zpozorován požár, který se rozrůstal. Letadlo se v důsledku problému stočilo na západ a vracelo se k letišti, když se zřítilo, uvedla organizace s odvoláním na svědky, kteří se nacházeli jak na zemi a tak v letadle, které na začátku dramatu letělo nad ukrajinským boeingem.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pieta k holocaustu: Rasismus je zhoubná nemoc, řekl Rivlin. Netanjahu…

23.01.2020 16:25 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes na vzpomínkové akci věnované obětem holokaustu řekl, že…

Putin popichuje Polsko? Napsal řízný vzkaz ohledně 2. světové války

23.01.2020 14:51 Ruský prezident Vladimir Putin se dnes v Jeruzalémě zúčastnil odhalení nového památníku, který…

Fórum o holokaustu provázejí rozbroje. Duda se urazil kvůli Putinovi

23.01.2020 14:06 Jediným cílem světového fóra o holokaustu, které se dnes koná v Jeruzalémě za účasti řady světových…

V Idlibu zesílily boje, zemřelo téměř 40 syrských vojáků

23.01.2020 13:45 Při bojích v provincii Idlib na severozápadě Sýrie zemřelo v noci na dnešek téměř 40 syrských…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama